Bu Kahve Başka Kahve

Yenilikler ilgi çekicidir. Birçok yeni tatla karşılaştığımızda merak eder, denemeden duramayız. Yiyecekler konusunda olduğu gibi içecekler konusunda da durum böyledir. Kahve sevenler de zaman içinde yeni tatlarla karşılaşır. Bilindiği gibi yaklaşık 600 yıllık bir geçmişe sahip olan ve dünyaya adını duyurmuş olan Türk kahvesi, kökboyasıgiller familyasına dâhil kahve ağacının meyvelerinin içinden çıkarılan çekirdeklerin kavrulması ve öğütülmesiyle elde edilir. Öğütülmüş ve toz haline getirilmiş kahvenin özel bir şekilde pişirilmesiyle hazırlanan ve bol köpüklü olması tercih edilen Türk kahvesi neredeyse su kadar fazla tüketilmektedir.

Farklı Bir Lezzet: Menengiç Kahvesi

Türk kahvesi kafein içerir. Keyif verici, uyarıcı, canlandırıcı etkisi nedeniyle içilen kahvenin değişik tatlara sahip farklı tohumlardan ya da bitkilerden elde edilen çeşitleri de bulunmaktadır. Menengiç kahvesi bunlardan biridir. Bu kahve menengiç bitkisinin tohumlarından elde edilir.

Türkiye’nin bazı bölgelerinde yetişen, çitlembik veya yabani fıstık gibi adlarla da tanınan menengiç bitkisinin mavi ve yeşil renkli küçük yuvarlak tohumları güneş altında kurutulup kahve tohumlarında olduğu gibi koyu kahverengiye dönüşünceye kadar kavrulur ve öğütülür.

Suyun veya sütün içinde macunumsu bir kıvam alıncaya kadar pişirilerek tüketilir. Pişirilirken el blendırı ile çırpılırsa hafif pütürlü olan yapısı en aza ineceği gibi pişen kahve köpüklü de olacaktır.

Kafeinsiz Bir Lezzet

Menengiç kahvesi, Türk kahvesine alışkın olanlara önceleri belki biraz farklı gelecektir. Ancak alışıldığında kolay vazgeçilmeyecek bir lezzete sahip olan menengiç kahvesi B ve E vitamini ile birlikte potasyum, kalsiyum, fosfor, sodyum, demir, magnezyum, çinko, bakır, selenyum, çinko gibi mineraller de içermektedir. Protein, bitkisel lif, doymamış yağ asitleri bakımından da zengin olan menengiç kahvesi kafeinsiz kahve içmek ve sağlık üzerindeki olumlu özelliklerinden yararlanabilmek isteyenler için iyi bir tercih olacaktır.

Sağlıkla İlgili Etkileri

Kanserden akciğer iltihabına, nefes darlığına, öksürüğe, mide spazmına kadar birçok derde deva olan menengiç kahvesi damar sertliğine, kolesterole ve ayak terlemesine karşı da etkilidir. Menengiç tohumları kahve elde etmekten başka çerez ve şekerleme sanayisinde kullanılmakta hatta çiğ olarak da tüketilmektedir.

Bir başka yazımızda dostluk ve muhabbetle arası iyi olan farklı kahve çeşitlerini tanıtmaya devam edeceğiz. Hayatınızın tadı tuzu yerinde olsun.

Kaynakça:
orkideninmutfagi.com/menengic-kahvesi-ve-faydalari
saglikistiyorum.com/menengic-kahvesinin-faydalari-menengic-kahvesi-nasil-yapilir-icilir.html
sagliklidiyetprogrami.com/2011/07/menengic-kahvesi-faydalar.html
kahveler.gen.tr/menengic-kahvesi.html

Yazar:Müşerref Özdaş

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar