Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Fotoğrafçılık Nedir? Türleri Nelerdir?

0 412

Fotoğrafçılık Nedir? Türleri Nelerdir?Fotoğrafçılık insanların gördüğü farklı nesnelerin, aynı nesnelerin veya sadece bir nesnenin kullanılan teknolojik donanım ve kendi yetenekleriyle görsel bir sanata dönüştürülmesidir.
Fotoğrafçılık aslında 18.yüzyıl sonlarında anıları ölümsüzleştirmek için ortaya çıkmış bir ihtiyaçtı. Fakat artık teknolojinin gelişmesiyle insanların ilgi ve merak duyduğu bir sanat alanına dönüşmeye başladı. Özellikler 19. Yüzyılda renkli fotoğrafçılığın ortaya çıkmasıyla sanat olarak kabul edilmesi kolaylaşmıştır.

Fotoğrafçılığın Türleri Nelerdir?

Fotoğraf çekmek ve bu sanattan para kazanmaya başlamak amacıyla fotoğrafçılık farklı dallara ayrılmaktadır. Bu dallar aslında fotoğrafçılığa amatör olarak başlayacak insanlara hangi makine ve donanım almaları gerektiği konusunda yardımcı olmaktadır.

Fotoğrafçılık Nedir? Türleri Nelerdir?Fotoğrafçılık türleri;

1- Düğün Fotoğrafçılığı:

Herkes tarafından özel günler sıralamasının ilk sırasında gelen düğünlerde uzman ve tecrübeli fotoğrafçılar tercih edilmektedir. Zira hataya en az toleransı olan fotoğrafçılık alanı budur.
2- Mekân Fotoğrafçılığı: Otel, okul v bazen satılık gayrimenkullerin profesyonel olarak çekiminin yapıldığı alandır. Günümüzde çok rağbet gören alanlardan bir tanesidir. Orta seviyede tecrübe gerektirmektedir.
3- Ürün fotoğrafçılığı: Özellikler internetin günlük yaşamımıza hızla dâhil olmasından sonra gerek moda alanında gerek yemek alanında sektörde bu açık ortaya çıkmıştır. Moda fotoğrafçılığı olarak bilinen fotoğrafçılığın ilkel halidir. Bu tür fotoğraflarda satıcının iş potansiyelini doğrudan etkileyeceği için tecrübe müşteri memnuniyeti açısından önemlidir.
4- Sokak fotoğrafçılığı:Bu alanda maddi gelir elde etmek zordur. Daha çok hobi amaçlı gelişen bir alandır. Fotoğrafçının sokak sokak gezerek insanları, onların hayatlarını, ayrılıkları, karşılaşmaları, ağlayanları, gülenler ve daha bir çok günlük olayı fotoğrafladığı alandır.

Yazar:Osman Yüksel

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku