Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Lejyoner Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0 413

Lejyoner Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?Bakteriler nemli ortamlarda ve akıntı halinde olan sularda rahatlıkla barınabilir ve kolayca çoğalabilir. Klima hastalığı adı verilen bu hastalık adını, tahmin edeceğiniz üzere klima’dan almıştır.Klima içerisinde kolayca yer edebileceği gibi insan vücuduna yerleşmesi de çok zor değildir. Bakteriler klimada kolayca barınabiliyor ve yayılan havayı insanların soluması sonucu bünyeye nüfuz ediyor. Hastalığa halk arasında klima hastalığı denilmesinin sebebi de budur. Hastalığa sebep olan bakteriler özellikle büyük otellerin lobilerinde ve odalarında bulundurdukları klimalardan insanlara daha kolay bulaşabilmektedir.Dezenfekte edilmeyen sular ve bu tarz cihazlar da tehlike arz etmektedir.Su sistemlerinde üreyen ve yer edinen bakteriler aerosoller sayesinde havaya karışarak insan vücuduna kolayca girebiliyor.

Zayıf bünyeye sahip insanlar bu hastalığa daha kolay yakalanabilmektedir. İçki,sigara tüketimi bünye’nin zayıflamasına yol açan en önemli etkenlerden bazılarıdır…

Lejyoner Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?Hastalığın Belirtileri:
Hastalığın belirtileri üst solunum yolları enfeksiyonları ile başlar.Kısa süreli ağrılar ve ateş yükselmesi de klasik belirtilerinden bazılarıdır. Legionella bakterisinin neden olduğu bu hastalık zatürre hastalığına yakın belirtiler gösterir fakat birebir aynı değildir.Karın ağrısı,ishal,mide bulantıları daha sık ve daha şiddetli bir hal almaktadır. Zatürre hastalığından belirti olarak ayrıldığı bir diğer nokta ise;Şiddetli olarak ortaya çıkan hastalık belirtilerinin yanı sıra bilinç kaybı ve unutkanlık da mevcuttur.Hastanın idrarında yapılan testler Legionella bakterisinin vücutta yer edindiğini ve yayıldığını belirgin bir şekilde ortaya koyar ve teşhis aşamasından sonra gerekli tedaviye kısa sürede başlanır.Zamanında teşhis’i yapılmayan bu hastalık şiddeti arttığı sürece ağrılara yol açar ve tedaviye başlanmayan hastalık ölüme yol açabilir…

Hastalıktan Nasıl Korunabiliriz?
Ciddi ve ölümcül bir hastalık olan lejyoner hastalığına yakalanmamak adına dezenfekte edilmiş ortamlarda bulunmalı,ev ve iş yerlerimizde kullanıdğımız su sistemli çalışan ürünlerin bakımına dikkat etmeliyiz.Ürünlerin su bulunan kısımlarında özel olarak temizlik ve bakım yapılmalıdır çünkü bakteriler bu ortamda kolayca üreyebiliyor ve insan vücuduna kolayca ulaşabiliyor.Özellikle suyun 70 derecede ve 30 dakika boyunca kaynatılması da önemli bir husus…Etkili temizleme yöntemlerinden olan metalik iyonizasyon en çok tercih edilen bakım yöntemidir.Klorlama yöntemi eskiden fazlasıyla kullanılmaktaydı şimdilerde ise,kanser etkisi ve yeterli temizleyemem durumundan dolayı yerini metalik iyonizasyon yöntemine bırakmıştır.

Lejyoner Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hastalığın Tedavi Yöntemleri:
Hastalığın klasik tedavi yöntemi antibiyotik tedavisidir.Doktor kontrolünde gerçekleşen bu tedavi başlangıç sürecinden itibaren 2-3 hafta kadar sürmektedir.Antibiyotik kullanımı hasta kendini iyi hissetse bile bırakılmamalıdır.3 hafta sonunda tamamen yok edilen hastalık sonrası da gerekli doktor kontrolleri yapılmalıdır.Yanlış teşhislerde penisilin tedavisi uygulanmaktadır ve bir süre sonra penisilin’in bünyeye etki etmediği ve hastalığı olumsuz yönde etkilediği görülür bu süreç sonrasında doğru teşhis olarak Lejyoner hastalığı belirlenir ve düzenli antibiyotik tedavisine başlanır.

Yazar:Ali Ersoy

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.