Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kültürel Açıdan Ziyaret Edilmesi Gereken Yerler

0 286

Kültürel Açıdan Ziyaret Edilmesi Gereken YerlerDünya muhteşem bir yerdir. Doğa harikaları, insan yapımı baş yapıtlar ve büyüleyici vahşi yaşam açısından çok zengindir.

1. Taç Mahal

Agra, Hindistan

Belki de şimdiye dek yapılmış en romantik anıt ve kesinlikle dünyanın en büyük mimari şaheserlerinden biridir. Taç Mahal, İmparator Shah Jahan tarafından, üçüncü eşinin ölümü üzerine ona layık bir kabir yapılması amacıyla 400 yıl önce yaptırılmıştır. Bu muhteşem türbenin inşasında 20.000’den fazla işçi çalışmıştır. Tamamlanması yirmi yıl sürmüştür. Mükemmelliği sağlamak için dünyanın dört bir yanından yetenekli zanaatkârlar getirildi ve en yüksek kalitede malzemeler Asya’nın her yerinden tedarik edildi. Taç Mahal, Dünyanın Yedi Yeni Harikası’ndan ve UNESCO Dünya Mirası listesinden biridir.

2. Galapagos Adaları

Ekvador Adası, Pasifik Okyanusu

“Yaşayan bir müze ve evrim vitrini” olarak bilinir. Galapagos Adaları gezegendeki en muhteşem doğal ortamlardan biridir. Milyonlarca yıl önce bir dizi volkanik patlamayla kurulan adalar, Pasifik Okyanusu’nun sularında ortaya çıkmıştır. Eşsiz yaratılışlarıyla eşleştirilen adaların izole yeri, Dünya’da başka hiçbir yerde bulunamayacak olağanüstü alışılmadık hayvan ve deniz yaşamının gelişmesine yol açmıştır. Galapagos o kadar mistiktir ki, ünlü Charles Darwin bile onları Evrim Teorisini yazmak için bir ilham kaynağı olarak kullanmıştır. Adaların popülaritesi son yıllarda hızla yükseldi ve 200.000’den fazla yeni tür buraya göç etti. Kuşlar, kertenkeleler, dev kaplumbağalar ve daha fazlası. Eğer bir hayvanseverseniz, Galapagos’tan daha büyülü bir yer yoktur.

3. New York şehri

New York, Amerika Birleşik Devletleri

Kültürel Açıdan Ziyaret Edilmesi Gereken YerlerNew York, bin rumuzlu bir şehir olmasına rağmen, hiçbiri Dünya Başkenti’nden daha uygun değildir. Kültürel bir erime kabı olan New York, şehrin ünlü cazibe merkezlerinin, birinci sınıf restoranların, dünyaca ünlü müzelerin, lüks alışverişin ve görünüşte sonsuz eğlence seçeneklerinin keyfini çıkarmaya çalışan dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerle doludur. New York’ta tat, yaş veya bütçeden bağımsız olarak yapacak çok şey vardır. İnsanların kentin neden hiç uyumadığını söylemesi bundandır. New York şehrinin gerçek keyfini elde etmek için birden fazla geziye ihtiyacınız olacak. Büyük olasılıkla Özgürlük Heykeli, Empire State Binası, Brooklyn Köprüsü, 9/11 Anıtı, Bronx Hayvanat Bahçesi, Times Meydanı, Broadway ve Central Park gibi ünlü yerleri ziyaret etmek için zaman harcanacaktır. Eşsiz ve farklı mahalleler sizi büyülecek, şehrin acımasız enerjisi sizi sindirecek ve lezzetli yemeklerden yedikçe daha fazla isteyeceksiniz. New York’u ziyaret ettiğinizde, asla ayrılmak istemeyebilirsiniz.

4. Bora Bora

Fransız Polinezyası Adası, Güney Pasifik Okyanusu

Cennetten bir köşe gibi ve Güney Pasifik Okyanusu’nun berrak akuamarin sularında öylece duruyor. Uzak denizden yükselen yemyeşil ormanlarla kaplı, beyaz kumlu plajlarla sarılmış küçük bir volkanik ada olan Bora Bora gözle görülebilecek kadar enfes manzaralar sunmaktadır.

Yüzyıllar öncesinde Britanyalı kaşifleri güzelliğiyle büyüleyen bir yerdir Bora bora. Bugün, balayı çiftlerinin cazibe merkezlerinden birisidir. Bora Bora’nın lüks tatil beldelerinden birinde konaklayabilecek paranız varsa, o zaman sadece keyif için hazırlanın.

5. Antarktika

En Güney Kıta

Yemyeşil ormanlardan kavurucu çöllere ve uzaktaki tropikal adalardan dağ zirvelerine kadar, insanlık gezegeni sömürgeleştirdi ve her köşesi maceraperest gezginlerce kolayca gezildi. Fakat Antarktika hariç. Donmuş kıta henüz tam olarak evcilleştirilmemiştir. Donmuş sıcaklıkları, tehlikeli ve egzotik yaban hayatı, düzensiz iklim ve arazi, hem imkansız hem de inanılmaz bir yer olmasını sağlar. Yeryüzünde hiçbir yer bu geniş beyaz buzlu topraklarla karşılaştırılamaz.

Antarktika zorlu yaşam koşullarının olduğu bir yerdir. Turizm son yıllarda gelişmiştir. Her ne kadar seyahat sadece Kasım’dan Mart’a kadar olsa da, Güney Amerika’nın güney ucundan kalkan yolcu gemileri artık donmuş kıtaya geçişi sağlıyor. Yolculuk hem zorlu hem de pahalıdır, ancak gezegenin dünyadaki en son keşfedilmemiş topraklara adım attığı ilk insanlardan biri olacaksınız.

6. Amazon Yağmur Ormanları

Güney Amerika, özellikle Brezilya, Peru ve Kolombiya

Gezegenin kalp atışı, Amazon Yağmur Ormanı, Dünya üzerindeki en biyo-yer olan ve adı kadar efsanevi olan yağmur ormanıdır. 3,3 milyon mil karelik bir alana yayılan Amazon, yemyeşil, gür ormanları, uçsuz bucaksız nehirleri, milyonlarca farklı hayvan ve bitki türünü barındırır. Ve yerli halkın kabileleriyle doludur.

Yıl boyunca doğal güzelliklerle dolup taşıyor olsa da, Amazon’u ziyaret etmeyi düşünmek isteyeceğiniz iki ana zaman vardır. Kuru mevsim (genellikle Haziran’dan Aralık’a kadar) çok sıcak ve nemlidir; Bu mevsimde, su seviyeleri alçalıyor ve yollar açılıyor. Böylece yağmur ormanlarına tırmanmak isteyenler için ideal dönemdir. Tersine, yağış mevsimi (aralık-haziran ayları arasında) şiddetli yağmurlarla birlikte gelir ve ormanın derinliklerine yakın yerlerde görülen nehir yollarına yeni nehir yolları oluşturur. Ne zaman giderseniz gidin, hayatınızın en gerçek üstü seyahat deneyimlerinden biri olacaktır.

7. Yunan Adaları

Yunanistan

Yunan adalarını ziyaret etmek, efsanevi kahramanların ve tanrıların evini ziyaret etmek ve efsanevi geçmişe bir yolculuk yapmak demektir. 1.400 adetten fazla küçüklü büyüklü adalar Yunan sahillerini süslüyor. Eşsiz ve olağanüstü manzaralar sunuyor.

Gezegendeki en romantik yer olan Santorini adaları, hayranlık uyandırıcı romantikler tasarlanmış göz kamaştırıcı yerlerden birisidir. Mykonos, vahşi taraflarını keşfetmek isteyen herkes için mükemmel adadır. Dünyanın en iyileri ile birlikte yepyeni bir gece hayatı sunar. Milos, adanın renkli kumsallarında tembel bir gün veya hafta geçirmenin mükemmel olduğu plajlara sahiptir. Apollon tanrılarının doğduğu yer olan Delos’a günü birlik gezi, bulacağınız en muhteşem tarih derslerinden birini sunacaktır. Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok harika adayla, Antik Yunan’ın büyüsünü keşfederek güzel zaman geçirebilirsiniz.

8.  Kuzey Işıkları

İzlanda

Kültürel Açıdan Ziyaret Edilmesi Gereken YerlerKuzey Işıkları (veya Aurora Borealis), doğanın en muhteşem fenomen olaylatından biridir. Dans ederken, yeşil, pembe ve mavi ışıklar gece boyunca ışıl ışıl ve mükemmel bir uyum içinde dalgalanır.  Işıklar Kuzey Kutup Dairesi’nin çeşitli yerlerinden görülebilse de, İzlanda’da net bir şekilde izlenmektedir. Kudretli buzulların jeotermal lagünlerde ısındığı ve efsanevi şelaleleri keşfetmeye, yanardağlara girmeye kadar İzlanda macera arayıcıları için özel olarak hazırlanmış bir ülkedir sanki. Ve İzlanda kırsalının güzelliği göz önüne alındığında, bulacağınız en iyi fotoğrafçılık fırsatlarından bazılarına sahip olacaksınız.

Kuzey Işıkları, Dünyanın Yedi Doğal Harikalarından biridir.

9. Büyük Kanyon

Arizona, Amerika Birleşik Devletleri

Muhtemelen gezegendeki en doğal harikalarından biridir. Kanyonu gördüğünüzde ya da gezip keşfettikçe, muazzam büyüklükleri ve çarpıcı renkleriyle nefis bir şekilde etkileneceksiniz. Kanyon 2 milyar yıl geçmiş olmasına rağmen şaşırtıcı bir şekilde aynı durmaktadır. Bu asla unutamayacağınız bir gezi olacaktır. Büyük Kanyon, Dünyanın Yedi Doğal Harikalarından ve UNESCO Dünya Mirası listesinden biridir.

10. Salar de Uyuni

Potosi Bölümü, Bolivya

Dünyanın en büyük aynası üzerinde durmayı tanımlayabilecek hiçbir söz yoktur. Salar de Uyuni’de su basma mevsimi başladığında, ince bir su tabakası tuz düzlüklerini kaplar, bu da şimdiye kadar görebileceğiniz en dikkat çekici manzaralardan biriyle sonuçlanır: sonsuz bir yansıma denizidir.

Uyuni, gezegenin en büyük tuz dairesidir ve Bolivya Altiplano’da 4.000 mil kareden fazla alanı kapsar. Andean güneşi altında buharlaşan göller, ince bir su tabakasıyla kaplı kalınca, yansıma oluşturan kalın bir tuz kalıntısı bırakır. Oraya varmak zor olacak ama geldiğinizde dünyadaki tüm çabalara değecektir.

11. Paskalya Adası

Şili adası, Güney Pasifik Okyanusu

İnsanlığın en büyük çözümsüz gizemlerinden biri, henüz hiç kimse, Paskalya Adası’nın devasa heykellerinin nasıl ve neden yapıldığını bilmemektedir. Rapa Nui’nin (Paskalya Adası’nın yerli halkı) adada yer aldığı “moai” olarak bilinen 887 dev heykel vardır. Heykeller, ikonik kafaları için ünlüdür. Bazıları 33 metre boyundadır.

Paskalya Adası’nı ziyaret etmek, zihninizi keyifli bir merakla dolaştıracak. Kendinizi gizemli, uzak adayla ilgili her türlü şeyi merak ederken bulacaksınız. İlk yerleşimciler nereden geldi? Kafa heykelleri nereden geldi? Onları nasıl taşıdılar? Ve neden böyle bir heykel yaptılar? Güney Pasifik’te macera sizi bekliyor.

12. Japonya

Dünyada geçmişin eski geleneğinin günümüzün modern gelişmesiyle o kadar kusursuz bir şekilde dans ettiği hiçbir ülke yoktur. Japonya, onur ve geleneğe kök salmış; Seyahatlerinizde, her kişinin kendi zanaatı için sahip olduğu gurur ve özveriden ilham alacaksınız. Sahip olduğunuz her etkileşimde, keyif aldığınız her öğünde ve yürüdüğünüz her bahçede bu açıkça görülecektir. Fakat Japonya’nın saygınlığı uzun süredir devam eden ritüeli ile sınırlı değil; ülke, yayılan metropolleri, hiper gelişmiş ulaşım ağları ve dünya standartlarında elektronik ve görsel olarak ortaya çıkan teknoloji ve inovasyonda dünya liderlerinden biridir.
Ayrıca, Dünyada Japonya’dakiler kadar daha güzel ve iyi bir çiçek olmayabilir.

13. Çin Seddi

Çin

İnsanoğlunun en büyük mimari başarılarından biri olan Çin Seddi, şimdiye kadar yapılmış en uzun insan yapısı ve uzaydan görülebilen tek yapıdır. Duvar, Çin İmparatorluğu’nun sınırlarını yaklaşık 2,500 yıl önce başlayan inşaatla Moğollardan korunmak için bir sur olarak inşa edildi. Çin Seddi, Dünyanın Yedi Yeni Harikası’ndan ve UNESCO Dünya Mirası listesinden biridir.

Listeyi daha da uzatmak mümkün. Orta doğudan Avrupa’ya kadar da birçok ülke ve şehir kültürel birçok geçmişe ve özelliğe sahip. Onları da bir sonraki yazımda kaleme almaya çalışacağım.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.