Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Orta Amerika: Nikaragua

0 242

Orta Amerika: NikaraguaNikaragua,

Orta Amerika coğrafyasında yer alan bir Latin ülkesidir. Bölgede yer alan ülkeler arasında en büyüğü olan bu devlet, tıpkı diğer bölge ülkeleri gibi İspanyol esintilerinin yoğun bir şekilde görüldüğü ülkelerdendir. Nikaragua, adından mıdır bilinmez ama, bölgede yer alan en tanınmış ülkelerin başında gelir. Bu da haliyle ülkenin imajına olumlu bir etki yapar. Bölge ele alınırsa, aslında son derece stratejik bir hat olarak kabul edilir. Bunun nedeni, başta bölge için çok önemli olan Kuzey ve Güney Amerika’nın kesişme noktasında bulunması ve ayrıca, bu yerin Pasifik ve de Atlantik Okyanuslarını da birbirine bağlayan coğrafyada bulunmasıdır. Her ne kadar bu bağlantı doğrudan Panama’da bulunan Panama Kanalı vasıtasıyla gerçekleşse de yine de bölge ülkelerine ciddi anlamda bir stratejik önem kazandırır. Bu anlamda, bu hatta yer alan ülkelerin hemen hepsi son derece kritik bir öneme sahiptir. Dediğimiz gibi Amerika olarak adlandırılan bu yere ayırt edici olması sebebiyle Orta Amerika denmiştir. Nikaragua da bu bölgenin en büyük ülkelerindendir. Söz konusu ülke kuzeyde Honduras doğuda Karayipler güneyde Kosta Rika, batıda da Pasifik Okyanusu ile komşudur. Bu tanımlamadan da açıkça anlaşılacağı üzere ülke; Orta Amerika olarak adlandırılan hattın batısında kalan bir ülkedir.

Orta Amerika: NikaraguaNikaragua dediğimizde aklımıza herhangi bir şehir gelmez aslında. Bunun nedeni ülkenin bir anlamda bize çok uzak oluşudur ve de ikili ilişkilerimizin bulunmuyor olmasıdır. Nikaragua sınırları dahilinde birçok irili ufaklı önemli yerleşim yerine sahiptir. Bunlar arasında başkent olarak göze çarpan, Managa ülkenin siyasi, iktisadi, kültürel ve de akademik olarak merkezi kabul edilir. Ülkenin sınırları dahilinde yer alan en kalabalık şehir olma özelliğini haiz olan bu şehir, Orta Amerika coğrafyası ele alındığında ise en büyük 3 şehir arasında yer alır. Oldukça sıradışı bir ülke olan Nikaragua, özellikle de başkenti Managa’da yer alan nüfusu ile dikkatleri çeker. Söz konusu şehir, hem ülkenin en kalabalık şehri hem de en kozmopolit bölgesidir. Bu şehrin sınırları içinde yaşayan Avrupalı, Afrikalı ve Asyalı insanlara rastlamak mümkündür. Bu da şehrin kültürel yapısına son derece önemli pozitif bir katkı sunar. Resmi olarak kabul edilen dil İspanyolca olsa da, bölge halkı kendi aralarında de facto olarak birçok yerel dili de konuşur. Ülkenin ağırlığını yüzde 69’luk oranıyla Mestizo kökeni oluşturur. Uzun yıllarca çok sayıda ülkenin sömürgesi olmuş bu ülke, bölgede yer alan diğer birçok ülke gibi önce İspanya sonrasında da Meksika ve Orta Amerika Federal Cumhuriyeti’nden bağımsızlığını kazanmıştır Bu anlamda 31 Mayıs 1838 tarihinden itibaren bağımsız bir devlet olan Nikaragua, dünyanın halen aktif olarak yaşayan en eski devletlerinden biri haline gelmiştir.

Orta Amerika: NikaraguaBölgede yer alan diğer birçok ülke gibi Nikaragua da oldukça fakir bir devlettir. Bu fakirlik o kadar hat safhadadır ki, bunu ülkeye vardığınızda açıkça algılayabilirsiniz. Elde edilen veriler göstermektedir ki, ülkede yaşayanların yıllık geliri 2 bin 200 Amerikan doları seviyesindedir. Nikaragua’ya ulaşmak isterseniz bu durumda Türkiye üzerinden seyahat etmeniz haline kesin olarak aktarma yapmanız gerekir. Bu aktarmayı en rahat şekilde yapabileceğiniz ülkeler ise, Brezilya, Kolombiya ve Meksika’dır. Ortalama seyahat süresi 16 ila 24 saat arasında değişir. Bu tamamen yapılacak aktarmanın süresine ve de izlenecek rotaya bağlıdır. Nikaragua‘nın son olarak vize isteyip istemediğini güncel olarak IATA’dan takip edebilirsiniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.