Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Küme Baş Ağrıları İçin 10 Tedavi Yöntemi

1 1.067

Şimdiye kadar bir kümelenme baş ağrısı yaşadıysanız, bunun ne kadar acı verici olduğunu bilirsiniz. Bu ani başlangıçlı baş ağrısı, onları tanımlayan belirli belirtilere sahiptir:

– BKüme Baş Ağrıları İçin 10 Tedavi Yöntemiaşınızın veya yüzünüzün diğer bölümlerine yayılabilecek bir gözdeki ani ağrı.
– Solgun yüz cildi.
– Yırtılma, gözdeki kızarıklık ve sarkmış göz kapağı gibi göz problemleri.
– Etkilenen tarafta tıkalı veya burun akıntısı gibi burun sorunları.
– Huzursuzluk.
– Ağrı sadece vücudun bir tarafında.
– Yerleşen ve giderek artan ağrı.

Küme baş ağrıları için herhangi bir tedavi mevcut değildir, bu nedenle acı çeker ve tıbbi personel saldırıların sayısını ve süresini azaltmaya çalışır.

Önleme

Küme baş ağrısı, yılın belirli mevsimlerinde görülür. Bu zaman sürelerinin farkında olmak belirtilerinizi yönetmenize yardımcı olabilir. Davranışlar bir küme baş ağrısı da tetikleyebilir. İçme ve sigara içmek, baş ağrısı rahatsızlıklarının bir bölümünü tetikleyebilir. Küme baş ağrısı mevsiminde bu alışkanlıklardan kaçınma, bir kümelenme baş ağrısının oluşmasını önlemenize yardımcı olabilir. Küme baş ağrılarını önlemenin üç kolay yolu, alkolden, nikotinden kaçınmak ve düzenli olarak uyuyabilmektir.

Bir küme baş ağrısının devam etmesini önlemenize yardımcı olacak birkaç ilaç var. Bir saldırının ilk işaretinde atılacaklar:

1.Oksijen

Bir küme baş ağrısı ilk işareti, dakika başına 12 litre oranında yüzde 100 oksijen teneffüs edin. Birkaç nefes oksijen alınması, küme baş ağrısı süresini hafifletir veya büyük ölçüde düşürecektir. Bu, küme baş ağrısı ağrısını azaltmak için güvenli ve ucuz bir yoldur. Bu tedaviyi etkili hale getirmek için küme baş ağrısı dönemlerinde oksijen almalısınız.

2.Kalsiyum Kanal Blokerleri

Verapamil ve diğer kalsiyum kanal blokerleri küme baş ağrısını gerçekten kötü hale gelmeden durdurabilir. En iyi rahatlama için küme baş ağrısı başlangıcında doktorunuzun önerdiği veya başka bir ilacın bir kombinasyonunu kullanın.

3.Triptanlar

Küme Baş Ağrıları İçin 10 Tedavi YöntemiImitrex gibi triptanlar, migren baş ağrısı tedavisinde rutin olarak kullanılırlar. Ayrıca, küme baş ağrıları için de iyi çalışırlar. Imitrex ilk kez tıbbi gözlem altında enjeksiyonla verilir. Zomig burun sprey formunda küme baş ağrıları için kullanılan başka bir triptan türüdür. Imitrex’e olumsuz tepki gösteren insanlar için daha iyi çalışır.

4.Octreodide

Octreodide, küme baş ağrısı tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılan sentetik bir beyin hormonudur.

5.Local Anestezi

Bazıları, küme baş ağrılarını hafifletmek için lidokain gibi lokal anestezikleri kullandı. Bu durumda, baş ağrısını hafifletmek için Lidokain burun yoluyla verilir.

6.Dihidroegrotamin

Dihidroergotamin veya D.H.E 45 damarlardan uygulanabilir. İlacın alınma yolunu seçerseniz, doktor ofisine, acil servise veya hastaneye gitmeniz gerekecektir.

7.Lityum Karbonat

Küme Baş Ağrıları İçin 10 Tedavi YöntemiLityum karbonat hem küme baş ağrısı hem de bipolar bozukluğu tedavi etmektir. Lityum, başka tür tedavilerde başarılı bulamayan küme baş ağrısı hastalarında kullanılır. Kan testleriyle düzenli olarak izlenmesi gerekiyor ve bazı yan etkileri var. Küme baş ağrısı tedavisinde bir ilaç bulmakta başarılı olamadıysanız, lityum sizin için bir seçim olabilir. Bu baş ağrılarını tedavi etmek için kullanılan diğer ilaçlar Topeka ve Depakote gibi anti-nöbet ilaçlarıdır. Küme Baş Ağrısı için Doğal ve Bitkisel Tedaviler Bazı bitkisel ilaçların bazı durumlarda küme baş ağrıları için yararlı olduğu keşfedildi. Araştırmalar halen yapılmakta iken, baş ağrısı çekenler kudzu ve melatonin kullanarak bu baş ağrısı hafifletmek için bazı başarılar bulmuşlardır.

8.Melatonin

Melatonin genellikle yatma zamanında uyku düzenini düzenlemeye yardımcı olur ve bir kişinin uyanmamasına yardımcı olur. Küme baş ağrılarınızı tamamen giderebilir, ancak küme baş ağrısı sıklığını azalttığı gösterilmiştir. Önerilen doz her akşam 10 miligramdır.

9.Kudzu

Kudzu, Asya tıbbında tıbbi amaçlı kullanılan invaziv bir asma türüdür. Ayrıca küme baş ağrısı için bazı insanlar tarafından kullanılır. Kudzu özü, bazı insanlardaki küme baş ağrısı yoğunluğunu, sıklığını ve süresini geliştirdi, ancak küme baş ağrısı atakları arasındaki süreyi uzatmıyor.

10. Küme Baş Ağrısı İçin Çeşitli Alternatif Rölyef

Birkaç alternatif tıp tedavisi küme baş ağrısı ile yardımcı olur. Kayropraktik, akupunktur, masaj ve terapötik dokunmanın etkili olduğu gösterildi, ancak yalnızca vakaların yüzde 10’unda çalışıldı.

Birçok alanda şimdi bu durumla ilgili olarak sahip olabileceğiniz hayal kırıklığı ve depresyon duygularıyla çalışmanıza yardımcı olacak danışmanlık ve destek grupları var. Uygun tıbbi ilaç ve destek grubu, yaşam kalitenizi yüksek tutmanıza yardımcı olurken tıbbi bilim bu zayıflamış baş ağrısı için bir çare bulmaya çalışır.
Kaynakça:
curiosityaroused.com/health/cluster-headaches-10-best-remedies/

Yazar:Meltem Yıldırım

1 yorum
  1. Haydar Yörükoğlu diyor

    Slm arkadaşlar küme ağrısı çeken tüm arkadaşlara çok geçmiş olsun. Ben bu ağrıyı her sene iki defa olmak üzere toplam 150 gün hergece çekiyorum her gece aynı saatte başlayıp bazen Sabah saatlerine kadar devam eder bazen de kısa..gece uyumadan önce isoptin 40 mg tablet yutuyorum iyi geliyor.. oksijen de tedavi ediyor diyorla denedim ama pek faydası olmadı şuan için isoptin kullanıyorum doktorum aşırı olursa 2 tablet kullanmami söyledi.umarim bu sene tutmaz çok korkuyorum mevsimi geldi çünkü…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.