Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tırmanılacak En Zor 15 Dağ

0 459

Tırmanmak için en zor dağ hangisidir? En eğimli, en sert, en sert kaya duvarlarına veya en ufak tutamaklara mı? En zor hava koşullarına sahip olmak mı? Bir tırmanışın zorluğunu belirlemek için giden birçok farklı faktör vardır. Büyük ölçüde, zorluk öznel bir ölçümdür. Ancak yine de bu faktörlerin bir kombinasyonuna ve bu devleri gerçekte ele alan dağcıların raporlarına dayanarak zorlu tırmanışların bir listesini hazırlayabiliriz.

15. Annapurna

Bu dağ Everest Dağı kadar iyi bilinmemekle birlikte, çok zorlu dağdır. Zorluk seviyesinin güçlü bir göstergesi olan tek başına 1950’ye kadar başarıyla tırmanılmadı. Sir Edmund Hilary ve Tenzing Norgay üç yıl sonra Everest’i ele geçirinceye kadar en yüksek dağ tırmandı. Annapurna’ya tırmanan ilk takım kendi yollarını bulmaya başlamışlardı ve başka bir takımın tepeye tırmanması yirmi yılı aldı.

14. Mount Khuiten

Mount Khuiten şeklinde başka bir zorluk için Moğolistan’a gidin. Bu dağ, Moğolistan, Çin ve Rusya’nın kesiştiği yerde bulacaksınız. Dünyadaki en yüksek dağ (4,374 metre) olmayabilir, ancak yüksektir. İlk etapta oraya gitmek oldukça eskitir ve başınız derde girerse yardım yolunda çok fazla şey bulamazsınız. Çok uzak olduğu ve erişilemediği için dağcılar için benzersiz zorluklar ortaya koymaktadır.

13. The Matterhorn

Tırmanılacak En Zor 15 DağAlpler’deki bu dağ çok kolay bir tırmanış veya çok zor bir yol olabilir. Hepsi 4,478 metrelik zirveye çıkmayı seçtiğiniz rotaya bağlı. Acemi güzergahlar, Horni Sırtı veya Aslan gibi güzergahları kontrol edebilir. Zorlu bir tırmanış için Furggen Ridge veya North Face gibi zorlu yollardan birini deneyiniz. Yaz aylarında bile hava haince olabilmektedir. Bu yüzden acemi tırmanıcıların bile ne yaptıklarına ilişkin sağlam bir kavrayışa sahip olmaları gerekmektedir. Hava zorlaşırsa daha kolay yollar bile zorluklara neden olabilmektedir.

12.McKinley Dağı

Bu Alaska zirvesi, deniz seviyesinden 6.194 metredir. Dağın tabanından zirveye kadar yükselme değişikliği neredeyse 5.490 metredir. Bu, gezegenin herhangi bir yerindeki yükselimde en dik, en ani değişim olarak kabul ediliyor ve Mount McKinley’i herkes için zorlu bir tırmanış haline getiriyor. Matterhorn’da olduğu gibi, şiddetli hava koşulları da bu dağın daha tehlikeli olmasını sağlamaktadır.

11. Fizroy and Cerro Torre

Bu iki zirve Güney And Dağında birbirinin yanındadır ve her ikisi de son derece dikey uçurum yüzleri nedeniyle çok zorlu tırmanışlar sunmaktadır. Buna biraz daha öngörülemez ve yoğun hava ekleyin ve zirvede çok sert bir tırmanış yaşarsınız.

10. Blanc Dağı

Tırmanılacak En Zor 15 DağBunun tırmanış için en zor dağ olup olmadığını söylemek zor, fakat tartışmasız en tehlikeli dağı. Güzergahlar zor, yüksekliği yüksek ve kayalar yaygın. Sonuç olarak, insanlar her yıl bu dağda ölürler. Wikipedia’ya göre, yoğun hafta Ağustos tırmanışı boyunca her hafta sonu bir düzine kurtarma misyonu yapılır.

9. Kanchenjunga

Hindistan ve Nepal sınırındaki bu dağ, 8,586 metre şaşırtıcı bir seviyeye ulaşıyor. Zirveye ilk kaydedilen tırmanış 1955’te gerçekleşti. Tırmanışın ilk kısmı nispeten açıktır, ancak son bölüm yaklaşık 1.000 feet’lik bir dikey tırmanışı içermektedir. Buna irtifayı eklerseniz, aşırı meydan okumaya yönelik bir tarifi bulursunuz.

8. Nanga Parbat

Tırmanılacak En Zor 15 DağNanga Parbat, Kuzey Pakistan‘da bulunur ve 8.125 metreye yükselir. Dünyanın dokuzuncu en yüksek dağıdır ve yaygın olarak en tehlikeli zirvelerden biri olarak düşünülmektedir. Dağın ilk kez 1953 yılında Herman Buhl tarafından başarıyla tırmandı öncesinde ise en az 31 ölüm kaydedildi.

7. Everest Dağı

Zorlu dağlar hakkında Everest’ten söz etmeden hiçbir tartışma yapılmayacaktı. 8,849 metreden Everest Dağı, gezegendeki en uzun ve en ünlü dağ. Bu tam olarak bu nedenle en zorlu şeylerden biridir. Yükseklik, sağlık açısından her türlü zorluğu getirir ve aşırı soğuk ve tehlikelidir. Tırmanışla ilgili zorluklar Jon Krakauer 1997’deki Into Thin Air gazetesine yayımladıktan sonra Everest bilinir hale geldi. Bestseller, kötü niyetli Everest seferini ayrıntılı bir şekilde anlattı; bu sefer, yazar ve birkaç dağcı daha sıkıştı, sekiz kişi öldü.

6. K2

Chogori olarak da bilinen K2, gezegende 8.611 metreye yükselen ikinci en uzun dağ. Everest daha uzun olmasına rağmen, tartışmasız en zor dağ tırmanıyor. Binlerce insan Everest’i başarılı bir şekilde tırmanmayı başardı, ancak yalnızca birkaç yüz dağcı K2’yi şimdiye kadar tırmandı. K2’ye çok erişilemiyor ve hatta oraya gitmek tehlikeli olmaktadır. Sürüşün ardından, sekiz günlük bir yürüyüş var ve ancak o zaman yükseliş başlıyor. Tehlikeli hava ve rockslides oldukça normaldir ve yerin uzaklığı, bir şey ters gittiğinde yedekleme yolunda çok fazla yol olmayacağı anlamına gelir. Zorluk ölçmek için sübjektif bir kalite olduğundan pek çok dağcı, bu dağlardan hangisinin en zor yükselmekte olduğunu tartışmaktadır, ancak bunların her biri tartışmasız zorluklar ortaya koymaktadır. Eğer bu dağlardan birinin tepesine çıkan kişi, kendisini de son derece başarılı olduğunu düşünür ve muhtemelen de çok şanslı görür. Bu tırmanışları etkileyen birçok faktör tahmin edilemez ve kontrol edilemez. Bu zirvelerden herhangi birine tırmanmak sadece cesaret değil aynı zamanda şansın yanı sıra ani değişikliğe uyum yeteneği açısından da bir testtir.

5. Mount Fitz Roy Dağı

Fitz Roy, Patagonya Şili ve Arjantin‘in sınırında oturuyor ve dünyadaki en teknik olarak zor dağlardan biri.
Zirveye giden tüm taraflarda inanılmaz derecede dik ve hava durumu önceden tahmin edilememesi öngörüyü bir hayli zorlamaktadır.

4. Denali

Denali’nin (ya da Mount McKinley’nin) erişilebilirliğinden ve onun cazibesini Kuzey Amerika’daki en uzun dağ olarak görmesi nedeniyle, amatörler sık sık çekilmektedir ve yeni başlayanlar için oldukça tehlikeli bir yerdir. Denali’de şimdiye yaklaşık 100 kişi ölmüştür.

3. Makalu

Tırmanılacak En Zor 15 DağMakalu (zirvede güneş ışığının zirve noktası) dünyadaki beşinci en yüksek dağ olup, Nepal-Çin sınırında Everest’e sadece 12 mil uzaklıktadır. Önceki zorluğunun bir kısmı, dağa bile ulaşmak için oldukça zorlu bir geziye çıkmasıydı, ancak şimdi helikopterler sıklıkla kullanılmaktadır. Makalu üzerinde en az 32 kişi ölmüştür.

2. Logan Dağı

Mount Logan, her kıtadaki ikinci en yüksek dağa atıfta bulunan “Yedi İkinci Zirveden” biridir. Kanada‘daki St. Elias Menzili’ndeki Logan, Alaska’daki Denali’nin arkasında. Yedi İkinci Zirveden bazılarının yedi en uzun zirveden daha zorlayıcı olduğu kabul edilmektedir. Logan’ı tırmanmak teknik olarak Denali’den daha zor değildir, ancak dağın tecritinden dolayı, dağcılar bile başlayabilmeleri için uzun bir yürüyüş yapmalıdır.

1. Cerro Paine Grande

Şili Patagonya’daki Cerro Paine Grande, birçok zorlu tırmanışı barındıran Cordillera del Paine’in bir parçası. Zorlukların bir kısmı çok dik-bazen düşey kaya tırmanıyor, kısmen aşırı öngörülemeyen hava nedeniyle tırmanışlar oldukça zordur.
Kaynakça:
matadornetwork.com/sports/25-worlds-hardest-mountains-climb/
curiosityaroused.com/world/10-most-difficult-mountains-to-climb-in-the-world/

Yazar:Meltem Yıldırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

...