Koronavirüs ile Mücadelede Çinko Yardımcı Olabilir mi?

Çinkonun bağışıklık savunmasını desteklediği herkes tarafından bilinir. Peki; küresel bir sorun olan COVID-19 salgınıyla mücadele yardımcı olabilir mi? Yapılan ilk çalışmalar çinkonun virüslerin çoğalma yeteneğini engelleyebileceğini ve potansiyel olarak onları uykuda bırakabileceğini düşündürmektedir.

Çinkonun COVID-19 Pandemisinde Potansiyel Rolü

COVID-19 salgını dünyayı altüst etmiş durumdadır. Kişiler birçok önleyici tedbir arasında, ek bağışıklık desteği için çinkoyı tercih etmektedirler. Çinko pastilleri özellikle popüler gibi görünmekte, eczaneler ve sağlık mağazalarındaki stoklar hızla tükenmektedir.

Koronavirüsü Önleme ve Destekleyici Bakım için Çinko Faydalı mıdır?

Çinkonun yeni koronavirüsü doğrudan önleyebileceğine veya tedavi edebileceğine dair bir kanıt yoktur. 2019 koronavirüsü son derece yenidir ve hala özellikle bununla ilgili sağlam çalışmalardan yoksundur. Henüz tedavi etmek veya önlemek için hiçbir etkili veya FDA onaylı ürün bulunmamaktadır. Ancak bu genel destekleyici ve önleyici tedbirlerin önemini ortadan kaldırmamalıdır.
Çinko, kızamık ve SARS CoV için genel destekleyici bir tedavi olarak kabul edilir. Ancak yeni koronavirüs ile enfekte hastalar için de aynısını yapabileceğine dair bir kanıt yoktur. Karışıklığı önlemek için, Şiddetli Akut Solunum Sendromu koronavirüsü (SARS CoV) ilk olarak 2003 yılında tanımlanmıştır. Şu anda uğraşılan salgın ise, bilim adamlarının SARS-CoV-2 veya 2019 olarak adlandırdığı diğerlerine çok benzeyen, ancak farklı bir virüsün salgınıdır.
Unutulmamalıdır ki; 2019-nCoV’a karşı alabilecek en iyi önleyici tedbirler sosyal mesafeyi koruma, el hijyenine dikkat etme, yüze dokunmaktan kaçınma ve standart kişisel bakımdır. Yeni koronavirüsü etkili bir şekilde tedavi eden veya önleyen hiçbir bileşik (çinko dahil) henüz keşfedilmemiştir.

Bağışıklık Sistemi Neden Çinkoya İhtiyaç Duyar?

Çinko, bağışıklık hücrelerinin gelişmesine ve sağlıklı kalmasına yardımcı olan bir diyet eser mineraldir. Kötü bağışıklık fonksiyonundan kaynaklanabilecek bir dizi enfeksiyonu ve problemi önlemek için önemlidir. İnsanlar tipik olarak çinko takviyeleri alırlar çünkü güçlü bağışıklık savunmasını sürdürmek isterler, çünkü bazı kişiler diyetlerinden bu mineralden yeterince almazlar.
Bununla birlikte, çoğu insan çinko eksikliği riski altında değildir. Eğer kişi dengeli besleniyorsa ve ciddi bir bağırsak sorunu yoksa muhtemelen takviyelere ihtiyacı olmaz. Çinko eksikliğine duyarlı gruplar arasında orak hücre anemisi, Crohn hastalığı, ülseratif kolit, karaciğer hastalığı ve bağırsakta çinko emilimini azaltan diğer kronik hastalıklar bulunur. Çinko eksikliği, yaygın bir bağışıklık kaybına neden olur. Zayıf bağışıklık sistemi olan kişilerde bulaşıcı hastalık riski artar ve koronavirüs de bir istisna değildir. Çoğu insan yiyeceklerden yeterince çinko alır ve takviye yapmasına gerek yoktur.

Bağışıklık ve Enfeksiyonlar İçin

Çinko, birçok bağışıklık hücresinin normal gelişimi ve fonksiyonu için gereklidir. Bağışıklık sisteminde oynadığı kritik rol nedeniyle, hafif bir eksiklik bile bağışıklık fonksiyonunu bozabilir ve bakteriyel, viral ve paraziter enfeksiyon riskini artırabilir. İmmün yetmezlikle ilişkili klinik durumlarda (örneğin, orak hücre hastalığı, insan immün yetmezlik virüsü (HIV) enfeksiyonu) ve yaşlılarda, çinko takviyesi doğal öldürücü hücre aktivitesini, lenfosit üretimini ve enfeksiyonlara karşı direnci geri yükleyebilir.
Düşük kan çinko seviyesi olan HIV hastalarında yapılan çalışmalar, kronik takviyenin düşük fırsatçı enfeksiyonlar ve azalmış immünolojik başarısızlık riski ile ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, aşırı çinko hastalık semptomlarını kötüleştirebileceğinden takviye dikkatle yapılmalıdır.
Yetersiz beslenen bebeklerde ve gelişmekte olan ülkelerdeki çinko uygulaması ishal, solunum yolu enfeksiyonları ve sıtmanın süresini, şiddetini ve insidansını azaltmıştır. Şigelloz, cüzzam, tüberküloz, leishmaniasis, hepatit C ve soğuk algınlığı gibi insanlarda diğer bulaşıcı hastalıklar için de benzer yararlı etkiler bildirilmiştir. Öte yandan, aşırı seviyeler bağışıklığı baskılayabilir. Sağlıklı genç erkeklerde yapılan bir araştırma, yüksek dozlarda çinkonun lenfositlerin aktivasyonu ve nötrofillerin fagositozu gibi çeşitli bağışıklık fonksiyonlarını azalttığını ortaya koymuştur. Çinko takviyesi bağışıklık sistemini ve savaş enfeksiyonlarını artırabilir, ancak etkinliği çinko eksikliği olan yetersiz beslenen kişilerle sınırlı olabilir.

Soğuk Algınlığından İyileşmeyi Hızlandırır

Bağışıklık arttırıcı özellikleri nedeniyle çinko, soğuk algınlığı için en popüler takviyeler arasındadır. Ancak, soğuk algınlığının önlenmesi için çinko kullanımı söz konusu olduğunda araştırma daha az ikna edicidir. Semptomların yaşandığı ilk 24 saat içinde alınan çinko (en az 75 mg/gün) iyileşmeyi hızlandırabilir ve soğuk algınlığı semptomlarını azaltabilir. Büyük bir bilimsel incelemeye göre, muhtemelen soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olmamaktadır.
Gerçekten de, çoğu klinik çalışma ve inceleme, yetişkinlerde semptomların süresinde önemli bir azalma olduğunu göstermektedir. Doz başına 9-24 mg elementer çinko içeren çinko glukonat veya çinko asetat takviyeleri, ilk 24 saat içinde başlatıldığında en iyi sonuçları göstermiştir. Soğuk algınlığına diğer koronavirüs türleri de dahil olmak üzere birçok farklı virüs neden olabileceğini unutmayın. Bunlar 2019 koronavirüsü ile aynı değildir. Çinkonun COVID-19’dan iyileşmeyi hızlandıracağı söylenemez çünkü sadece soğuk algınlığına yardımcı olur.

Çinko Hücrelerde RNA Virüslerini Engeller

Yeni koronavirüs, büyük bir RNA virüsü ailesine aittir. Laboratuvar deneylerinde, RNA virüslerinin hücrelerinde artan çinko seviyeleri virüslerin çoğalmasını durdurmuştur. Virüsler hayatta kalmak için biraz çinkoya ihtiyaç duyarlar, ancak nispeten düşük iç çinko seviyelerini korurlar. Aslında, yüksek çinko seviyeleri virüsler için büyük bir kırmızı alarmdır ve onları intihar etmeye yönlendirebilir.
Diğer hücre tabanlı çalışmalara göre, iyonik çinko SARS-CoV’nin çoğalması gereken iki hayati proteini de bloke edebilir (papain benzeri proteaz-2 ve 3CL proteaz). Teorik olarak çinkonun SARS-CoV-2’de aynı proteinleri hedeflemesi mümkün olsa da, bu henüz test edilmemiştir. Koronavirüs fare hepatit virüsü (MHV) ile enfekte olan farelerd , yüksek dozlarda çinko da virüsün önemli proteinler üretmesini engellemiştir. Bununla birlikte, bu virüs 2019 koronavirüsünden farklıdır. Çinkonun yeni koronavirüsü doğrudan bloke edip edemeyeceğini söylemek mümkün değildir. Diğer RNA virüsleri üzerindeki etkisi, hücre bazlı ve hayvan çalışmalarından elde edilen verilerle sınırlıdır.

Kızamıktaki Solunum Belirtileri Üzerine Etkileri

Kızamık, ateş, solunum problemleri, döküntü ve çeşitli komplikasyonlarla birlikte oldukça bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Yeni koronavirüs bulaşıcı değildir ancak bazı hastalarda ateş ve benzer solunumsal komplikasyonlara neden olabilir. Çinko bazen kızamık için destekleyici bir tedavi olarak kullanılır. Araştırmaya göre, çinko takviyeleri kızamıkla ilişkili sağlık sorunlarını ve çinko eksikliği olan çocuklarda alt solunum yolu enfeksiyonlarının neden olduğu ölümleri azaltmaktadır. Çinko eksikliği olan COVID-2019’da çinkonun solunum komplikasyonlarını azaltıp azaltamayacağını henüz belirlenmemiştir.

Çinko Vücuda Koronavirüs Bulaşmasını Önler mi? (ACE2)?

Virüsler, genel olarak, vücudun kendi hücrelerini istila ederek ve içindeki bileşenleri çoğaltmaya ve yaymaya yardımcı olmak için kullanırlar. Özellikle SARS-CoV-2 virüsünün, virüs için bir giriş noktası görevi gören ACE2 reseptörüne bağlanarak insan hücrelerine girdiği görülmektedir. Şu anda çinkonun ACE2 reseptörünü bloke edebileceğini iddia etmek için kanıt yoktur. Hücre çalışmaları, zayıf bir bloke edici etkiye sahip olabileceğini düşündürmektedir, ancak bu hayvanlarda veya insanlarda doğrulanmamıştır.
Normal olarak, ACE2 reseptörü vücudun sıvılarını ve kan basıncını dengelemede önemli bir rol oynamaktadır. ACE2 reseptörleri vücudun hava yollarında bulunabilir, bu da onları çeşitli virüs türleri için bir hedef haline getirir. Son araştırmalar SARS-CoV-2’nin akciğerleri ACE2 yoluyla enfekte ederek ciddi solunumsal komplikasyonlara neden olduğunu göstermektedir.
Diğer yazarlar, yeni koronavirüsün hastaları ilk enfekte ettiğinde çoğalma yolunun griple benzer olabileceğini (grip, soğuk algınlığı ile karıştırılmamalıdır) önerdiler. Ancak boğaz bezleri yapan hem semptomatik hem de semptomsuz hastalar koronavirüs için yapılan testte pozitif sonuç alınmıştır. Bu nedenle, yeni koronavirüs muhtemelen akciğerlere ulaşmak için ağızdan ve boğazdan geçmek zorundadır, ancak bu ilk bariyerlerden geçerken büyük zarar vermez. Araştırmalar SARS-CoV-2’nin yeni yönlerini saatlik olarak ortaya koymaktadır, bu nedenle yeni veriler farklı bir resim çizebilir.
Çinko muhtemelen ACE2’yi engellemediğinden, önlemede daha önemli bir rol oynayabilir. Bağışıklık sağlığını destekleyerek, çinko şiddetli COVID-19 için en büyük risk faktörlerinden birini azaltmaya yardımcı olabilir: yaşlılarda doğuştan gelen bağışıklığı azaltmak. Yine de bu henüz kanıtlanmamış bir hipotezdir. Çinko muhtemelen yeni koronavirüsün vücuda girmek için kullandığı ACE2 reseptörünü etkilemez.

Çinko Pastilleri Etkili midir?

Yeni koronavirüsün ciddi zarara neden olmak için akciğerlere derinlemesine girmesi gerektiği, çinko pastillerinin muhtemelen en iyi seçenek olmadığı anlamına gelir. Çinko pastilleri ağız ve boğaz mukusuna yüksek miktarda çinko alacaktır. Soğuk algınlığında bu iyi bir seçenektir çünkü üst solunum yolunda kalma eğilimindedir. Bu senaryoda çinko iyileşmeyi hızlandırır.
Soğuk algınlığına neden olan virüsler genellikle ağız ve boğazı hizalayan hücreleri mukoza tabakasına girmek için kullanır ve boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü gibi semptomlara neden olur. Fakat COVID-19’da farklı mekanizmalar bulunmaktadır. Bu nedenle, diyet yoluyla normal çinko seviyelerini korumak, SARS-CoV-2’nin önlenmesi için daha etkili olabilir. Bu, çinkoyu yiyeceklerden (istiridye ve sığır eti gibi) almak veya günlük çinko ihtiyaçlarını sadece diyetle karşılanmadığı durumlarda ağızdan takviye almak anlamına gelir.
Çinko pastilleri, boğazda kalmaya eğilimli bir soğuk algınlığında almak için yararlıdır. Yeni koronavirüsün akciğerlere girerek ciddi komplikasyonlara neden olduğu görülmektedir, bu nedenle pastillerin etkili olması olası değildir.

Alerji ve Astım Üzerine Etkileri

Alerji ve astım, solunum sistemi üzerindeki etkilerinin bir sonucu olarak COVID-19 hastaları için bazı komplikasyonlar oluşturmaktan sorumlu olabilir. Bir çalışma, çinko desteğinin astımlı 284 çocukta semptomları (ör. Öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığı) iyileştirdiğini göstermiştir. Düşük kan çinko düzeyleri bazı çocuklarda daha şiddetli astım semptomlarına bağlı olabilir. Çinko ayrıca alerjik inflamasyon ve astımın fare modellerinde hava yolu inflamasyonunu ve aşırı duyarlılığı azaltabilmiştir. Çim polenine yanıt olarak çinko, alerjik deneklerden izole edilen periferik kan mononükleer hücrelerinde (PBMC’ler) düzenleyici T hücrelerini arttırmış ve proliferasyonu azaltmıştır. Çinkoyu astım ve alerjiler için güvenli ve etkili bir takviye olarak ilan etmeden önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Dozaj

15-30mg, bağışıklık sistemini desteklemek için pikolinat formunda çinko için iyi bir dozajdır.
Çinkonun yeni koronavirüsü önleyebileceğini veya tedavi edebileceğini iddia eden hiçbir kanıt yoktur. Çinko bağışıklık sağlığı için önemlidir, ancak çoğu insan bu mineralin yeterli bir miktarını dengeli bir diyetten alabilir. Bağırsak bozuklukları veya diğer kronik sağlık sorunları olanlar da dahil olmak üzere eksiklik riski altında olan kişilerin vücutta yeterli çinko seviyelerini korumak için takviye alması gerekebilir.

Kaynakça:
onlinelibrary.wiley.com
uchealth.org
inverse.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar