Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Labne Peyniri Nedir, Nasıl Yapılır?

0 1.359

Labne peyniri, zengin tadı ve hafif dokusuyla binlerce yıldır kullanılan popüler bir süt ürünüdür. Orta Doğu mutfağında sıkça bulunan labne peyniri; sos, iştah açıcı veya tatlı olarak servis edilebilir. Laktoz oranı düşüktür; ancak sağlık için gerekli olan faydalı bakteri, protein ve kalsiyum oranı yüksektir.

Labne Peyniri Nedir?

Labne peyniri, peynir altı suyunun çoğunu daha yoğun, daha konsantre bir ürün çıkarmak için yoğurt süzülerek üretilen bir tür yumuşak peynirdir. Genellikle bağırsak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilecek faydalı bakteriler bakımından zengin olan kefir. Yunan yoğurt veya probiyotik yoğurt gibi kültürlü süt ürünlerinden yapılır. Labne peyniri, hafif dokuyu ve hafif bir yoğurt tadı elde ederken tuzlu, peynirli bir lezzet vermek için tipik olarak limon ve şifalı otlarla lezzetlendirilir. Orta Doğu mutfağında popüler bir yiyecektir ve genellikle küçük top şeklinde yuvarlanır, sebzeler veya ekmeğe batırarak ya da sürerek kullanılır. Pek çok ürün marketlerde önceden üretilmiş olarak satın alınabilse de labne peyniri, evde bulunan birkaç basit malzemeyle evde de kolayca hazırlanabilir.

Mikro ve Makro Besinlerin İyi Kaynağı

Labne peynirinin her porsiyonunda iyi miktarda protein ve yağ bulunur, ayrıca kalsiyum ve A vitamini gibi mikro besinler içerir. Aynı zamanda sodyum oranı 28 gram % 23’ü tür bu oranda nispeten yüksek bir orandır.
Bir ons (28 gram) labne peynirinin içerdiği besin değerleri şunlardır;
•Kalori: 80
•Protein: 5 gram
•Yağ: 6 gram
•Sodyum: 530 mg (RDI’nin % 23’ü)
•Kalsiyum: RDI’nın % 14’ü
•A Vitamini: RDI’nın % 6’sı
•Demir: RDI’nin % 2’si
Labne; ayrıca fosfor, potasyum ve magnezyum gibi az miktarda başka vitamin ve mineraller de sunmaktadır.

Yüksek Protein İçeriği Çeşitli Avantajlar Sunabilir

Labne, diğer peynir türleri gibi düşük bir kaloriye doyurucu bir doz protein sunar; 28 gram da yaklaşık 5 gram protein içerir. Protein, immün fonksiyondan doku tamirine ve ötesine kadar sağlığın birçok yönü için gereklidir. Araştırmalara göre süt ürünlerinden daha fazla protein tüketmenin kilo verme sırasında yağsız vücut kitlesini koruyabildiğini, metabolik sağlığı desteklediğini, kan şekeri kontrolünü desteklediğini ve kemik yoğunluğunu koruyabildiğini göstermektedir. Bazı araştırmalar da ayrıca günlük diyete daha yüksek miktarda protein içeren süt ürünleri eklemenin kilo yönetimine faydalı olabileceğini düşündürmektedir. Aslında 8,516 erişkindeki bir çalışmada, yoğurt tüketiminin artması, fazla kilolu veya obez olma riskiyle ilişkili bulunmuştur. Yüksek proteinli bir diyetin ardından sağlıklı hisetmeyi sağlayabilir ve gün boyunca daha fazla kalori yakmaya yardımcı olmak için metabolizmayı artırabilir. Kısacası Labne peyniri, sağlıklı birçok bileşenini destekleyen, kilo yönetimi, metabolik fonksiyon, kan şekeri kontrolü ve kemik yoğunluğu da dâhil olmak üzere iyi bir protein kaynağıdır.

Bağırsak Sağlığını Güçlendiren Faydalı Bakteriler İçerir

Labne peyniri, bağırsak sağlığını destekleyen bir tür faydalı bakteri olan iyi Labne Peyniri Nedir, Nasıl Yapılır?bir probiyotik kaynağıdır. Probiyotikler birçok fayda ile bağlantılıdır. Faydalarını gözden geçirdiğimizde; probiyotiklerin diyare, irritabl barsak sendromu (IBS) ve clostridium difficile enfeksiyonu gibi birçok farklı sindirim hastalığının tedavisinde ve önlenmesinde yardımcı olabileceğini bulunmuştur. Probiyotikler ayrıca bağışıklığı artırabilir ve bazı hastalık ve enfeksiyon türlerinin süresini azaltabilir. Diğer araştırmalara göre, probiyotiklerin kilo vermeyi hızlandırabilir, zihinsel sağlığı iyileştirebilir, kolesterol seviyelerini azaltabileceğini ve hatta dermatit ve akne gibi cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Laktoz İntoleransı Olan Kişiler İçin Uygun Olabilir

Laktoz, yoğurt, süt, peynir ve dondurma da dâhil olmak üzere çoğu süt ürünlerinde bulunan bir şeker türüdür. Laktoz enziminden yoksun insanlar laktozu sindiremez, laktoz ağır gıdalar yediklerinde kramp, şişkinlik ve gaz gibi belirtilerle sonuçlanır. İlginçtir ki dünya nüfusunun yaklaşık % 75’i laktoz intoleransıdır. Labne’nin peynir altı suyu ve laktozun çoğunu nihai üründen alan, süzme ve fermantasyon süreci nedeniyle diğer peynirlere göre daha az laktoz barındırdığı düşünülmektedir. Bu nedenle, labne, diğer peynir türlerinden laktozu tolere edemeyenler için güvenli ve sağlıklı bir gıda olarak kabul edilir. Labne peyniri süzülüp fermente edildiğinden, laktozda diğer peynir türlerinden daha düşük olabilir ve laktoz intoleransı varsa iyi bir seçim olabilir.

Çok Yönlüdür ve Diyete Eklemek Kolaydır

Son derece besleyici olmasının yanı sıra labne, çok yönlüdür ve diyete eklemek kolaydır. Sebzeler veya ekmek batırılarak kullanabilir ve en sevilen unlu mamullere ilave edilebilir. Dahası, bazı tatlılarda kullanılır veya proteinli bir kahvaltı için bal, ceviz ve taze meyve gibi malzemelerle de karıştırılabilir. Alternatif olarak küçük toplara yuvarlayabilir ve krakerlerin ya da tostların üzerine iştah açıcı olarak servis edilebilir. Labne peynirini, diyete eklemek için çok yönlü ve kolaydır. Batırma, sürme, kahvaltı, meze veya tatlı olarak işlev görebilir.

Potansiyel Dezavantajları

Labne peyniri, birkaç potansiyel sağlık yararı sağlasa da olumsuz yönleri de olabilir. Yeni kullanmaya başlayanlar için labne, RDI’nin yaklaşık % 23’ünde şişkinlik yapan sodyumda oranı yüksek olabilir. Araştırmalara göre sodyuma geri dönmenin, özellikle yüksek seviyeler varsa, kan basıncını düşürmenin en etkili yollarından biri olduğunu göstermektedir. Ek olarak yüksek sodyum alımı, daha yüksek bir mide kanser riski ile de ilişkilendirilebilir. Tuz alımını ölçmek ve labne peynirini çok yönlü, besleyici bir diyetle eşleştirmek çok önemlidir. Ayrıca labne peyniri, süt ürünlerinde bulunan proteinlerden birine veya süt alerjisine sahip olanlar ya da kazeine duyarlı olanlar için uygun değildir. Alerjisi olanlar için, süt içermeyen peynirleri, badem peyniri, kaju peyniri veya beslenme mayası gibi daha iyi bir alternatif olabilir. Kısacası, labne peynirinde sodyum yüksektir, bu nedenle olumsuz sağlık etkilerini önlemek için alım azaltılmalıdır. Ayrıca süt alerjisi olan veya kazein duyarlılığına sahip olanlar için uygun değildir.

Kendiniz Nasıl Yapabilirsiniz?

Labne peyniri; süt ve süt ürünleri satan yerlerde, gıda satan marketlerde ve etnik pazarda şarküteri tezgâhlarında yaygın olarak bulunur. Bununla Labne Peyniri Nedir, Nasıl Yapılır?birlikte hazırlanması kolaydır ve evde yapılması gereken birkaç basit malzeme gerektirir. Başlamak için bir kabın üzerine bir süzgeç yerleştirip ve birkaç kat tülbentle kaplanır. 1 bardak (224 gram) labne peyniri için, 1/4 çay kaşığı limon suyunu ve bir tutam tuzu yani 340 gram yoğurt içerisine karıştırılır. Ardından, karışımı buzdolabına koyulur ve 12-24 saat boyunca dinlenmesi gerekir; bekleme süresi ne kadar uzun olursa, ürün o kadar yoğun olur. İstenilen kıvama gelince, labne zeytinyağı ve baharat çeşitleri ile de karıştırılabilir, daha sonra taze sebzeler veya pide yanında soğuk olarak servis edilebilir.
Labne peyniri, yoğurt, limon suyu ve tuz karıştırılarak ve bir tülbent içine koyularak 12–24 saat süzülerek yapılabilir. Orta Doğu mutfağında popüler olan labne peyniri, hafif dokusu ve eşsiz tadıyla tercih edilir. Çok yönlüdür, laktoz oranı düşük ve iyi miktarda probiyotik, protein ve kalsiyum yüklüdür. Hepsinden iyisi, normal peynire göre basit ve besleyici bir alternatif olarak evde yapmak için kolay bir seçimdir.

Kaynakça:
myjewishlearning.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku