Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Cilt Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

0 152

Cilt Bakımında Doğru Bilinen YanlışlarHepimiz daha güzel ve sağlıklı bir cilt için;cildimize çeşitli bakım ürünleri kullanırız.Kimimiz hiç bir ürün kullanmamayı yeğler.Aslına bakılırsa cilde çok aşırı ürün kullanmak yada hiç bir ürün kullanmamak doğru değildir.Öncelikle doğru bir cilt analizi gerekir.Kişi cildi kuru mu yağlı mı yoksa karma bir cilt mi bunu bilmelidir. Daha sonra hangi cilt tipiyse,o cilde uygun temizleyici,nemlendirici,güneş koruyucu vs. kullanmalıdır. Cildimizi koruyalım derken kullanılan yanlış ürünler cilt lekelerine,akneye,daha çok siyah nokta oluşumuna yol açar.

Cilt Bakımında Doğru Bilinen YanlışlarBunlardan bazıları;
1-Sabun Cildi Kurutur: Hepimizin bildiği ve uyguladığı en büyük yanlışlardan biridir.Ben bir güzellik uzmanı olarak hala cilt temizlemede sabunu tercih etmekteyim.Diğer kozmetik ürünlere oranla sabun gün içinde hava kirliliğinden cildinizi diğer kozmetik ürünlerinden daha çok korur.Ayrıca sabun kadar hiçbir ürün cildi derinlemesine temizlemez.
2-Hep Aynı Ürünü Kullanmak Yanlıştır: Ürün değiştirmek cildin sadece deforme olmasına neden olur.Cilt alıştığı ürüne daha çok yanıt verir.Aynı ürünü kullanmak yanlış değil;doğrudur.
3-Cildi Her Gün Temizlemek Doğru Değildir: Cilt; aynı ellerimiz gibi gün içerisinde en çok havayla temas eden yerdir.Ellerinizi hergün yıkamak zararlı olmadığına göre;cildinizide düzenli temizlerseniz daha sağlıklı bir cilde sahip olursunuz.
4-Yağlı Cildin Nemlendiriciye İhtiyacı Olmaz: Her cilt gibi yağlı ciltte uygun nemlendirici ile nemlendirilmelidir.Bu cildinizin size daha sağlıklı cevap vermesini sağlar.Tabiki de önemli olan doğru temizleyiciyi bulmaktır.
5-Ucu Beyaz Sivilceler Sıkılmalıdır: Aslına bakarsanız bu tartışmalı bir konu..Fakat bana göre hiçbir sivilce sıkılmamalıdır.Sivilce kurutucu ürün kullanarak sivilcenin kendiliğinden sönmesi beklenmelidir.Her sivilce sıkıldığında siyah noktaya merhaba denir.Çünkü sıktığınız sivilce yerini açmış olursunuz.Cildin kirlenmesi sonucunda da bu yer siyah noktaya dönüşür.Siz sıkarsınız o tekrar oluşur.

Kısacası;sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsak;onu temiz tutmalı,nemlendirmeli,çok aşırı makyaj ürünleri kullanılmamalı,yanlış kremler kullanılmamalı ve ara sıra değil düzenli olarak temizleme işlemi yapılmalıdır.

Yazar: Elf KYGSZ

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku