Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Havuz ya da Deniz Turizminin Tercih Edilmesindeki Temel Faktörler

1 264

5584_geofos_pool_to_seaYaz mevsiminin gelmesi ile insanlarda başlayan serinleme hissi, kişileri havuz başlarına ya da deniz kıyılarına itmektedir. Zaman ve maddiyat olarak uygun durumdaki tatilciler, yoğun geçen çalışma dönemine bir ara vererek, rahatlamayı amaçlamaktadırlar. Serinleme ve rahatlama ihtiyacı ise, çeşitli tercihlere göre, denizde yüzerek ya da havuza girerek karşılanabilmektedir.

5584_havuz-denizTatilcileri bu ortamlara iten bazı tercih sebepleri bulunmaktadır. Bu sebepler şehre, temizliğe, hijyene, konfora, masraflara, suyun ve ortamın özelliklerine göre değişebilmektedir. Kişilerin değerlendirme kriterlerinden ilki, genel olarak temizlik ve hijyen faktörüdür. Çok kalabalık ve nispeten küçük havuzlar, kişilere çok temiz gelmemektedir. Diğer kullanıcıların temiz olup olmadığı konusunda şüpheleri bulunan tatilciler, bu şüpheler nedeniyle küçük ve kalabalık havuzları tercih etmemektedirler. Ancak, büyüklüğü çok önemli olmasa da, az kişinin kullandığı ve sürekli devir daim yaparak suyunun temiz kaldığı havuzlar, daha çok tercih edilebilen tatil ortamlarından biridir. Aynı kriterin deniz suyu açısından da değerlendirilmesi sonucu, yine çok kalabalık ve kirli duran deniz kıyıları da, çoğu zaman tercih edilmemektedir.

5584_pool-sea-view-11Havuz ya da deniz seçimleri, yaşanılan ya da içinde bulunulan şehir ile de doğrudan alakalıdır. Deniz kıyısına oldukça uzak olan, yeterli zamanı ya da parası olmayan aileler, bulundukları şehirde bir yüzme havuzuna girip serinlemeyi de düşünebilmektedirler. Yine buna paralel olarak, deniz kıyısına yakın yerleşim yerlerinde yaşayan bireyler, genellikle yakınlarındaki plajlarda denize girmeyi mantıklı bulmaktadırlar.

Kişilerin rahatlık anlayışı da, bir başka seçim faktörüdür. Seçkin müşterilerin bulunduğu büyük ve özellikli havuzlarda, ödenilen para ile orantılı olarak artan konfor faktörü, imkanı olan tatilcileri bu tip tesislere itebilmektedir. Yine bu anlamda rahatlık vaad eden deniz kıyısı işletmeleri de, benzer şekilde müşteri çekebilmektedir. Genel olarak tanınan, toplumca bilinen ünlülerin ilk kriteri, bu niteliktir.

Tatil yapmak isteyen bireylerin, akıllarındaki ana faktörlerden biri, yapılacak olan masraflar ve toplam bütçenin ne kadarının bu alan için harcanabilir oluşudur. Ulaşım, tesis kirası, imkanlar, kullanılan tesiste yemek yeme gibi etmenlerin geneli, bu faktörü oluşturmaktadır. Maddi yön, hemen hemen her değerlendirme kriterinde var olduğu gibi, deniz ya da havuz turizmi açısından da önemlidir. Deniz suyu ve havuz suyunun temel farkı ise, bilindiği gibi tuzlu ve tatlı su özellikleri taşıdıklarından dolayı farklı yapılarda su olmalarından ileri gelmektedir. Tuzlu suyun kaldırma kuvvetinin fazla olması, buna bağlı olarak deniz turizminde kullanılan yüzen eğlence araçları gibi özellikler, bu alana müşteri çekerken; tuzlu suyun dalgalı olma ihtimalinin yanında havuz suyunun durgun olması, havuzun daha kapalı bir ortama sahip olması, sosyal açıdan bu ve bunun gibi mahalle baskısı yaşanabilen etkenlerden dolayı havuz ortamının tercih edilmesi de, havuz turizmine ilgi çekebilen sebeplerdir.

Üç tarafı denizlerle çevrili, yaz mevsiminin oldukça sıcak yaşandığı, Dünyanın hemen hemen her ülkesinden turist çeken ülkemizde, gerek havuz, gerekse deniz olanakları, oldukça fazladır. Bu nedenle, kişilerin kendi kriterlerine göre deniz, havuz ya da ikisini birden tercih etmeleri durumu, olağan şekilde yaşanan bir günlük hayat sorunsalı olmaktadır.

Kaynakça:
http://www.ntvmsnbc.com/id/25113472/

Yazar:Baran Akçok

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. ehavuz diyor

    Özellikle havuz kullanımında dikkat edilmesi gereken kurallar var bu kurallar havuz işletmecileri içinde geçerlidir havuz suyu kimyasal değerleri sağlık bakanlığının önerdiği ideal oranlarda olması gerekmektedir tatil zevkiniz işkenceye dönüşmesin lütfen havuz suyunun sağlıklı odluğa inan madıgınız havuzları kullanmanız önerilmez denizler içinde bazı halk plajlarına yer altı fosseptik suları karışa bilmektedir ve plajlarda kumların arasında cam kırıkları olabilmekte dikkatli olalım lütfen.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.