Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kuzey Dakota Neresidir?

0 732

Kuzey Dakota Neresidir?Kuzey Dakota,

Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin sınırları dahilinde yer alan bir yerleşim yeridir. Hukuki muhteviyatı ele alındığında bu yerin statüsü, eyalet olarak belirlenmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nde resmi olarak 50 eyalet bulunur. Bu eyaletlerin kendi iç yapıları tamamen bağımsız olup, ülkenin ulusal menfaatini gerektiren alanlar ise, federal çatının yetkisindedir. Başka bir ifadeyle eyaletler iç işlerinde bağımsız iken dışişlerinde Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlıdırlar. Kuzey Dakota da Birleşik Devletler’in sınırları dahilinde yer alan bir eyalettir. Bu eyalet, ülkenin kuzey hattında bulunur ve de ülke ile Kanada’nın arasında var olan sınırın bir kısmı boyunca uzanır. Bu anlamda Kanada ile de son derece yakın bir eyalet olan Kuzey Dakota, gerek Amerika gerekse de komşu Kanada için oldukça önemlidir. Coğrafi olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin ortabatısında yer alan bu eyalet, ülkenin en seyrek nüfusa sahip 5 eyaletinden biri konumundadır. Bunun nedeni, söz konusu yerin son derece dağlık ve de vahşi bir tabiata sahip oluşudur. Amerika’nın günümüz dünyasında sahip olduğu 50 eyalet bir anda sahip olduğu bir toprak bütünlüğü değildi. 1776 yılında bağımsızlığını kazanan bu ülke, sonrasında ilerleyen yıllarla beraber topraklarına yeni eyaletler katarak günümüzde haline ulaşmıştır.

Kuzey Dakota Neresidir?Bu anlamda ele alınırsa, Kuzey Dakota Amerika Birleşik Devletleri’nin 39’uncu eyaleti olarak karşımıza çıkar. Resmi olarak 2 Kasım 1889 tarihinde Amerika’nın eyaleti haline gelen bu yer sahip olduğu son derece az nüfusu ile dikkat çeker. Oldukça büyük topraklara sahip olan yer, yine de doğa şartları nedeniyle insan nüfusunun yerleşmekten imtina ettiğini bir eyalet haline gelmiştir. Kuzey Dakota’nın sınırları dahilinde çok sayıda irili ufaklı yerleşim yeri bulunur. Bu yerleşim yerleri arasında Bismarck eyaletin başkenti olarak belirlenmiştir. Her ne kadar Bismarck başkent olarak tayin edilse de eyaletin en büyük şehri Fargo’dur. Bu da Fargo şehri için iktisadi anlamda merkez olma görevini üstlendiğini ifade eder. Günümüzde son derece popüler bir Amerikan dizisi olan Fargo’nun da geçtiği yer işte bu şehirdir; dizi adını şehirden alır. Her Amerikan eyaleti gibi Kuzey Dakota’nın da kendisine has bir lakabı ve de mottosu bulunur. Bu anlamda ”Peace Garden Staten, Roughrider State, Flickertail State” gibi çokça lakabı bulunan eyalet, bir de Liberty and Union, Now and Forever, One and Unseperable gibi uzun ve manalı mottoya sahiptir. Yüzölçümü olarak ele alınırsa Amerika Birleşik Devletleri sınırları dahilinde yer alan en büyük 20 eyaletten biri olan Kuzey Dakota, en çok sahip olduğu az nüfusu ile dikkat çeker. Bu anlamda coğrafya oldukça bakir kalabilmiştir.

Kuzey Dakota Neresidir?Son yapılan sayıma göre, şehrin sınırları dahilinde yerleşik olarak ikamet eden insan sayısı, aşağı yukarı 760 bin civarındadır. Ulaşım meselesine gelecek olursa, Kuzey Dakota‘ya birçok ülkeden doğrudan sefer bulunmaz. Ancak Kanada ve Amerika’dan bölgeye tarifeli seferler düzenleyen birçok havayolu şirketi vardır. Avrupa’da da bazı şirketler bölgeye aktarmalı bir şekilde bilet satabilmektedir. Ortalama seyahat süresi izlenecek rotaya göre değişiklik arz etse de yine de en azından 14 ila 24 saat arasında değişen bir İstanbul-Kuzey Dakota rotası vardır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku