Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ljubljana Neresidir?

0 452

inside-ljubljana-ljubljana-panorama-janez-kotarLjubljana, Slovenya’nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. Yaklaşık olarak 300 bin kişinin ikamet ettiği şehirde, neredeyse hiç göçmen bulunmamaktadır. Kuzey Adriyatik ve Danuble bölgesi arasında yer alan Ljubljana, ticaret güzergahının tam ortasında bulunmaktadır. Avusturya Macaristan İmparatorluğu döneminde, Carniola Bölgesi’nde yer almış olan Ljubljana, aynı zamanda da bölgenin başkenti konumundaydı. Ayrıca dönemin en önemli kültür merkezi olarak kabul edilen bir şehir olma özelliğine sahip Ljubljana’da bilim, sanat ve eğitim alanında da ciddi araştırmalar yapıldığı tespit edilmiştir. 1991’de bağımsızlığını ilan eden Slovenya’nın başkenti ve aynı zamanda da en büyük şehri olma özelliğine sahip olan Ljubljana, ülkenin adeta lokomotifi konumundadır.

Slovenya’nın coğrafi konumunu da nazara aldığımızda Ljubljana, ülkenin tam ortasında yer almaktadır. Bu anlamda tam bir güvenlik merkezi olarak da kabul edilen Ljubljana ülkeden bulunan diğer şehirlerin hepsine neredeyse aynı mesafede olması ile de büyük bir stratejik öneme sahiptir. Bu anlamda Ljubljana, ülkenin ulaşım, eğitim, sanat, bilim ve araştırma geliştirme merkezi olarak kabul edilmektedir. Ülkede tam anlamıyla bir Alman esintisi görülmektedir. Bunun başlıca nedeni Ljubljana’nın Avusturya Macaristan İmparatorluğu’nun eski bir parçası olmasıdır. Birçok eğitim kurumunda halen Alman izlerini görmek mümkündür. Şehrin adı da Almanca ve Slovence karıştırılarak elde edilmiştir.

hotelplaza_ljubljana_02Şehir Avrupa Birliği’nin en az suç ilenen 3 şehrinden birisi olarak kabul edilmektedir. Başkentler arasında ise şehir en sakın olanıdır. İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’ndan ziyade, Mussolini önderliğindeki İtalyanlarca işgal edilmiştir. Bu bölgede savaşta hayatını kaybedenlere yönelik toplu mezarlar da bulunmaktadır. İkinci Dünya Savaşı sonrasında, Slovenya Sosyalist Cumhuriyeti adını alan ülke, Yugoslavya’nın bir parçası haline gelmiştir. Bu dönemde Ljubljana, ülkenin en önemli yerleşim yeri olma özelliğini sürdürmekteydi.

Ancak Slovenya’nın kurulmasıyla beraber, daha refah bir şehir haline gelen Ljubljana, Avrupa Birliği’nin en gözde mekanları arasında yer almayı başarmıştır. sahip olduğu nüfusun yaklaşık iki katı kadarını turist olarak ağırlayan Ljubljana, en gözde turistik mekanlar arasında yer almaktadır. Şehrin en yüksek dağı, Smarna Dağı’dır. Smarna’nın yüksekliği yaklaşık olarak 676m’dir. Oldukça düz bir bölgede kurulu olan şehir Avrupa’nın birçok merkezine 160km ila 500km mesafededir. Şehrin kurulu olduğu topraklar oldukça sakın ve verimlidir. Bölgede, 1511 ve 1895 yıllarında iki kez ciddi deprem yaşanmış ve bu depremlerde şehir oldukça zarar görmüştür.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku