Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kriyoterapi Nedir? Yararları Nelerdir?

0 334

Kelime anlamı olarak soğuk terapi anlamına gelen kriyoterapi, vücudun birkaç dakika aşırı derecede aşırı soğuğa maruz kaldığı bir tekniktir, kar veya dondurulma terapisi olarak da bilinmektedir. Kriyoterapi tek bir bölgeye uygulanabileceği gibi tüm vücuda da uygulanabilir. Lokalize kriyoterapi, buz paketleri, buz masajı, soğutucu spreyler, buz banyoları ve hatta dokuya uygulanan problar dahil olmak üzere çeşitli şekillerde uygulanabilir.
Kriyoterapi Nedir? Yararları Nelerdir?Tüm vücut kriyoterapisi (WBC) teorisi, vücudu birkaç dakika aşırı soğuk havaya maruz bırakarak yapılan bir terapidir. Birey, kapalı bir odada veya vücudunu saran ancak başının bulunduğu kısım açıkta kalacak şekilde bir kıyafet giyer. Bulunduğu ortama negatif 200–300 °F arasına düşürülmektedir. İki ila dört dakika arasında ultra düşük ısı sağlanarak soğutulan bir havaya maruz bırakılmaktadırlar. Sadece bir seans kriyoterapi alınabileceği gibi düzenli olarak bu terapi alındığında etkili sağlık yararları sunduğu belirtilmektedir. Bazı sporcular günde iki kez kriyoterapi kullanırken bazıları 10 gün boyunca her gün aldığı seanslar sonrasında ayda bir kez kriyoretapi seansı alabilirler.

Kriyoterapinin Yararları

Kriyoterapi yöntemi çok uzun dönemlerdir kullanılan bir tedavi tekniğidir ve farklı sağlık yararları sunmaktadır. Aşağıda sağlık yararlarından bazıları yer almaktadır:
Migren Semptomlarını Azaltır
Kriyoterapi, boyun bölgesindeki sinirleri yatıştırarak ve uyuşturarak migren tedavisinde yardımcı olabilir. Yapılan bir araştırma çalışmasına göre boyundaki karotid arterlere iki donmuş buz paketi içeren bir boyun sargısı uygulamasının, test edilenlerde migren ağrısını önemli ölçüde azalttığı tespit edilmiştir. Bunun intrakraniyal damarlardan geçen kanın soğutulmasıyla ilgili olduğu düşünülmektedir. Karotid arterler cildin yüzeyine yakındır ve erişilebilir.

Sinir Tahrişi Tedavisinde Kullanılır

Birçok sporcu yaşadıkları yaralanmaları iyileştirmek için yıllardır kriyoterapi kullanmaktadır ve yoğun olarak kullanılmasının nedeni, ağrıyı uyuşturmasıdır. Soğuk, tahriş olmuş bir siniri uyuşturur. Doktorlar etkilenen bölgeyi yakındaki dokuya yerleştirilmiş küçük bir probla tedavi etmektedirler. Bu soğuk terapi, sıkışmış sinirleri veya nöromları, kronik ağrıları ve hatta akut yaralanmaları tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Duygu durum Bozukluklarının Tedavisine Yardımcı Olur

Tüm vücut kriyoterapisindeki aşırı soğuk fizyolojik hormonal tepkilere neden olabilir. Buna adrenalin, noradrenalin ve endorfin salınımı dâhildir. Bunun endişe ve depresyon gibi duygu durum bozuklukları yaşayanlar üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. Yapılan çalışmalara göre tüm vücuda uygulanan kriyoterapinin kısa süreli duygu durum tedavisinde etkili olduğu tespit edilmiştir.

Artritik Ağrıyı Azaltır

Lokalize kriyoterapi tedavisi sadece ciddi durumların tedavisinde kullanılan bir terapi değildir. Yapılan çalışma bulgularına göre, tüm vücut kriyoterapisinin, artrit hastalarında ağrıyı önemli ölçüde azalttığı tespit edilmiştir. Ayrıca daha agresif fizyoterapi ve mesleki terapi için bu terapinin uygulanmasına izin verilmiştir. Bu sonuçta rehabilitasyon programlarını daha etkili hale getirilmiştir.

Düşük Riskli Tümörlerin Tedavisine Yardımcı Olabilir

Kriyoterapi Nedir? Yararları Nelerdir?Hedefli, lokalize kriyoterapi bir kanser tedavisi olarak kullanılabilir ve bu bağlamda, kriyoşirurji olarak adlandırılır. Bu terapi kanser hücrelerini dondurup buz kristalleriyle çevreleyerek çalışır. Halen prostat kanseri de dahil olmak üzere bazı kanser türleri için düşük riskli tümörleri tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Demans ve Alzheimer Hastalığının Önlenmesine Yardımcı Olabilir

Bu terapinin etkinliğini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, tüm vücut kriyoterapisinin Alzheimer ve diğer demans türlerinin önlenmesine yardımcı olabileceği bir teori olarak değerlendirilir. Bu terapi etkili bir tedavi olabilir, çünkü kriyoterapinin anti-oksidatif ve anti-enflamatuar etkileri, Alzheimer ile oluşan enflamatuar ve oksidatif stres tepkileriyle mücadelede yardımcı olabilir.

Atopik Dermatit ve Diğer Cilt Hastalıklarını Tedavi Edebilir

Atopik dermatit, kuru ve kaşıntılı cildin belirgin belirtileri olan kronik enflamatuar bir cilt hastalığıdır. Çünkü kriyoterapi kandaki antioksidan seviyelerini artırarak aynı anda iltihabı azaltabilir. Bu bağlamda bakıldığı zaman hem lokalize hem de tüm vücut kriyoterapisinin atopik dermatit tedavisinde yardımcı olabileceğini düşünmek mantıklıdır. Fareler üzerinde yapılan başka bir çalışmada kriyoterapinin yağ bezlerini hedef alan sivilce üzerindeki etkisi incelenmiştir.

Kriypterapinin Riskleri ve Yan Etkiler

Herhangi bir kriyoterapinin en sık görülen yan etkileri, uyuşukluk, karıncalanma, kızarıklık ve cildin tahrişidir. Bu yan etkiler neredeyse her zaman geçicidir. 24 saat içinde çözülmezse bir uzmanla görüşülmesi gerekmektedir. Kriyoterapi terapisi yöntemleri asla önerilenden daha uzun süre kullanmamalıdır. Bu süre genelde tüm vücut kriyoterapisi için dört dakikadan fazla olmamalıdır. Evde bir buz torbası uygulaması veya buz banyosu yapılıyorsa, bölgeye 20 dakikadan daha uzun süre buz uygulanmamalıdır. Ayrıca buz paketleri bölgeye direk olarak uygulanmamalı, bir havluya sarılarak cilde zarar vermesinin önüne geçilmelidir.
Kriyoterapi Nedir? Yararları Nelerdir?Diyabet hastalığı olanlar, sinirleri hassas olanlar ve buz terapisinden etkileneceğini tahmin eden kişiler kriyoterapi terapisini kullanmamalıdır. Çünkü bu kişiler kriyoterapinin etkilerini tam olarak hissedemeyebilirler ve bu da sinir hasarına neden olabilir.

Kriyoterapi İle İlgili İpuçları

Kriyoterapi ile tedavi edilmek istenen bir rahatsızlık söz konusu ise bir uzmanla görüşülmelidir. Herhangi bir tedavi türünü kullanmadan önce doktora danışmak her zaman iyi bir fikirdir. Tüm vücudu kapsayan bir kriyoterapi alınacaksa, kuru ve bol giysiler giyilmelidir. Terapi salonuna giderken donmalardan korunmak için çorap ve eldiven götürülmelidir. Terapi sırasında kan dolaşımı için mümkünse hareket edilmelidir. Kriyo cerrahi ameliyatı olunacaksa doktorla özel hazırlıklar konusunda önceden görüşülmelidir. Bu hazırlıklar 12 saat önceden yemek yememeyi veya içmemeyi içerebilir.
Çok sayıda anekdot kanıtı ve kriyoterapinin sağlık yararları sağlayabileceğini destekleyen birçok araştırmalar bulunmaktadır. Ancak tüm vücut kriyoterapisi hala araştırılmaktadır. Hala araştırıldığından dolayı kişi için uygun olup olmadığını değerlendirmek için bir uzmandan yardım alınması gerekir.

Kaynakça:
selfhacked.com
health.usnews.com
thelifeco.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.