Margaret Thatcher Kimdir?

Margaret Hilda Roberts (evlilik öncesi ismi) 13 Ekim 1925 tarihinde Lincolnshire’da dünyaya gelmiştir. Babası yerel bir market sahibidir. Siyasetle de içli dıllı olan baba, liberal politikada aktif olmuştur. Margaret, eğitim hahatına Grantham Kız Okulu’na burs kazanarak başlamıştır. Oxford Üniversitesi’ne başvurmuş ve 1943 yılında kimya eğitimine kabul edilmiştir. 1947 yılında onur derecesi ile mezun olmuştur. Oxford’da geçirdiği süre boyunca Oxford Üniversitesi Muhafazakar Cemiyeti Başkanlığı’na seçilmiştir.

Mezun olduktan sonra, Colchester’a taşınarak B&X Plastik şirketi’nin araştırma kimyageri olarak çalışmıştır. 1951 yılında Dartford’un çalışma partisine muhafazakâr aday olarak davet edilmiştir. Kaybetmesine rağmen, partideki birçok kişiyi güçlü ve açık görüşleri ile etkilemeyi başarmıştır. 1951 yılında Denis Thatcher ile evlenmiştir. 1953 yılında Carol ve Mark isimli ikizleini dünyaya getirmiştir.

1959 yılında Finchley koltuğu için milletvekili seçilmiştir. Bayan Thatcher, Muhafazakâr parti saflarına geçerek 1970’lerin başlarındaki Heath hükümetinde eğitim bakanı olarak görev almıştır. Ancak, muhafazakar partide kabine bakanı olarak yükselen bir yıldızı olmasına rağmen Bayan Thatcher, İngiltere’nin hiçbir zaman bir kadın başbakana sahip olmayacağını açıklamıştır.

1975 yılında Bayan Thatcher seçimlerde Edward Heath’i yenerek Muhafazakar Parti’nin genel başkanlığına seçilmiş ve Muhalefetin lideri olmuştur. 1970’li yıllarda Thatcher, neo muhafazakar ekonomistlerin ideolojik fikirlerini tanımaya başlamış, Hayek ve Friedman gibi figürlerden etkilenmiş, daha az hükümet kabinesi öneriyor, vergilerin düşürülmesi ve Keynesyen ekonominin sona ermesini istemiştir. Bu, Thatcher’a parti politikasını etkilemek için kullandığı güçlü bir ideolojik duruş sağlamıştır.

Bayan Thatcher, 1979 yılındaki seçimlerde Başbakan seçilmiştir. Bayan Thatcher, tartışmalı ekonomi politikaları getirmek için vakit harcamıştır. Parlamentonun sıkı bir şekilde uygulanmasının, önceki İşçi Partisi hükümetini sorumlu tuttuğu enflasyon ve düşük büyümenin ekonomik sorunlarının üstesinden gelmek için bu hamlelerin gerekli olduğuna inanmıştır. Bununla birlikte, enflasyonu düşürme konusunda başarılı olmasına rağmen, para politikaları, ciddi bir ekonomik durgunluğa neden olmuş ve işsizlik 3 milyona yükselmiştir. Times gazetesine gönderilen ünlü bir mektupta, 360 ekonomist hükümetin hemen politikalarını değiştirmesi gerektiğini savunan bir mektup yazmıştır.

Falkland adaları Arjantin ordusu tarafından istila edilmiş ve kriz çıkmıştır. Bayan Thatcher, adaları geri almak için bir İngiliz sefer kuvveti göndermiştir. Adalar kısa süre içerisinde İngilizlerin kontrolüne geçmiştir. Thatcher yönetiminin bir diğer belirleyici özelliği ticaret birlikleri ile olan mücadelesidir. Thatcher, ticaret birlikleri güçlerini azaltmak istemiştir. Bayan Thatcher ülkeyi uzun bir grev için hazırlamıştır. Madenciler 1984 yılında grevi tamamladığında, bir yıl uzun süren bir acı mücadeleden sonra nihayetinde tekrar işlerine geri gönderilmişlerdir.

Dış politikada, Amerika Başkanı Ronald Reagan ile iyi anlaşmıştır. ABD ve İngiltere arasındaki ‘özel bir ilişki’ ile tanışmış ve sürekli konuşmuşlardır. Bayan Thatcher ayrıca Rusya Devlet Başkanı Mikhail Gorbaçov’a saygı duyduğunu da belirtmiştir. Bayan Thatcher 1987’de Sovyetler Birliği’ni ziyaret etmiş ve binlerce kişi Demir Leydi’yi görmeye gelmiştir. ‘Demir Leydi’ terimi başlangıçta bir Rus gazetesi tarafından Thatcher’ın SSCB’ye yönelik eleştirileri açısından kritik bir etiket olarak tasarlanmıştır.

Başbakanlığının kalan yılları, tartışmalı ve dogmatik kararıyla yoklama vergisi ile gölgelenmiştir. Haksız bir vergi olarak kabul edilmiştir. Anket vergisine karşı çıkan muhalefet şiddet protestosuna maruz kalmış ve popülaritesi düşmüştür. Ayrıca bireyciliği teşvik eden politikalarla ilişkilendirilmiştir. Azalan popülaritesi nedeniyle sonunda 1990 yılında zorla parti dışarısında bırakılmıştır. Alınan ihanet konusunda acı çekmesine rağmen, İngiltere’nin ekonomik ve siyasi manzarasında benzeri görülmemiş bir iz bırakmıştır. İyi ya da kötü biri için İngiliz ekonomik ve siyasi durumunu değiştirmiştir.

1997 yılında iktidar partisi başa geldiğinde (Tony Blair), büyük ölçüde Tony Blair ve yeni İşçi partisi üyeleri, Bayan Thatcher’in başlattığı ekonomik politikalardan birçoğunu örnek alıp devam ettirmiştir. Bayan Thatcher ve Tony Blair arasında genellikle karşılıklı saygı devam etmiştir.

Thatcher, felç geçirmiş ve 8 Nisan 2013 tarihinde ölmüştür.

Yazar: Osman Uçar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :