Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyanın En Egzotik Yeri Bora Bora Nasıl Bir Yerdir?

0 419

Dünyanın En Egzotik Yeri Bora Bora Nasıl Bir Yerdir?Dünyanın En Egzotik Yeri Bora Bora Hakkında Bilgiler

Bora Bora, dünyanın en meşhur adaları arasında yer alır. Bu ada, Fransız Polonezyası olarak bilinen ada topluluklarının bir parçasıdır. Fransa‘nın uzun yıllar yürüttüğü emperyalizminin bir sonucu olarak Pasifik Okyanusu’nda yer alan Fransız Polonezyası, yüzyıllardır bu ülkenin bir uzantısı olarak okyanusun ortasında bulunur. Çok önemli bir stratejik nokta olan bu yer, Fransa’nın en önemli denizaşırı toprakları arasında yer alır. Bu yer Fransa’nın Avrupa Birliği üyesi olması sebebiyle de aynı zamanda Avrupa Birliği toprağı olarak kabul edilir. Bu da ülke içinde Avrupa Birliği’nin en büyük ayrıcalıkları arasında yer alan serbest dolaşımın geçerli olması anlamına gelir. Bora Bora, Pasifik Okyanusu’nda bir ada olan Fransız Polonezyası’nın uzantısıdır. Ülkenin batısında yer alan bu ada, Fransız Polonezyası Takım Adaları göz önüne alınır ise, en önemlilerindendir. Bora Bora, Papeete adasının 230km kuzeybatısında kalır. Son derece farklı bir coğrafya olan bu topraklar, bünyesinde bariyer resifleri ve de lagünler içerir. Bu da bölgeye çok sıradışı bir atmosfer katar. Pasifik Okyanusu’nda bir ada olan Bora Bora, eski bir volkan kalıntısıdır. Başka bir ifadeyle bugün Bora Bora’nın kurulduğu topraklar eski döneme ait bir sönmüş volkanın kalıntılarıdır.

Bu aktif olmayan volkanın iki adet tepesi bulunur. Bunlar Pahia ve de Otemanu Dağlarıdır. Dağın deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık olarak 727m olarak belirlenmiştir. Bu bölgede Bora Bora gibi birçok irili ufaklı ada bulunur. Bunlar arasında en önemlileri Tupai, Tahaa, Huahine, Maupihaa, Manuae, Maupiti, Maiao, Moorea, Raiatea, Tetiaroa ve Tahiti’dir. Çok sıradışı bir coğrafyaya sahip olmasından ötürü, bölge turistik bir yer haline de gelmiştir. Ünlü simalarca tercih edilen Bora Bora, butik bir tatil cennetidir ve de müşterileri dünyanın önde gelen simalarıdır. Son derece küçük bir ada olan Bora Bora, 30.55km karelik bir yüzölçümüne sahiptir. Bölge Fransa’nın egemenliği altındadır ve de aynı zamanda bir Fransız toprağı olarak kabul edilir. Bora Bora, dünyanın en pahalı ve de en meşhur tatil destinasyonları arasında yer aldığından, adanın en büyük gelir kaynağı doğal olarak turizm sektörüdür. Bunun dışında ise ayrıca balıkçılık alanında faaliyet gösterildiği de söylenebilir. Bu genel olarak bölge ikamet eden yerli halkın geçim kaynağının başını çeker. Bu adanın en büyük yerleşim yeri Vaitape olarak bilinir. Bu yerleşim yerinde adanın sınırları dahilinde resmi olarak yaşayan nüfusun yarısına yakını bulunur.

Bora Bora, son derece popüler bir destinasyondur ve de çok az sayıda insanın bölgede yaşıyor olması bunda çok ciddi bir pay sahibidir. Bu anlamda adanın en büyük yerleşim yeri olan Vaitape’de 5 bin kişiye yakın bir nüfus yerleşik olarak ikamet ederken, adanın genelini nazara aldığımız vakit bu sayı, 10 bine kadar ulaşmaktadır. Bölge son derece zengin imkanlara sahip, lüks konaklama tesislerini bünyesinde barındırır. Ancak bölgeye ulaşmak ciddi anlamda bir maliyeti de beraberinde getirir. Günümüz şartlarını nazara alırsak, en az 3 defa aktarma yaparak Bora Bora’ya ulaşmanız mümkündür. Bunun içinde aşağı yukarı 10 ila 30 bin lira arasında değişen bir ulaşım masrafına da katlanmanız gerekir. Bu anlamda bölge son derece egzotik bir coğrafyaya sahip olsa da Pasifik Okyanusu’nda oluşu ulaşımı olumsuz manada etkiler.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku