Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kurbağa ve Şans İnanışı

0 3.239

Kurbağa ve Şans İnanışıŞanslı bir kurbağa hayatınıza girdiğinde bu bir dönüşüme işaret eder ve bir sürü mükemmel değişikliğe yol açabilir.
Kurbağa, tüm dünyada ve tarih boyunca birçok kültürde güçlü bir şans sembolü olmuştur.

Tıpkı insanlar gibi, kurbağalar da yetişkinliğe giden yolda inanılmaz değişiklikler geçiriyor. İlk önce bir yumurtadan lavra olarak çıkar. Daha sonra kollar ve bacaklar büyümeye başlar ve kuyruğu geri çekilir. Bu meraklı büyüme döngüsü ile kurbağa, dönüşüm, doğurganlık ve kişinin yaratıcılığının uyanışı gibi şanslı bir simge olarak görülür. Ayrıca seyahati, bolluğu, refahı, ferahı, sağlığı ve dostluğu temsil ederler.

Kurbağalar hakkında, iyi şans taşıyıcısı olarak atfedilen şeylerden bazıları şunlardır;

1)İyi Şanslar
Japonya‘da kurbağalar İyi Şans’ın simgeleridir ve Romalılar kurbağanın eve bol şans getireceğine inanmaktadır. İrlandalılar ise kurbağaların kötülükleri uzaklaştırdıklarına inanirlar.

2)Doğurganlık
Yunanlılar ve Romalılar kurbağaları doğurganlık ve ahenk ile ilişkilendirirler. Kurbağa, Mısırlılara can ve bereketin yanı sıra yeniden doğuş ya da dirilişin sembolüdür. Kurbağa, Nil nehrinin altında doğan bir canlıydı, bu da arazileri bereketli hale getirmiştir. Böylece Doğurganlığın kurbağa tanrıçası olan Heget’in (kurbağa anlamında) kendi kültür ve mitolojisine girmiştir. Roma kültürünün tanrıçası Venüs de genellikle kurbağa ile tasvir edilir.

Kurbağa ve Şans İnanışı3)Bolluk
Bir kurbağanın doğuracağı çok sayıda yumurta nedeniyle bolluk sembolü olmuştur. Kurbağa zengin ve bol miktarda bitki yağmuruna bağlı olan birçok kültür için iyi şans sembolüdür, Kızılderili geleneğinde, kurbağa sık sık bir yağmurluk üreticisi olarak görülür. Avustralya‘da da yerli Aborijinler, kurbağaların bitkilerin büyümesine yardımcı olmak için gök gürültüsüne ve yağmura neden olduğunu düşünüyorlardı. Vietnam’lılar için ise kurbağa, gökyüzünün efendisidir.

4)Servet, Zenginlik
Eski Çin’de kurbağa ayın sonunu temsil etti ve Kurbağa iyileşme ve iyi şans ile ilişkilendirildi. Zenginlik için bir simgedir ve kurbağa çoğunlukla ağzında altın parayla resmedilmiştir.

5)Sağlık
Yerli Amerikan kültüründe kurbağa, su unsuru ve onun temizleyici nitelikleriyle güçlü bir şekilde ilişkilendirilmiş bir hayvan ruhu veya totem olarak görülür. Bu su bağlantısı duyguları ve pozitif enerjileri getirir, aynı zamanda fiziksel, duygusal ve manevi olarak temizler.

6)Dostluk
Çin, Amerika, Kuzey Avrupa, Mısır, Fas ve diğer doğu ülkelerinde arkadaş canlısı olarak görülmektedirler. Bazı insanlar evlerinin bahçesinde özel nemli ortam oluşturup, evcilleştirmeye çalışırlar.

Çağlar boyunca kurbağalar, mitler, folklor ve masallarda aldılar ve halen bugün de popüler kültürde kendilerine yer verilir. Popüler kültürde kurbağalar birçok görünüşe sahiptir, ancak genel eğilim onları nazik, genellikle yakışıklı ve büyüleyici olarak tasvir etmektir.

Çocuk hikayeleri, televizyon ve filmlerde, reklam filmlerinde ve kitaplarda günümüzde de yer almaktadırlar. Kurbağalar uzun zamandır insanları etkiliyor ve kurbağa şansı dünyasında iyi ve kötü bir dokunuş var.

Hayatınızda kurbağa şansı olsun…

 

Yazar:Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.