Geçici Pasaport Nedir, Kimlere Verilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, sahip oldukları vatandaşlık bağı nedeniyle kamu kurumları tarafından düzenlenmiş resmi kimlik ve pasaport taşıma hakkına sahiptir. Bu, hamiline sahip olduğu bazı hakları kullanma fırsatı sunar. Başka bir değişle, pasaport ya da kimlik taşıyıcısı, bu evrakları dilediği kuruma talep üzerine tevdi edebilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı sebebiyle T.C. tarafından düzenlenmiş çok sayıda farklı pasaport çeşidi bulunur. Vatandaşlık bağı bulunsa dahi, yurttaşların taşıyabileceği pasaportlar bellidir. Başka bir ifadeyle bir Türk vatandaşı, asgari olarak T.C. Umumi Pasaportu taşıma hakkına sahip olsa da, diğer türdeki pasaportları taşıyabilmesi, ancak sahip olduğu bir takım vasıflara bağlıdır. Başka bir değişle T.C. Hizmet, T.C. Hususi, T.C. Diplomatik Pasaportu taşıyabilmek için kanunlarda yer alan şartları da taşımak gerekir. Eğer kanunlarda yer alan şartlar sağlanamıyorsa, bu durumda size en fazla T.C. Umumi Pasaportu düzenlenebilir. T.C. Umumi Pasaportu, genel olarak herkese verilen sıradan bir seyahat belgesidir. Bu belgeye sahip olan yurttaşlarımızın ayrıca seyahat edecekleri ülkeler için herhangi bir vizeye ihtiyaç duyup duymadıkları da kendilerini bağlayan bir husustur. Günümüzde Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya ve Avrupa Birliği ülkeleri T.C. Umumi Pasaportu taşıyan yurttaşlar için vize istemektedir. Aslında bu ülkeler arasında neredeyse tamamı, tüm kategori pasaportlar için vize ister.

Öncelikle, Türkiye’den ayrılmak için asgari de olsa kimlik belgesine sahip olmanız gerekir. Bunun dışında çoğu zaman pasaport kullanımı zorunlu kılınmıştır. Başka bir değişle eğer, Türkiye’den çıkış yapıp, başka bir ülkeye giriş yapacaksanız kural olarak bunu ancak pasaport vasıtasıyla yapabilirsiniz. Bunun için ayrıca gerekli ise, vizenizin de düzenlenmiş olması son derece önemli bir kuraldır. Bazı ülkelerin sizden vize isteyip istemediğini ülkeden çıkışınızda pasaportunuzu inceleyen memur bilemeyebilir. Bu durumda her ne kadar sizin çıkışınıza izin verse de varacağınız ülkeye vizeniz olmadığından kabul edilmeyebilirisiniz. Peki diyelim ki, pasaportunuz ve vizeniz var, ya da seyahat etmeniz için gereken tüm belgelere sahipsiniz, ancak bir şekilde pasaportunuzu ya da kimliğinizi kaybettiniz ve yasal olarak da o kaybolan evrakınız olmadan sınır geçmeniz mümkün değil. Bu durumda yapmanız gereken, Türk dış temsilciliklerinden biriyle irtibata geçmektir. Bu durumda size öncelikle birkaç soru temel soru soracaklar ve sonrasında da T.C. Geçici Pasaportu düzenleyeceklerdir. Sahip olduğunuz bu pasaport ile 1 aylık ve tek kullanımlık bir seyahat imkanına kavuşacaksınızdır. Başka bir ifadeyle eğer T.C. Geçici Pasaportu düzenletirseniz, bu size sadece ülkenize dönmeniz için tek kullanım hakkı sağlayacaktır. Yoksa bu pasaport ile başka bir ülkeye seyahat etmeniz mümkün değildir.Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunuzu ispatlayacak belgelere sahipseniz, bu durumda belgenin adınıza düzenlenmesi çok zaman almayacaktır. Ancak burada bilinmesi gereken en önemli husus, belgenin kullanım hakkıdır. Sadece bir defaya mahsus o da Türkiye’ye dönüş için kullanılmasıdır.

Kaynakça:
https://www.hollandaligurbetciler.nl/konu-gecici-pembe-pasaport.html

Yazar:Emir Karasu

1 Yorumlar

  1. Geçici pasoport ile ülkeme giriş yaptıktan sonra eski pasoportum elime ulaşmıştır.
    Lakin Emniyet Müdürlüğüne gittiğim de pasoportum ile ilgili işlem yapamayacaklarını soyledıklerı ıcın ; yeni başvuru veya kayıp ilanı veremedim.
    Yani tekrardan pasoport almam gerekmektedir ve ben nere başvuru yapacağımı tam olarak bilemiyorum.Ücretsiz bir şekilde tekrardan pasoportuma kavuşmak istiyorum haliyle..
    Geçici pasoport ile ülkeme giriş yaptım ve önceki pasoport bilgilerim,pasoport numaram bunlar hiç bir şekilde aktif değil.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar