Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Unkapanı Semti Adını Nereden Alıyor?

0 2.066

unkap

İstanbulda yaşayıp da yolu Unkapanı semtinden geçmeyenimiz yoktur? Peki Balkapanını kaçımız biliyor? Ve neden bu adları almışlar?

Osmanlıların ilk kuruluşundan itibaren yağ, bal, un, erzak, hububat, kahve, ipek, pamuk gibi maddeler Arapça’da Kabban adını taşıyan büyük terazilerin bulunduğu ‘Kapan adı verilen yerlere getirilirmiş. Devlet bunlardan belli bir ardiye ücreti alarak gerektiğinde narh koyar, resmi memurunun nezaretinde esnafın yiğitbaşıları ve ihtiyarların katılması ile yapılırmış. Böylece malların hileli ve fazla fiyatla satılması önlenmiş olur ve herkesin kolayca mal temin edebilmesi sağlanırmış. Özellikle İstanbulda, dışarıdan ithal edilen mal ve eşyanın satışı bu kapanlarda yapılırmış. Bugünkü Unkapanı sahiline buğday ve arpa yüklü gemiler demirlediğinden, semt 19. yüzyılda bu ismi almış.

unkapanı

Ayrıca kapanlara getirilen ürünlere göre yağkapanı ve balkapanı adını alan çeşitleri de varmış. İlk Osmanlı Sultanlarının bina ettirdiği cami, mescit, medrese, imaret gibi vakıfların masraflarını karşılamak üzere “kapan hanı” yaptırdıklarına tarihi kayıtlarda rastlanmaktadır. Bal Kapanı Hanı halen Sirkecide bulunmakta.. İpek ve Yağ kapanlarının ise örnekleri kalmamış durumda..

Yazar:Tuğba şen

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku