Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Marlon Brando Kimdir?

0 213

4284_m4

Marlon Brando; 3 Nisan 1924 yılında Omaha, Nebraskada dünyaya geldi. 11 yaşına geldiğinde ailesi ayrıldı. Marlon Brando ve diğer iki kardeşini alan annesi Dorothy Julia, Kaliforniyaya taşındı. 1937 yılında aile tekrar bir araya geldi ve Şikagoya taşındılar. Küçük yaştan itibaren yaptığı taklitleri büyüdüğünde geliştirerek canlandırdığı karakterlerde kullandı. Kız kardeşi Jocelyn Brando, ailede ilk defa oyunculuk kariyeri peşinde koştu ve Amerikan Dramatik Sanatlar Akademisine okudu. Broadwayde sahneye çıktıktan sonra birçok filmde rol aldı. Öteki kız kardeşi Frances Brando ise okuduğu üniversiteyi yarıda bırakarak New Yorka sanat okuluna gitti. Marlon daha sonra Francesin izinden gitti.

Yazları babasının ayarladığı hendek kazıcılığı işini yaptı. Asker olmak istedi ama yapılan sağlık taramasında futbol oynarken yaşadığı diz sakatlığı yüzünden orduya kabul edilmedi. Bu olayın ardından New Yorktaki kız kardeşinin izinden gitmeye karar verdi. Babası bu kararını altı ay boyunca destekledi. Altıncı ayın sonunda ise satış elemanı olması için Brando’ya iş buldu. Yine de, Brando hayallerinin peşinden giderek Aktörler Studyosuna yazıldı ve eğitimine devam etti.

4284_m1

Marlon Brando, Stella Adler tarafından oyunculuk eğitimi aldı. Stella Adler, ona özel bir teknik olan; Stanislavski Sistemini öğretti. Stellanın Brando ile ilgili anlattığı bir anısında ; ” “Bir gün bütün sınıfa tavuk olmalarını söyledim. Bende nükleer bomba oldum ve üzerlerine doğru koşmaya başladım. Bütün sınıf gıdaklayarak koşuşturmaya başladı fakat bir tek Brando sakince sanki yumurtasının üstünde oturuyomuş gibi olduğu yerden kımıldamadı. Bunu neden yaptığını sorduğumda ise bana “Ben tavuğum. Nükleer bombaları bilmem ki.”” Yanıtını verdi. ”

Marlon Brando bu Stanislavski Sistemini kullanarak ilk rollerini Sayville, New Yorkta aldı. Burda keşfedilen Brando, kısa süre içerisinde kendini Broadwayde buldu. 1944 yılında, ünlü “I Remember Mama” adlı Broadway dramasında rol aldı. O yıl eleştirmenler tarafından Broadwayde “Geleceği En Parlak Aktör” olarak seçildi. 1947 yılında, ünlü Warner Brothers şirketi tarafında deneme çekimlerine davet edildi. “Rebel Without A Cause” adlı filmin deneme çekimleriydi. 1955 yılında film yayınlandı. 2006 yılında çıkan “A Streetcar Named Desire” DVDsinde bu deneme çekimine yer verildi.

Marlon Brandonun ilk beyaz perde rolü belden aşağısı tutmayan eski bir askeri canlandırdığı “”The Man”” filmiydi. Bu rolüne hazırlanmak için bir ayını Birmingham Askeri Hastanesinde geçirdi. Daha sonra “”A Streetcar Named Desire”” filmindeki Stanley Kowalski adlı karakteri ile Hollywood’da büyük bir ün elde etti. Yıllar sonra bile insanların kendisini yolda gördüğünde canlandırdığı Stanley Kowalski karakteriyle özdeşleştirdiğini söyler. Bu rolü Brandoya “En İyi Aktör” dalında ilk Akademi Ödülünü kazandırmıştır. Bu başarısı daha sonra 1952 yılında “Viva Zapata!”, 1953 yılında “Julius Caesar” ve 1954 yılında “On the Waterfront” ile devam etmiştir. Bu akademi ödüllerini aldığı yıllarda üç yıl arka arkaya BAFTA Ödüllerinde “En İyi Başrol” ödülünün sahibi olarak tarihe geçmiştir.4284_m2

*The Godfather : The Godfather filminde canlandırdığı Vito Corleone adlı mafya babası karakteri ile 1972 yılında bütün dünyayı kasıp kavurmuştur. Kariyerinin dönüm noktası olan bu film öncesi ünlü yönetmen Francis Ford Coppolanın gönderdiği makyaj ekibinden önce Brando kendi makyajını yaparak ünlü yönetmeni etkilemeyi başardı ve filmde de bu makyaj kullanıldı.
Filmdeki performansı ile “En İyi Aktör” dalında Akademi ödülü sahibi oldu. Fakat Oscar ödülünü reddetti. Çünkü Oscar tarafından “En İyi Yardımcı Oyuncu” ödülüne layık görüldü. Brando ödül törenini boykot etmek için Oscar ödül törenine ödülünü alması için Amerikalı kızılderili aktivist Sacheen Littlefeatherı gönderdi. Sacheen törene Kızılderili kıyafetiyle katıldı ve Brandonun neden ödülü almaya gelmediğini anlattı.
1972 yılında “Last Tango in Paris” adlı filmdeki performansı ile birkez daha “En İyi Başrol” ödülüne sahip oldu. 1974 yılında bir kez daha Vito Corleone rolü için kameraların karşısına geçicekti ki, “The Godfather Part II”nin yapım şirketiyle ayarlanan tarihte sorunlar yaşandı ve tartışma sonucunda o sahne filmden çıkarıldı.

2004 yılında 21.6 milyon dolarlık serveti arkasında bırakarak hayata veda etti. Ünlü Forbes dergisine göre, Brandonun arazileri hala yılda 9 milyon dolar gelir getirmektedir. Dünya çapında en çok para kazanan ünlülerin arasında yer almaktadır.

Kaynakça:
http://en.wikipedia.org/wiki/Marlon_Brando

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku