Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

En Çok Kakao Üreten 10 Ülke

0 1.729

Kakao, 5000 yıl önce Orta Amerika’da ortaya çıkmıştır ve dünyadaki birçok ülke için ciddi bir endüstridir. 2016’ya gelindiğinde küresel çikolata pazarı 98,3 milyar dolar değerindedir. Tarihçiler, kakao ağaçlarında yetişen çekirdeklerden yapılan çikolatanın tüketiminin Kolomb öncesi Orta Amerika toplumlarından en az beş bin yıl önce çıktığına inanmaktadırlar.
İlk 10 kakao üreten ülke, fasulyenin bulunduğu bölgeye benzer şekilde ılık, ıslak iklimlere sahip ülkelerdir. Bununla birlikte dört kıtadaki uluslar ilk 10’a girer. BM Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre dünyanın en iyi kakao üreticilerinden ilk 10’a gireler şunlardır:

10. Dominik Cumhuriyeti

Dominik Cumhuriyeti kakao üretiminde iki şekilde küresel bir lider olmuştur. Birincisi, hükümet kakao üretiminin çevreye duyarlı bir şekilde yapılmasını sağlamak için çalışmaktadır. 2009’a kadar Dominik Cumhuriyeti dünyayı “Fairtrade sertifikalı” kakao üretiminde yönlendirdi ve hala bu cephede dünya lideri olmaya devam etmektedir. Fairtrade ürünleri, çiftçilerin kendi ürünleri için yeterli tazminat almalarını sağlamak için küresel ticaret kuruluşları tarafından onaylanan ürünlerdir. Dominik Cumhuriyeti tarihsel olarak iki farklı kakao türü ile tanınır: Sanchez olarak bilinen tereyağlı, daha ucuz bir ürün ve Hispaniola adlı daha kuru, daha iyi mayalanmış bir fasulyedir. Birleşik ülke, 2013 yılında toplam 68.021 ton fasulye üretimi yapmıştır.

9. Peru

En Çok Kakao Üreten 10 ÜlkePeru’da kakao yetiştirme kapasitesi, tarım arazileri üzerindeki şiddetli rekabet ile sınırlıdır. Benzer şekilde hecelenen bir başka bitki olan kokain, üretildiği koka, benzer iklimlerde iyi büyür, çok daha yüksek bir fiyat alır ve bu da kakao çiftçilerini işten çıkarmaya zorlar. Aslında, son yıllarda, Peru dünyanın en büyük kokain üreticisi haline gelmiştir. Kokain için 60.000 hektardan fazla arazi kullanılmakta ve bu da yaklaşık 340 ton kokain üretilmektedir. Buna karşılık, kakao ağacı toplamda 71,175 ton kakao çekirdeği olan 48.000 hektar Peru bölgesinde bulunmaktadır.

8. Meksika

Çikolata devleri Hershey ve Ferrero geçtiğimiz günlerde Meksika’da kakao üretimi için tesislere büyük miktarda yatırım yapmıştır, ancak derin yatırımlara rağmen, Meksika kakao üretimi 2000’li yılların başından bu yana yüzde 50 düşmüştür. Aslında, Meksika ihracattan daha fazla kakao ithal etmek zorundadır. Meksika’nın kakao düşüşünün en büyük sebeplerinden biri hastalıktır. Ayaz bakla çürümesi geçmişte Meksika kakao mahsulünü yok etmiştir. Bununla birlikte bu konuda umut vadeden çalışmalar vardır. Yeni hibrit bitkilerin hastalığa karşı dirençli olduğu kanıtlanmış ve geçen yıl Meksika’da FAO’ya göre 82.000 ton kakao çekirdeği üretilmiştir.

7. Ekvador

Ekvador’un kakao endüstrisi dünyanın en eski endüstrilerinden biridir. Ekvador’da Amazon’da, arkeologlar son zamanlarda 5.000 yıldan fazla bir süredir çömlekte kakao izlerini keşfetmişlerdir. Bu uzun tarih bugün onurlandırılmış ve ülkenin toplam çıktısı 128.446 tondur.
Kakao Ekvador üretim brüt çıkışı açısından Batı Afrika’da küresel kakao süper güçler aynı olamaz, ancak birçok çikolata kalitesini bilenler tarafından belirtilen Ekvador kalite açısından daha üst sıralardadır. Çok uluslu birçok şirket, işlenmiş çikolata muamelelerinin temeli için Afrika’ya yönelirken, küçük esnaf çikolataları, arzu ettikleri karmaşık lezzetleri sunmak için Ekvador kakaosunu mercek altına almaktadırlar.

6. Brezilya

En Çok Kakao Üreten 10 ÜlkeDünya kesinlikle üretebildiğinden daha fazla kakao talep etmektedir. Bu durum hiçbir yerde, kakao üretimi son birkaç yılda sürekli olarak azalmış bir ülke olan Brezilya‘dan daha belirgin değildir. Aslında, Brezilya net bir kakao ithalatçısı olmuştur, yani Brezilyalılar 1998’den beri sattıklarından daha fazla kakao tüketmektedirler. Ve bunun yakın zamanda değişmesi beklenmemektedir: Brezilya hükümeti Brezilya kakao üretiminin şu an ve 2024 arasında% 15,7 oranında düşeceğini öngörmektedir. Yine de Brezilya, 2013 yılında 256.186 mt kakao çekirdeği toplayan Amerika’daki en büyük kakao üreticisi olmaya devam etmiştir.

5. Kamerun

Kakao üreticileri listesi çikolata’nın Güney Amerika’daki evinden, şimdi dünyanın ilk beş kakao üreten ülkelerinden birinin dışında hepsi Atlantik Okyanusu üzerinden Afrika’ya kaymıştır. Toplam kütle bakımından, Batı Afrika, diğer tüm dünya bölgelerinden daha fazla kakao üretmektedir. Kamerun, tarihsel olarak, 2013 yılında 275.000 mt büyüyen, dünyanın en büyük kakao üreticilerinden biri olmuştur. Buna rağmen, Kamerun’daki kakao işletmesi tehdit altındadır. Kakao mahsulünün kötü yönetimi korkunç bir duruma yol açmıştır: Kamerun’un kakao ağaçlarının çoğu primer üretim yaşını aşmıştır. Yeni ağaçlar veya ekecek yeterli alan olmadan, Kamerun kakao çiftçileri yokuş yukarı bir savaşla karşı karşıya kalmışlardır.

4. Nijerya

Öte yandan Nijerya, 2013-14 döneminde kakao üretimini 367.000’den 421.300 tona çıkarmayı planlamıştır. Artan küresel fiyatlar, talep ve son teknoloji tarım teknolojisinin mevcudiyeti, Nijerya’nın kakao endüstrisinde önemli bir büyümeye neden olmuştur. Bu olumlu göstergeler Nijerya’nın kakao endüstrisinde bir sıkıntı olmadığını göstermektedir. Oxfam, Nijerya’daki kakao çiftliklerinde ciddi bir cinsiyet eşitliği eksikliği tespit etmiştir. Kakao hasadı sürecinde aynı rolü üstlenen kadın ve erkeklere genellikle eşit ücret ödenmediğini söylenmektedir.

3. Endonezya

En Çok Kakao Üreten 10 ÜlkeEndonezya, 1980’lerin başlarından önce, üretim bir roket hızıyla başladığında, neredeyse hiç kakao üretmemişti. FAO’ya göre şu anda 2013 yılında 777.500 ton büyüyen, dünyanın üçüncü büyük kakao çekirdeği üreticisidir. Endonezya’daki kakao mahsulünün en büyük endişe kaynağı, sektörün büyümesine son zamanlarda zarar veren bakla böcekleridir. 2000’li yılların başlarına kadar, Endonezya’nın kakao endüstrisi yükselişteyken o zamandan beri aynı çizgide kalmıştır. Gana ve Fildişi Sahilleri gibi, Endonezya’nın kakao mahsulünün en büyük şirket çiftlikleri göre çok daha verimli bir yöntem olan küçük ölçekli çiftlikler başı çekmektedir.

2. Gana

Gana’da kakao kraldır ve üretim, ülkenin GSYİH’sinin altıda birinden daha düşüktür. Ülkedeki çiftçilerin dörtte üçünden fazlası kendilerini küçük işletme çiftçileri olarak tanımlamaktadır; bu, kakao çiftliğinin mülk üzerinde yaşayan çiftçilere ait olduğu ve bakımını yaptığı anlamına gelir. Kurumsal kontrolün olmamasına rağmen yüksek operasyonel maliyetler Ganalı kakao endüstrisine zarar vermektedir. Gana’lı bazı kakao çiftçileri, kakaolarını neredeyse yüzde 50 daha fazla sattığı Fildişi Kıyısı’na kaçırmaktadırlar. Batı Afrika ülkesinde yetişen 835.466 tonda çok fazla kaçakçılık yapmaktadırlar.

1. Fildişi Sahili

En Çok Kakao Üreten 10 ÜlkeFildişi Sahili, dünyadaki toplam kakaonun yüzde 30’unu sağlıyor ve dünyanın geri kalanına, toplam 1.448.992 ton mahsulle birlikte yarım milyon metrik ton civarında bir önderlik etmektedir. Nestle ve Cadbury gibi şirketler, kakaolarının çoğunu Fildişi Sahili’nden almakta ve yalnızca Kakao, ülkeye gelen ticaret gelirinin neredeyse üçte ikisini oluşturmaktadır. Son zamanlarda, burada kakao üretimi ile ilgili ciddi endişeler dile getirilmiştir. Bazıları 100 saatlik çalışma haftası ve fiziksel istismara maruz kalan çocuk işçiler, ülkenin devasa çıktısından sorumlu olan çiftliklerin çoğunda tespit edilmiştir. Zorlu çalışma koşullarına ek olarak, Fildişi Sahili’ndeki çocuk işçiler genellikle herhangi bir eğitim almazlar. Fildişi Sahili kakao çiftçisi, geçen yıl viral olan bir videoda bir çikolata denemesinde öne çıktığı sırada manşetlere geçmiştir. Yaşamı boyunca çiftçilik yapan kakaoya rağmen, hiç çikolata içmediğini bildirmiştir.

Kaynakça:
cacaoweb.net
statista.com
fdfworld.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.