Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Avrupa’nın Petrol Şehri; Aberdeen

0 408

Aberdeen, Avrupa Birliği üyesi Birleşik Krallık’a bağlı İskoçya’da bulunan bir şehirdir. Aberdeen, sahip olduğu nüfusa nazaran birçok Birleşik Krallık şehrinden ayrılsa da söz konusu şehir, ülkenin en önemli yerleşim yerlerinden birine dönüşmüştür. İskoçya topraklarının en önemli şehirleri arasında yer alan Aberdeen, ülke ekonomisinin lokomotifi konumundadır. Her ne kadar ülkenin başkenti Glascow olsa da şehir başkentten daha fazla ekonomik potansiyele sahiptir. İstatistiki verilere bakıldığında Aberdeen, İskoçya’nın en popüler üç şehri arasında bulunur. Bunlar sırasıyla Glascow, Edinburgh ve Aberdeen’dir. İskoçlar için her ne kadar ilk üç içersinde yer alan bir şehir olsa da, Aberdeen Birleşik Krallık topraklarında ancak ilk 40 içinde kendisine yer bulabilmektedir. Kuzey Denizi’ne kıyısı da bulunan Aberdeen, Norveç’in liman şehirleriyle beraber bölgenin en önemli lokasyonları arasında kabul edilir. Gerek İskoçlar gerekse de Britanyalılar için son derece önemli bir yere sahip olan Aberdeen toprakları çok uzun yıllar boyunca insan varlığına hizmet etmiştir.

MAvrupa'nın Petrol Şehri; Aberdeen.Ö.sine dayanan modern insan varlığına rastlayabileceğiniz Aberdeen toprakları 12. yüzyılla beraber Britanya için son derece önemli olmaya başlamıştır. Özellikle bir ada devlet olunması, Aberdeen gibi doğal limanı bulunan bir lokasyonu ülke açısından stratejik bir yere dönüştürmektedir. 1179 yılında kasaba statüsü alan Aberdeen, bu dönemle beraber İskoçlar için stratejik bir merkez olmuştur. Uzun yıllar süren kasaba statüsü nihayetinde 1891 yılında sona ermiş ve Aberdeen resmi olarak şehir statüsüne kavuşmuştur. Görüldüğü üzere tarih süresince her zaman ülke için önemli bir yere sahip olmuş olan Aberdeen, günümüzde de çok ciddi bir ilgi görmektedir. Bunun en önemli nedeni bölgede bulunan petrol rezervleri, daha doğru bir ifadeyle Kuzey Denizi’nden çıkarılan petrol Aberdeen’de işlem görmektedir. Bu da bölgeye yerli, yabancı birçok kişinin akması anlamına gelir. Özellikle petrol işinde olan birçok kişi Avrupa Birliği’nin serbest dolaşımından faydalanarak bölgeye yatırım yapabilmektedir. Bunun yanı sıra Avrupa Birliği dışından da söz konusu yerleşim noktasına bir akış olduğu söylenebilir. Bu hareketlilik bölge ekonomisine çok ciddi bir katkı sunmakta ve bu sayede hem İskoçya hem de Aberdeen çok hızlı bir şekilde büyüme yaşamaktadır.

Petrol tesisleri sonrasında bölgede bulunan gayrimenkul fiyatlarında çok ciddi bir hareketlenme gözlemlenmiştir. Ancak her ne kadar yukarı yönlü bir yükseliş yaşansa da şehir, piyasa değerleri açısından İngiltere’nin birçok şehrinin gerisindedir. İskoçya’nın en gözde yerleşim yerlerinden birine dönüşen Aberdeen, yaklaşık olarak 500 bin kişinin yerleşik olarak ikamet ettiği bir şehirdir. Şehre birçok isim takılmıştır. Bunlar arasında ”Enerjinin Başkenti”, ”Altın Şehir”, ”Gümüş Şehir” gibi çeşitli lakaplar da bulunmaktadır. Şehir sahip olduğu yer altı ve yer üstü zenginlikleriyle aslında bu unvanları fazlasıyla hak etmektedir. Bölgeye ulaşmak isterseniz, Türk Hava Yolları ile Edinburgh ya da başkent Glascow’u kullanarak ulaşabilirsiniz. Ya da Londra üzerinden aktarmalı olarak direkt Aberdeen’e de uçabilirsiniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku