Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kola Fındığının Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?

0 838

Kola fındığı, yüksek miktarda C vitamini, A vitamini ve kafein içeren kola ağacının meyvesidir. Kola Nut, kola cevizi veya kola fındığı olarak anılan meyvenin sağlığa olan faydası arasında metabolizma aktivitelerini iyileştirmek, kanseri önlemek, uykusuzluğu tedavi etmek ve solunum sağlığını iyileştirmek gelmektedir. Coca Cola’daki kola meyvesinin terim olarak orjinali bu meyvedir. Bu yazıda Kola fındığının ne olduğu, besin değeri ve sağlık açısından faydaları üzerine bilgiler bulunmaktadır.

Kola Fındığı Tanımı

Kola Fındığının Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?Kola fındığı, dünyanın pek çok bölgesinde yetiştirilen kola ağacından elde edilen ve sağlık açısından sayısız avantajı olan yenilebilir bir yemiştir. Kola’nın bilimsel adı Kola vera’dır ve Sterculiaceae ailesine aittir. Bu yenilebilir meyvenin Afrika’nın tropikal yağmur ormanlarına özgü olduğuna inanılmaktadır, ancak günümüzde evsel ve ticari amaçlarla tüm dünyada yaygın olarak yetiştirilmeye başlanmıştır.

Kola Ağacı Nasıl Bir Ağaçtır?

Kola fındığı uzun zamandır kafein uyarımı kaynağı olarak bilinmektedir. Ekvatorun çok yakınında, Batı Afrika kıyılarına özgüdür. Yetiştirme merkezleri arasında Sierra Leone / Liberya, Nijerya / Kamerun ve Gabon bulunmaktadır. Batı Afrika’da evcilleştirildi ve muhtemelen on dördüncü yüzyıldan beri Sierra Leone ormanlarında yetiştirilmektedir. Ağaç, ova ormanının bileşenidir, sıcak, nemli bir iklime ihtiyaç duyar ve 3 aylık kurak mevsime dayanabilir. Kola, yer altı suyunun mevcut olduğu daha kuru alanlarda bile yetiştirilebilir.
Kola cevizinin kafeinine eşlik eden fenolikler, tanik asit, kateşinler ve daha az ölçüde klorojenik ve kinik asitlerdir. Kuruyemişlerin acı, buruk bir tadı vardır ve kuruduktan sonra yumuşar. Yöre halkında çiğneme yaygındır, yorgunluk ve açlığa karşı kullanılır ve toz tohumların suda kaynatılmasıyla bir içecek hazırlanır. Avrupa ve Amerika’ya ihraç edilen kola fındığı, bu alanlarda içecek üretiminde bileşen olarak kullanılmaktadır.
Tohumdan yetiştirildiğinde, kola’nın filizlenmesi için yaklaşık 3 aya ihtiyacı vardır, ancak kesimlerden çoğaltılması da mümkündür. 4 yıl sonra ağaç 2-3 m yüksekliğe ulaştığında ilk meyveler çıkar. 100 yaşına kadar olan hasatlarla 10 yılda tam olgunluğa ulaşılır. Ağaç başına 300 sert kabuklu yemiş verimi iyi kabul edilir. Eski kola ağaçları, kakao tarlaları için gölge ağaçları görevi görebilir ve ilk meyveler belirir. 100 yaşına kadar olan hasatlarla 10 yılda tam olgunluğa ulaşılır. Ağaç başına 300 sert kabuklu yemiş verimi iyi kabul edilir. Eski kola ağaçları, kakao tarlaları için gölge ağaçları görevi görebilir.
Bitki, oldukça kısa bir sap ve yoğun bir taç ile 20 m yüksekliğe kadar yaprak dökmeyen bir bitkidir. Büyük yaprakları vardır, şekil ve büyüklükleri değişebilir, çiçekleri erkek veya çift cinsiyetlidir, rüzgar veya böcek tozlaşması ile çoğalmaktadır. Meyveler 5-6 hafta sonra olgunlaşır. Botanik olarak ceviz değildirler ancak bir yıldızda toplanmış bir dizi hacimli siğil folikülünden oluşurlar, her bir folikül yaklaşık 2.5 cm çapında ve çeşidine bağlı olarak kırmızı veya beyaz renkli 5-10 elipsoid tohum içermektedir. Olgun meyveler yarasalar, kuşlar ve sincaplar tarafından dağıtılır.
Kola meyveleri, uzun direklere monte edilmiş bıçaklar kullanılarak tam olgunlaşmadan hasat edilir. Meyveler hemen açılır ve tohumlar toplanır ve fermantatif çürüme ve güneşte kurutma için yığınlar halinde bırakılır. Birkaç gün sonra tohumlar yıkanır ve gözetim altında saklanmak üzere taze yapraklar üzerine sepetlere konulmaktadır.
Kola fıstığı, Batı Afrika’da sosyal ve bölgesel amaçlar için alışkanlık olarak kullanılmaktadır. Kola tohumları olmadan, Nijerya’da ve birçok Batı Afrika ülkesinde geleneksel misafirperverlik, kültürel ve sosyal törenler eksik kabul edilir.

Kola Fındığı Besin Değeri

Kola Nut bol miktarda vitamin, mineral ve diğer bileşenleri içermektedir. İçerdiği vitamin ve mineraller arasında A vitamini, C vitamini ve diğer fito-besinler bulunmaktadır. Kola fındığı, sağlık için oldukça faydalı olan kafein içeriği bakımından oldukça zengindir.

Kola Fındığının Sağlık Yararları

Kola Fındığının Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?Kola somununda bulunan çeşitli vitamin, mineral ve besinler nedeniyle birçok sağlık yararı vardır. Kola fındığının sağlığa faydalarından bazıları arasında metabolizmayı iyileştirmek, çeşitli kanser türlerini önlemek, bağışıklık sistemimizi güçlendirmek, bilişi iyileştirmek, kalp atış hızını artırmak, kilo vermeye yardımcı olmak, solunum sistemi sağlığını iyileştirmek, dolaşımı artırmak ve sindirimi hızlandırmak yer almaktadır. Faydaları ve kullanımları şu şekilde sıralanabilir:

Kanser Riskini Azaltır

Kola cevizinde bulunan polifenoller gibi yüksek miktarda antioksidan nedeniyle genel sağlık için çok faydalıdır ve ayrıca çeşitli kanser türlerini önlemeye yardımcı olur. Antioksidan, serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur ve sağlıklı hücrelere oksidatif hasar vermelerini önlemektedir. Bu serbest radikaller, kolon kanseri, prostat kanseri vb. gibi çeşitli kanser türlerinin ana nedenidir. Çalışmalar, düzenli olarak Kola fındığı tüketiminin ılımlı bir şekilde sadece kanseri önlemeye yardımcı olmadığı kanıtlanmıştır. Vücuttaki kanserli hücre veya tümörün büyümesini önlemeye yardımcı olmaktadır.

Sindirim Sağlığını İyileştirir

Düzenli olarak kola fındığı tüketiminin metabolizmayı iyileştirebileceği ve ayrıca kabızlık, şişkinlik, kramp ve diğer gastrointestinal sorunlar gibi mide ile ilgili çeşitli sorunları önleyebileceği farklı çalışmalar kanıtlanmıştır. Bu kola meyvesinin yanı sıra, serbest radikalleri önlemek ve sindirim organını serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasarlardan korumak için çok faydalı olan yüksek miktarda antioksidan içermektedir. Böylece kolon kanseri ve serbest radikallerin neden olduğu diğer hastalık riskini azaltır.

Kan Dolaşımı İyileştirir

Kola fındığı vücudun farklı bölgelerine kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olan kalp atış hızını iyileştirmeye yardımcı olan kafein içeriği bakımından oldukça zengindir. Ancak kalple ilgili sorunlardan mustarip olanlara kola fındığı tüketmesi tavsiye edilmez. Kola fındığı tüketiminin beyne giden kan dolaşımını iyileştirebileceği, bu da beyin işlevini iyileştirmeye yardımcı olduğu ve aynı zamanda biliş riskini azaltmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Bağışıklık Sistemini İyileştirir

Kola fındığı, vücutta bulunabilen belirli bakteri enfeksiyonlarını önlemek için çok yararlı olan uçucu bileşik bakımından oldukça zengindir. Yapına çalışmalar, kola fındığı tüketiminin bronşit, menenjit ve tüberküloz gibi çeşitli bakteriyel enfeksiyon türlerini önleyebileceği kanıtlanmıştır. Bu kola yemişinin yanı sıra bağışıklık sistemi için çok iyi olan yüksek miktarda antioksidan içermektedir, vücudu makula dejenerasyonundan ve çeşitli kanser türlerinden korumaya yardımcı olan hücrelere oksidatif hasar vermen serbest radikallerden korur.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Kola Fındığının Sağlık Açısından Faydaları Nelerdir?Günümüzde obezite artık tüm dünyada ana sorundur. Obezite, şeker hastalığı, kalp krizi, kalp krizi, hipertansiyon, tansiyon, arterler vb. Gibi çeşitli hastalık türlerinin ana nedeni olabilir. Kola yemişi içeriğinde bulunan yüksek miktarda kafein nedeniyle, kilo vermede çok sağlıklıdır. Farklı çalışmalar, kafeinin iştah kesici olarak davrandığı kanıtlanmıştır, bu da tekrar tekrar yeme dürtüsünü kontrol etmeye yardımcı olduğu anlamına gelir, böylece kilo vermeye yardımcı olan daha az miktarda yiyecek tüketilmiş olunur. Kilo verme rejiminde olanların bu lezzetli fındığı günlük diyetlerine düzenli olarak eklemeleri şiddetle tavsiye edilmektedir.

Migren ve Baş Ağrılarının Tedavisinde Yardımcı Olur

Kola fındığı kafein içeriği açısından oldukça zengindir ve bu da bilişsel sorunlar için çok iyidir. Kafein, vücuttaki kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur, bu da beyne migren ve baş ağrılarının tedavisinde yardımcı olan daha fazla miktarda oksijen ve besin sağlamaya yardımcı olmaktadır. Araştırmalar, kola fındığı tüketiminin kan dolaşımını iyileştirdiği ve Alzheimer riskini azaltmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Kan Basıncını Düşürmeye Yardımcı Olur

Kola fındığı bir vazodilatör olarak popüler olan teobromin içeriği bakımından oldukça zengindir, yani teobromin, kan damarlarından gelen gerginliği azaltmaya ve kanın arterlerden düzgün geçişini sağlamaya yardımcı olduğu anlamına gelmektedir. Çalışmalar, düzenli olarak Kola fındığı gibi teobromin açısından zengin yiyeceklerin tüketiminin kan basıncını düşürebileceği ve hipertansiyon gibi çeşitli kalp hastalıklarını önleyebileceği kanıtlanmıştır. Kola cevizinde bulunan bu kafein içeriğinin yanı sıra vücuttaki kan dolaşımını iyileştirmek ve kan damarları üzerindeki baskıyı azaltmak için çok yararlıdır, Böylece kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

Astım Riskini Azaltır

Kola somunu, etkili bir bronkodilatör görevi gören yüksek miktarda kafein içermektedir, bu da hava geçişini açmaya yardımcı olduğu anlamına gelir. Düzenli olarak kola fındığı tüketiminin astım riskini önleyebileceği ve ayrıca boğmaca ve diğer solunum problemlerini önlemeye yardımcı olduğu farklı çalışmalar kanıtlanmıştır.

Afrodizyak Özelliklere Sahiptir

Kola fındığı cinsel yaşamı iyileştirmede çok faydalı olan yüksek miktarda afrodizyak özelliği içermektedir. Farklı çalışmalar, kola fındığı tüketiminin libido artışına yardımcı olabileceği kanıtlanmıştır.

Kaynakça:
https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/kola-nuts
https://www.britannica.com/science/kola-nut
https://www.rxlist.com/cola_nut/supplements.htm

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.