Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Hormonal Akne Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0 1.819

Hemen hemen herkes sivilce problemini yaşamış, gençlik yıllarında bu sorunlar ile mücadele etmiştir. İster arada bir kusur yaratsın ya da sürekli bir sorun yaşatıyor olsun, sivilce sorun oluşturmaktadır. Sivilceler ile oynamak ya da sivilceleri koparmak cilt sorunlarına sebep olabilmektedir ve bundan uzak durmak gerekir. Özellikle de ergenlikteki akne problemi, yetişkinlikte daha da kötüleşen kalıcı bir sorun oluşturabilmektedir.

ErgHormonal Akne Hakkında Bilmeniz Gerekenlerenlikteki sivilceler, bu süreç bitiminde genellikle ortadan kalksa da, yetişkinlikte ortaya çıkan hormonal sivilce ile başa çıkmak için en zorlu şeylerden biridir. Kişinin yüzü ergenlik çağındaymış gibi görüldüğünde, yetişkin olarak kendini güvence altında hissetmek zor olmaktadır. Maalesef ki böyle bir durumda, ne yapılırsa yapılsın, her zaman istenilen pürüzsüz, kusursuz bir tene kavuşmak için hiçbir şey işe yaramıyor gibi hissettirebilmektedir.

Ancak, sihirli değnek dokunuşu gibi anlık bir değişim yaratmak pek mümkün olmasa da, yine de uzun vadede sizlere yardımcı olabilecek ve bu sorunları yaşayan kişiler adına yalnız olmadığınızı hissettirecek, hormonal akne hakkında bilmenizin iyi olabileceği 10 madde listesi yol gösterici olacaktır.

1. Yetişkin Hormonal Sivilce Düşündüğünüzden Daha Yaygın!

Normalde akne ile bir gençlik ilişkisi kurulur, ancak araştırmalar göstermektedir ki, yirmi yaşlarındaki insanların yüzde 50’sinden ve otuzlu yaşlarındaki insanların yüzde 25’inden fazlasının akne sorunundan muzdariptir.

2. Hormonal Sivilce Çene, Ağız Ve Çene Çizgisi Çevresinde En Yaygındır!

Ergenlik sivilcesi genellikle T-zone bölgesinde, yani alında, burunda ve çenede ortaya çıkma eğilimi gösterir. Ancak yetişkin hormonal sivilce neredeyse sakal gibi görünür ve yüzün alt kısmında daha çok yer alır.

3. Erkek Hormonları Problemdir!

Erkeklerde ve kadınlarda bulunan erkek hormonları olan androjenler akne varlığına büyük katkıda bulunur. Hormonal sivilce androjen seviyeleri bir şekilde yükselmiş veya normal olabilir. Ancak her iki durumda da yağ bezlerini aşırı uyarırlar. Bu nedenle akneye neden olurlar.

4. Ağrılı Kistik Kıvrımlar Normaldir!

Hassas, neredeyse kistik darbelere maruz kalıyorsanız, muhtemelen hormonal olacaktır. Hormonal sivilce, başınıza gelmeyen derin ve acı veren sivilceleri üretme eğilimindedir. Bu akneleri koparmamak çok önemlidir. Çünkü bunların bir yara izi bırakma olasılığı yüksektir.

5. Topikal Tedaviler İyi Çalışmıyor!

Bazı durumlarda hormonal sivilceler topikal tedavilere karşı oldukça dirençli olabilir. Bunun nedeni, sorunun vücudunuzdan gelmesi değil, yüzeyde olup bitenlerden kaynaklanmamasıdır. Aknenin kremlere veya yüz yıkamalarına tepki vermediği durumlarda, profesyonel tıbbi yardım almak en iyisi olabilir.

6. Hormon Seviyelerinizin Kontrol Edilmesini Sağlayabilirsiniz!

AHormonal Akne Hakkında Bilmeniz Gerekenlerkneye neden olabilecek hormonal dengesizlikleri kontrol etmek için hormonal test yapılabilir. Doktorlar daha sonra daha doğru hedef oluşturulabilmiş bir tedavi sağlayabilirler. Bu, kilo alımı ve saç büyümesini etkileyen diğer hormonlar ile ilgili sorunları da yaşayan, ağır akne problemi yaşayan insanlar için özellikle yararlı olabilir.

7. Polikistik Over Sendromunun Yaygın Bir Nedenidir!

Yüz ve vücut tüylerinin büyümesi, kilo kontrolünde düzensiz dönemler ve tabi ki sivilce yaşıyorsanız, polikistik over sendromu neden olabilir. PCOS, yumurtalıklarda küçük kistlerin çoğalmasına neden olan hormonal bir dengesizliktir. Buna ek olarak, aynı zamanda bir dizi diğer hormon ile ilgili sorunlarla sonuçlanır. Belirtilen size tanıdık gelecek olursa, bir doktor ziyaretinin zamanıdır.

8. Oral Kontraseptifler Hormonlarınızı Düzenlemeye Yardımcı Olabilir!

Hormonları kontrol altında tutmanın ve sivilceyi temizlemenin yaygın bir yolu, hapları kullanmaktır. Tabi ki bu çözüm çocuklar için akla gelen tercih olmamalıdır. Doğum kontrolünü alarak vücudunuzdaki testosteron seviyelerini düşürme şansınız olmaktadır. Normalde yağ üretimini tetikleyen ve akneye neden olan testosteron seviyesidir. Bu seviyeleri düşürdükçe akne miktarı genellikle temizlenir veya belirgin şekilde azaltılır.

9. Spironolakton Da Yardımcı Olabilir!

Spironolakton veya Aldakton, yüksek tansiyon için en çok kullanılan ilaçtır, ancak oral kontraseptiflerle birlikte kullanıldığında, mükemmel akne temizleme sonuçları üretmek için bilinir. Bu ilaç, vücudumuzdaki androjenleri veya erkek hormonlarını bloke ettiği anlamına gelen bir anti-androjendir. Bu da tabi ki daha az hormon dalgalanmasına ve akabinde daha az sivilceye olanak tanır!

10. Diyetiniz Sorun Olabilir

Hiçbir şey sizin için çalışmıyorsa, o zaman soruna neden olan yemeğiniz olabilir. Örneğin, kanıtlanmamasına rağmen, süt ürünlerinde vücudumuzda etkiler yaratabilecek hormonlar bulunduğu için süt tüketimini akne ile birleştiren bağlantılar olmuştur. Mümkünse, belirli gıdaları bir süre kaldırarak deneyin ve yardımcı olup olmadığını kontrol edin. Beslenme şeklinde özellikle fazla müktarda sebze yemeyi ve daha düşük bir glisemik indeksi olan gıdalarla beslenme sağlamayı hatırlamak da önemli olacaktır.

Kaynakça:
stylecaster.com/beauty/10-things-no-one-ever-tells-you-about-hormonal-acne/

Yazar:Gökçe Cömert

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku