Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kyoto: Japonya’nın Ruhani Kalbi

0 475

Kyoto: Japonya'nın Ruhani KalbiKyoto, 794’ten 1868’e kadar, bin yıldan fazla bir süredir Japonya‘nın emperyal başkentliğini yapmıştır. Tokyo’nun mükemmel modernliğinden farklı olarak Japonya’nın tarihi ve manevi ambiyansını açığa çıkarır. Kyoto’da, tapınak pagodalarını, ahşap evleri, geyşa ve kiraz çiçeği ağaçlarını her yerde görmek alışılmış bir durumdur. Bazıları onları sadece cazibe merkezleri olarak görebilir, ancak diğerleri için Kyoto’ya seyahat etmek ve deneyimlemek için Japonya’nın zengin ruhsal tarihinin bir keşfi ve takdiridir.

Tapınaklar ve Mabedler

Japonya’nın Şinto ve Budizm olmak üzere iki ana dini vardır. Japonya’nın yerli dini olarak kabul edilen eski inanca göre rüzgar, hava, dağlar ve ağaçlar gibi doğal unsurların içinde yaşayan tanrılara ve ruhlara inanılır. Buda’nın öğretilerini takip eden Budizm’den farklı olarak Şinto’nun bir kurucusu ya da takipçilerinin kutsal yazıları yoktur. Bu nedenle, tüm Japonya’da Shinto tapınakları ve Budist tapınakları vardır. Ülkenin en önemli manevi merkezi olan Kyoto kentinde, 1600’den fazla tapınak vardır.

Teknik olarak tapınaklar Budist tapınaklarına atıfta bulunur. Tapınaklar Japon Şinto dininin kutsal mekanlarıdır. Öncelikle mabedler Japonca’da Jinja veya Taisha olarak anılır ve eski parlak kırmızı torii giriş kapısı ile Budist tapınaklarından ayırt edilebilir.

En İyi Tapınakları ve MabedleriKyoto: Japonya'nın Ruhani Kalbi

1. Kinkakuji Tapınağı
Kyoto’nun kuzeybatısındaki bu tapınak Altın Köşk olarak adlandırılan yerdir. Kyoto’nun en ikonik ve ziyaret edilen bölgesi olarak kabul edilir. Altın yaprak kaplı mevcut yapı, 1955 yılında yeniden inşa edilmiş olan oldukça yeni bir yapıdır. Onin Savaşı sırasında birkaç kez yangınla tahrip olmuştur. Ama tahribat giderilerek tekrar yapılmıştır.

2. Fushimi Inari Taisha Mabedi
Yaklaşık 1.300 yıldır tüm Japonya’daki en popüler mabettir. Kyoto’nun en çok ziyaret edilen mabedi, ama aynı zamanda en kalabalık olanıdır.

3. Kiyomizudera Tapınağı
Doğu Kyoto’da yer alan ve tam anlamıyla Saf Su Tapınağına dönüştürülen tapınak, bir Unesco Dünya mirası alanıdır. Kyoto’nun panoramik manzarasının tadını çıkarmak için en iyi yerlerden biridir. Aslında tapınağın ana salonunun altında, ziyaretçilerin dilek tuttuğu güçleri olduğu söylenen suları yakalayıp içebileceği Otowa şelalesi bulunmaktadır. Mevcut yapı 1633 yılında inşa edilmiştir. Giriş, çanak çömlek ve hediyelik eşya dükkanlarıyla kaplıdır ve tapınak arazisinde bir açık hava çift pavilyonuna sahiptir. Buna ek olarak, tapınak kompleksi ve aşk tanrısı ve kuninushi’ye adanmış Jishu Shrine gibi birkaç başka tapınağa da sahiptir.

4. Shimogamo-jinja Mabedi
Kentin en eski yapılarından biri, bir Unesco Dünya Mirası, Kyoto’nun merkezinde bulunan bir Shinto tapınağı. Mabed mayıs ayında yoğunluk yaşar. 3 Mayıs’ta kasaba, tapınağa giden yaya koridorları boyunca düzenlenen yabusame ya da at okçularını kutlar.

5.Toji Tapınağı
Bu tapınak, 55 metre boyunda olan Japonya’nın en yüksek pagodası. Güney Kyoto’da yer alan bu UNESCO Dünya Mirası, ilk olarak İmparator Kammu’nın emriyle 796 yılında kurulmuştur. Tapınak, Shingon’un Japon Budizm okulunun kurucusu olan Kobo Daishi’ye (Kukai) teslim edildiğinde yıl 823’tü. Kyoto’ya Nagoya ve Tokyo istikametinden giden herkes Toji Tapınağı’nı kesinlikle fark edecektir.

Kyoto: Japonya'nın Ruhani Kalbi6. Heian Tapınağı
Kyoto’nun eski adı Heian’dan türemiş olan bu tapınak, 794’te orijinal İmparatorluk Sarayı’nın (Daigoku-den) küçültülmüş bir kopyasıdır. Ancak inşaat, Kyoto’nun 1100. yıldönümü dolayısıyla 1800’lü yıllarda başladı. O zaman Japonya’nın başkenti) ve imparator Kammu’ya (737-806) ve şehrin ilk ve son imparatorları olan İmparator Komei’ye (1831-1867) adanmıştır. Tapınak aynı zamanda dört bölüme ayrılan görkemli bir bahçeye de ev sahipliği yapar.

7.Ginkakuji Tapınağı
Kyoto da Ginkakuji tapınağı ile gümüş köşküne sahiptir. Yerliler, Ay’ın yansıması sonucu gümüş bir parıltı yaydığını düşünmüştür. Bu Unesco Dünya Mirası listesindeki tapınak ayrıca yarım düzine başka tapınak binası, güzel bir yosun bahçesi ve zarif bir kuru kum bahçesi bulunmaktadır. Başlangıçta yer sanatının Noh tiyatrosu, çay töreni ve ikebana’yı (çiçek düzenlenmesi) doğurduğu Aşıkağa Yoshimasa’nın emekli bir villasıydı.1490’daki ölümü üzerine, isteklerine göre bir Budist tapınağına dönüştürüldü.

8.Yasaka Jinja Tapınağı
Kyoto’nun Gion Bölgesinde bulunan ruhsal bir yapı olan Yasaka Mabedi, her Temmuz ayında kutlanan yaz festivali Gion Matsuri ile tanınır. 1350 yıl önce inşa edilen tapınak, düğünler için popülerdir ve insanlar sevgi ve iş başarısı için burada dua ederler. Akşamları, yürüyüş için mükemmel bir yer olan gökyüzü fenerleri ile aydınlatılır. Tapınak ayrıca şehrin en popüler kiraz çiçeği izleme yeri olan Maruyama Parkı’nın hemen altındadır.

9. Sanjusangendo Tapınağı
Bu Budist tapınağı, dünyanın en etkileyici heykellerinden biri olan Kannon’u ve 1,001 oyma ahşap heykeli barındırıyor. Doğu Kyoto’da bulunan bu tapınak ilk olarak 1164 yılında inşa edilmiş, ancak yıllar sonra tahrip edilmiştir. Fakat bir asır sonra yeniden inşa edilerek 120 metre uzunluğundaki Japonya’daki en uzun tapınak salonuna sahip olma özelliğini kazandı.

10. Kifune Jinja TapınağıKyoto: Japonya'nın Ruhani Kalbi
Kuzey Kyoto’daki bir dağ köyünde yer alan 1,600 yıllık Shinto tapınağı, yamaçtaki ayrı konumlarda bulunan üç tapınağa sahiptir. Tapınak, su ve yağmur tanrılarına saygı duyan çiftçiler ve bira üreticileri için bir ibadet yeridir. Bugün, her iki tarafında kırmızı fenerlerle kaplı estetik olarak yapılandırılmış taş basamakları ile popülerdir.

Tokyo’ya yaklaşık 400 kilometre uzaklıkta bulunan Kyoto’nun büyülü ortamı, şehrin her yerinde dağılmış tapınakları ve ziyaretçileriyle geçmişi günümüze taşımaktadır.

 

Kaynakça:

https://kaiya.co/blog

Yazar: Börte Büşra Yavuz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.