Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Lofoten Adaları Nasıl Bir Yerdir?

0 610

Pek çoğumuzun fotoğraflarda görüp, gerçek olduğuna inanamadığı güzelliklere sahip yerlerden sadece biridir Lofoten Adaları. Büyük büyük tepelerle örtülü, yeşilin ve mavinin iç içe geçtiği bu doğa harikası yer soğuğuyla adından söz ettiren Norveç’te bulunuyor. O yüzden öncelikle biraz Norveç’ten bahsedelim.

Norveç’te Harika Bir Ada

8011_lofoten_adaNorveç, Kuzey Avrupa’da bulunan İskandinav Yarımadası’nın batısında Finlandiya, İsveç ve Rusya Federasyonu ile komşu olan, kıyıları yüzlerce fiyortla çevrili soğuk bir ülkedir. Ziyaretçilerinde çok farklı izler bırakan, gidenlerin hayran olduğu karlar ülkesi Norveç, Lofoten Adaları ile de çok daha fazla ziyaretçiyi ağırlıyor.

Adada Bulunan Köyler

Hakkında bu kadar övücü sözler sarfettiğimiz Lofoten Adaları’ndan bahsedecek olursak; Norveç’in kuzeyinde bulunan adalarda Stamsung, Reine, Moskenes gibi köyler bulunuyor. Hepsi de güzellik bakımından birbiriyle yarışabilecek durumda. Ancak adalara gidebilmek için biraz uğraşmak gerekiyor. Şehirde bulunan tren noktaları sizi en son Bodo şehrine götürüyor. Trenden indikten sonra ilk köy olan Moskenes ve Reine köyüne gidebilmek için feribota binmek gerekiyor. Yaklaşık 3-4 saatlik bir yolculuktan sonra Moskenes Köyü’ne varabilirsiniz. Bundan sonra diğer yerleri gezebilmek için ya araba kiralamalısınız ya da otobüs saatlerine bakmalısınız. Ancak otobüs saatleri daha çok okul saatlerine göre ayarlandığı için önceden bu konuya çok iyi çalışmış olmalısınız. Bunun dışında mesela Moskenes’ten Reine arası yaklaşık 5 kilometre, yürümeyi sevmeyen biri olsanız dahi manzaranın büyüsüne kapılıp Reina’ya kadar yayan olarak da gidebilirsiniz.

Adada Kalınabilecek Yerler

8011_lofoten_adalari_nasilAdalar, market, mağaza, otel yönünden çok fazla gelişmiş değil ayrıca fiyat olarak da çok uygun imkanlar sunmayabiliyor. O yüzden kalacak yerinizi önceden ayarlamanız da fayda var. İhtiyaçlarınızı da adalara gitmeden önce temin etmeniz sizi ihtiyaç anında zorda bırakmayacağı gibi bütçenize de ufak çaplı destek sağlayacaktır.
Bunun yanında Norveç seyahatine giderken havaların aşırı soğuk olacağını unutmamalı ve buna göre giysiler seçmelisiniz. Gidenlerin hayran kaldığı ancak Norveç’te yaşayanların çok şikayet ettiği Norveç hakkında bir kaç bilgi verecek olursak; intihar olaylarında dünya sıralamalarında maalesef oldukça yüksek bir yerde. Bunu, kış aylarında karın neredeyse 8 ay yerden kalkmamasına, aralıktan ocak ayına kadar bir ay boyunca hiç gündüz olmamasına bağlamak sanırım yanlış olmaz. Bunun yanı sıra mayıs sonu ile haziran ortasına kadar da hiç gece olmuyor.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku