Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Graz Nasıl Bir Şehirdir?

0 40

Graz, Avrupa Birliği üyesi Avusturya‘nın bir şehridir. Şehir, Avusturya’nın en büyük ikinci şehri olma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda Graz, Avustruya eyaletlerinden Steiermark da başkentidir. grazGraz Viyana’dan sonraki en büyük ve en önemli Avusturya şehridir. Şehrin belediye başkanlığını Siegfried Nagl yapmaktadır. Şehrin yüzölçümü 127,56 kilometre karedir. Deniz seviyesinden ise 353m bir rakım sahiptir. Avusturya’nın bu önemli şehrinin nüfusu 269,997’dir. Graz, Avrupa’da öğrenci şehri olarak tanımlanmaktadır. Şehirde 6 adet üniversite bulunup bu eğitim kurumlarına kayıtlı 44,000 fazla öğrenci vardır. Şehir Avrupa şehirleri arasında en eski olanlarındandır. Şehir oldukça derin bir kültüre sahiptir. Graz komşu ülke Slovenya‘da yaşayan Slovenler için kendi başkentleri Ljubljana’dan dahi daha önemli kabul edilmektedir. Bu anlamda şehirde Sloven izlerini görmek halen mümkündür. Oldukça eski bir tarihe sahip olan Graz, 1999 yılında UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir. Bu denli öneme sahip olan Graz, 2003 yılında Avrupa Kültür Başkenti olmuştur. Avusturya’nın başkenti Viyana’dan 200km daha güney batıda yer alan Graz, Mur Nehri üzerine kurulmuştur. Graz’a en yakın şehir, Slovenya topraklarında yer alan Maribor şehridir. Maribor ile Graz arasındaki mesafe 50km civarındadır.

Graz’ın çevresinde bulunan yerleşim yerleri ise şunlardır: Kuzeyinde Gratkorn, Stottegg, Weinitzen. Doğusunda Kainbach bei Graz, Hart bei Graz, Raaba. Güneyinde Gössendorf, Feldkirchen bei Graz, Seiersberg ve Batısında ise Attendorf, Thal, Judendorf yer almaktadır. Graz ayrıca birçok bilim csm_graz_hauptplatz_header_02_24dc4df33cadamına da ev sahpliği yapmış bir şehirdir. Bunların başında Johannes Kepler gelmektedir. Kepler Graz’da yaşadığı dönemde matematik üzerine çalışmalar yapmış ve aynı zamanda da şehirde birçok eğitim kurumunda da ders vermiştir. Kepler ayrıca Graz’ın konumunun astronomi bilimi için oldukça önemli bir yerde olduğunu da vurgulamış ve bu alanda şehrin kendisine sağladığı avantajı kullanarak çeşitli çalışmalarda bulunmuştur. Graz İkinci Dünya Savaşı’dan tek bir kurşun atılmadan Almanya‘ya teslim olan Avusturya’nın en önemli stratejik merkezleri arasında yer almıştır. Nazi Almanya’sına büyük bir içtenlikle kucak açan Avusturya, Hitler komutasında birçok planını Graz’dan yürütmeyi başarmıştır. Ancak bölge sonrasında Ruslar ve Amerikalılar tarafından işgale uğramıştır. İkinci Dünya Savaşı esnasında müttefik kuvvetleri şehri bomba yağmuruna tutmuşsa da şehirde bulunan binaların sadece %16’si bu saldırılardan zarar görmüştür. Şehir 16. Yüzyılda Osmanlılar tarafından da işgal edilmeye çalışılsa da bu tam anlamıyla gerçekleştirilememiştir.

Graz’da kışlar oldukça sert ve soğuk geçmektedir. Yazları ise ılık ve serindir. Bölge kış aylarında oldukça kar almaktadır. Graz’ın yıllık ortalama sıcaklık değerleri 8 ile 9 santigrat derece arasında değişiklik arz etmektedir.Yıllık olarak 92 gün yağış söz konusudur. Bölgenin altyapısı ve ulaşım sistemi oldukça gelişmiştir. 1945’te sona eren İkinci Dünya Savaşı sonrasında yenilen Graz’da 1 adet uluslar arası havalimanı bulunmaktadır. Bu havalimanı genel olarak Avrupa Birliği üyesi ülkelerden kalkan tarafeli uçaklara ev sahipliği yapmaktadır.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku