Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kök Hücre Tedavileri ve Sırt Ağrısına Etkisi

0 410

Kök Hücre Tedavileri ve Sırt Ağrısına EtkisiKök hücre ameliyatı, bazı kişilerde bir ömür boyu sırt ağrısından kurtulma yöntemidir. Ancak uzmanlar, bu tedavinin herkes için olup olmadığını söylemek için çok erken olduğunu belirtirler. Deneysel amaçlı tedaviyi kabul eden ilk kişi Jack Nicklaus’tur.

Golfçü Jack Nicklaus, sporunun bir efsanesidir ve çeyrek asırdan fazla süren gösterişli bir kariyeri boyunca 18 büyük şampiyonluğu kazanmıştır. Bu süre zarfında Nicklaus şiddetli sırt ağrısı yaşamıştır. Kortizon çekimleri bir miktar rahatlama sağlamış, ancak uzun süreli ağrı devam etmiştir. Şimdi 78 yaşında olan Nicklaus, denediği her şeyden daha etkili olduğunu belirterek deneysel bir kök hücre ameliyatı geçirmiştir. Alman bilim adamı ve doktor Eckhard Alt’ın rehberliğinde gerçekleştirilen ameliyat, iki yıl önce Münih’te gerçekleştirildi.
İşlem, karın yağını toplayan liposuction’ı içermektedir. Kök hücre içeren kan damarları bu yağdan gelir. Bir kez izole edilerek, kök hücreler, bel ve boyun bölgelerinde omurganın her iki tarafına olacak şekilde vücuda geri enjekte edilir.

Kök Hücre Tedavileri ve Sırt Ağrısına EtkisiBu, kök hücrelerin ilgi çekici bir kullanımıdır, ancak sırt ağrısının ve tedavinin kanıtlanmamış doğasının çok çeşitli nedenlerini göz önünde bulundurarak, bu noktada halkın geneline önerilemeyeceğini belirtmekte fayda vardır. Çoğu bilim adamı, bu tedavi yönteminin onaylanmış bir tedavi olmadığını açıklamıştır. Üzerinde daha çok araştırma yapılmasını gerektiren süreçler olduğunu belirtir.

İnsanlar ağrılar sebebiyle çaresiz kalmaktadırlar. Ve bu tür onaylanmamış terapiler giderek daha fazla olmaktadır.
Nicklaus’a özgü rahatsızlık veren eklem sendromuydu, bu da eklemin artmasına ve omurganın hareket etmesine yardımcı olan eklemlerin bozulduğu bir durumdur. Hastalık genellikle sırtın alt kısmında şiddetli ağrıya neden olur.
Tipik tedavi, anti-enflamatuar ilaçlar ve fizyoterapiyi içerir. Bu önlemler işe yaramazsa, biraz daha özel bir seçenek olarak kortizon steroid iğneleri kullanılarak tedavi uygulanmaktadır.
Bu tedavi, Nicklaus’a kök hücre tedavi uygulamasından önce bir miktar rahatlama sağlamıştır.nEklem sendromu olan kişiler sıklıkla steroidler enjekte eder.

Kök Hücre Tedavileri ve Sırt Ağrısına EtkisiEklem sendromu, bel ağrısı için sık rastlanan bir neden olmakla birlikte, hafif iltihaplardan kanserli tümörlere kadar, sırt ağrısına neden olabilen bir dizi faktöründe belirtilerini içermektedir.
Sırt ağrısı birçok farklı şey tarafından kaynaklanabilif. Sırt ağrınız Bay Nicklaus’un sahip olduğu aynı sırt ağrısı olmayabilir. Tamamen farklı bir şey olabilir, bu sebeple kök hücre tedavisinin sonuçları şu anda kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir.

İnsanlar acı çekince, kendileri için yapılabilecek en iyi şeyi, alabilecekleri en iyi tavsiyeyi ve tedaviyi aramaktır. Bu, sırt ağrısının nereden geldiğini daha iyi anlamak için doktora gitme anlamına gelir. Sırt ağrısından kurtulmak için birçok farklı strateji vardır ve kök hücre tedavisi listenin başında değildir.

Kök Hücre Tedavileri ve Sırt Ağrısına EtkisiÇalışmalar, kök hücreler için yeni potansiyel uygulamalar gösteriyor. Ancak bu dikkat çeken deneysel bir terapi olduğu gerçeğini değiştirmez. Hücrelerin kemikler arasındaki boşluğa enjekte edildiği ve eklem sendromuyla ilişkili ağrı ve iltihabı hafiflettiği klinik bir çalışma olursa, o zaman büyük bir olasılıkla onaylanmış bir tedaviye dönüşecektir, çünkü kavramın kanıtı yoktur. Bu kanıtlara sahip olunduğunda, tedavi onaylanabilir ve herkes bu tedaviden yararlanabilir.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.