Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kuru Kayısı Çeşitlerinden Gün Kurusu ve Faydaları

0 468

Kuru Kayısı Çeşitlerinden Gün Kurusu ve FaydalarıGünümüzde bireyler artık organik ve besin değeri fazla olan ürünleri tercih etmektedir. Tıbbı ilaçlardan ziyade doğal besin değeri yüksek olan ürünler daha çok tercih edilmektedir. Yaz meyvesi olarak tüketilen birçok ürün kurutularak kışında tüketilmektedir. Yaş haliyle de çok tercih edilmesine rağmen kuru hali daha çok tercih edilen meyvelerden biri kayısıdır. Kayısı denildiği zaman Malatya şehri akla gelmektedir. Son zamanlar da farklı alanlarda da kullanılmaya başlanılan Malatya kayısı en çok kuru haliyle tercih edilmektedir. Kuru kayısı iki çeşittir. Birincisinin rengi sarıdır. Sarı kayısı işlem görmüş olan kayısıdır. Sarı kayısı işlem görürken kükürt kullanılır. Böylece sarı kayısı kuru olarak uzun süre kalabilmektedir. İkinci kuru kayısı çeşidi ise güm kurusudur. Gün kurusu sarı kayısıya göre tamamen doğaldır. Herhangi bir işleme maruz kalmaz. Gün kurusu yapımı diğer kayısı türüne göre daha uzun sürmektedir ve bekleme süresi daha kısadır. Yanı gün kurusunu uzun süre bekletemezsiniz. Herhangi bir kimyasal işleme maruz kalmadığı için çok çabuk bozulmaktadır. Gün kurusu kayısı diğer sarı kayısıya göre daha faydalı olduğu için çok tercih edilir.

Kuru Kayısı Çeşitlerinden Gün Kurusu ve FaydalarıGün Kurusunun Faydaları
1. Kalp rahatsızlıklarına gün kurusu iyi gelmektedir. Günlük gün kurusu tüketimi kalbi güçlendirir.
2. Gün kurusu her tür kansere karşı vücudu korumaktadır.
3. Gün kurusu kemikleri güçlendirmektedir. Gün kurusu magnezyum ve kalsiyum açısından zengin olduğu için kemiklere çok faydalıdır. Çocukların gelişim sürecinde mutlaka tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca kadınlar da menopoz döneminde meydana gelen kemik erimesinin şiddetini azaltmaktadır.
4. Gün kurusu beyni güçlendirmektedir. Beynin sağlıklı çalışmasını sağlar ve stresi azaltır. Okul dönemindeki çocukların düzenli olarak tüketmesi gerekmektedir.
5. Gün kurusu diş sağlığına da iyi gelmektedir. Diş etlerinde oluşan rahatsızlıklara ve diş kırılmalarına iyi gelir. Dişleri güçlendirici özelliği vardır.
6. Bağırsak rahatsızlıklarına ve mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Özellikle kabızlık rahatsızlığına çok iyi gelir.
7. Kansızlığı gidermek kan değerlerini normalleştirmek için mutlaka gün kurusu tüketilmelidir.
8. Gün kurusu cinsel gücü artırmaktadır.
9. Gün kurusu ciltte oluşan lekelere iyi gelmektedir. Gün kurusu cildi pürüzsüzleştirmekte ve cildin yağ dengesini korumaktadır.
10. Gün kurusunun için de bulunan saf karbonhidratlar vücuda enerji vermektedir.
11. Gün kurusu böbrekte oluşan iltihaplanmaya ve diğer rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Ayrıca böbrekte taş oluşumuna engel olmaktadır.
12. Gün kurusu siroz ve hepatit tedavilerinde tedavi sürecini kısaltmak için mutlaka kullanılmalıdır.
13. Gün kurusunun bağışıklık sistemine katkısı fazladır. Özellikle kış ayların da grip ve soğuk algınlığından korunmak için gün kurusu tüketilmelidir.
14. Gün kurusu göz de oluşan rahatsızlıklar iyi gelmektedir. Özellikle katarakt tedavisinde mutlaka tüketilmesi gerekir.
15. Gün kurusu hazmı kolaylaştırır ve mideyi rahatlatır.

Yazar: Nagihan Albayrak

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku