Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Stress, Astım ve Reflüyü Tetikler Mi ?

0 317

Bilindiği gibi stres, tüm vücudu olumsuz yönde etkileyen en önemli faktördür. Her hastalıkta stres tetikleyici bir rol oynayarak hastayı rahatsız ederek durumunu olumsuz etkiler. Özellikle bazı hastalıklarda stresten uzak durulması hastalığın tedavisi açısından büyük önem taşımaktadır. Stresli yaşam daima birçok hastalığa davetiye çıkararak insan sağlığının kalitesini düşürerek tatsız sonuçlara yol açmaktadır. Özellikle birçok hastalığa çanak tutan stres astım ve reflü hastalarını tehdit ederek hastalara huzur yüzü göstermemektedir.

6499_stress_ve_astim

Astım Hastalığı ve Stres

Astım hastalığı, genel olarak alerjik yapıda olsa bile en ufak bir sıkıntıda hastayı rahatsız ederek astım krizine neden olabilmektedir. Özellik stres nefes alma zorluğuna ve öksürükle birleştiği zaman zaten stresin vermiş olduğu sıkıntıyla hasta daha da gerilerek hoş olmayan durumlar ile karşılaşabilir. Astım hastalarının özellikle stres yaşayacağı ortamlardan uzak durması gerekmektedir. Eğer bir astım hastası her hangi bir insandan huzursuzluk duyuyorsa hastalığının tetiklenmemesi adına kişiyle ilişkisini kesmesi daha yerinde bir karar olacaktır. Öte yandan astım geçici bir hastalık değildir. Bu yüzden kişi iyileştim, iyiyim diye düşünüp stresli ortamlara girmemelidir. Kişi ömrü boyunca kendine dikkat ederek stressiz bir yaşam kurmaya özen göstermelidir.

6499_stress_ve_reflu

Reflü Hastalığı ve Stres

Reflü, mide asidinin yemek borusuna çıkarak kişiyi rahatsız etmesidir. Reflü hastalığının en belirgin özelliğinden biri ağza ekşi bir sıvı gelmesidir. Bununla birlikle aşırı öksürük yapması hastalığın çok rahatsız edici bir özellidir. Reflü, genel olarak mideden kaynaklanan bir hastalıktır. Bu yüzden mide hastalıklarının birçoğu stresi zaten kaldıramaz. Basit bir örnek vermek gerekirse stres veya üzüntü yaşayan bir insan mide ağrısı ve mide bulantısı yaşayabilmektedir. Bu yüzden midenin sağlığını koruyup, Reflü hastalığını tetiklememek için bu rahatsızlığı olan kişilerin stresten, üzüntüden uzak durmaları gerekmektedir.

6499_stress,_astim_ve_refluyu_tetikler_mi

Her iki hastalıkta da dikkat gerektiren bir konudur stres… Mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Çünkü stres tetiklediği anda bu iki hastalığı iyileşmekte zaman alır. Her iki hastalıkta geçmesi mümkün olmayan bir yapıya sahip olduğundan genel olarak kişiler hastalığın getirmiş olduğu rahatsızlıkları yaşamamak adına sağlıklı olabilmek adına huzurlu ortamlarla iç içe olmalıdır.

Kaynakça:
www.medikalakademi.com

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.