Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Stratolaunch Uçağı

0 373

Stratolaunch UçağıStratolaunch uçağı, uzaya uydu ve insanlı uzay mekiği göndermek amacıyla yapılmış olan bir uçaktır. Uçak dünyada şu ana kadar üretilmiş en büyük uçaktır. Stratolaunch uçağı projesi, Microsoft’un kurucu ortağı olan Paul Allen tarafından ortaya konulmuştur.
İnsanoğlunun uzay macerası 1957 yılında S.S.C.B. tarafından uzaya gönderilen Sputnik 1 uydusu ile başlamıştır. Ancak o zamandan günümüze kadar, uzaya gönderilen her türlü uydu ve insanlı uzay mekiği, yerden fırlatılan roketler aracılığıyla uzaya gönderilmiştir. Bu yöntem hem pahalı hem de hazırlıkları itibarıyla oldukça zaman alıcı bir yöntemdir. Ayrıca geçmiş dönemde yaşanan Challenger kazası gibi kazaların da gösterdiği üzere, yapılacak en küçük bir hata büyük bir felaketle sonuçlanabilmektedir. Paul Allen, Stratolaunch projesi ile uzaya yapılacak olan her türlü uydu ve insanlı mekik gönderiminin daha ucuz, daha az zaman alıcı olmasını ve böylece uzaya gitmenin rutin bir işlem halini almasını (tıpkı gerçekleştirdiğimiz kıtalararası uçak yolculukları gibi) amaçladığını belirtmektedir.

Stratolaunch UçağıStratolaunch uçağında toplam 6 adet Boeing 747 motoru bulunmaktadır. Uçak 226 ton faydalı ağırlık taşıyabilme kapasitesine sahiptir. Uçağın menzilinin yaklaşık 3700 km (2000 NM) kadar olması planlanmaktadır. Uçak yaklaşık 35000 feet (10 km) yüksekliğe kadar çıkıp, uzaya göndereceği uydu veya insanlı mekikleri bırakacaktır. Uçağın toplam üç kişilik bir mürettebatı olması planlanmaktadır.
Stratolaunch uçağı projesine 2011 yılında başlanılmıştır. Uçağın ilk yer taksi testleri Aralık 2017’de başlamıştır. Uçak bu testler esnasında pistte saatte 46 km hıza kadar ulaşmıştır. Uçağın yer testleri halen devam etmektedir. Uçağın ilk uçuşunu 2019 yılına kadar gerçekleştirmesi planlanmaktadır. Projenin başladığı 2011 yılında firma tarafından yapılan açıklamaya göre, uçağın maliyetinin 300 milyon doları bulması beklenmektedir.

Stratolaunch UçağıNASA’nın verilerine bakıldığında, 1981 ile 2011 yılları arasında toplam 133 adet uydu veya uzay mekiğinin uzaya gönderildiği görülmektedir. Bu noktada yılda ortalama yaklaşık 4 kadar gönderimin yapıldığı görülmektedir. Stratolaunch uçağı ile yılda en az 6 adet uydu veya uzay mekiği gönderimi yapılması planlanmaktadır. Projenin başarılı olması durumunda, aynı uçaktan daha fazla üretilmesi durumunda, geçmiş dönemlere göre çok daha fazla sayıda uzay mekiği uzaya gönderilebilecektir. Bu durum uzay araştırmalarının hızının artmasını sağlayacaktır. Projenin başarılı olması durumunda insanlığın uzay macerasında yeni bir sayfa açılmış olacaktır.

Kaynakça:
http://www.stratolaunch.com/
https://www.nbcnews.com/mach/science/world-s-biggest-plane-stratolaunch-marks-another-key-milestone-ncna851556
https://www.space.com/12376-nasa-space-shuttle-program-facts-statistics.html

Yazar: Mehmet Umut Pişken

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.