Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tırnak Yemenin Zararları ve Bu Alışkanlıktan Kurtulmanın Yolları

5 500

Tırnak Yemenin Zararları ve Bu Alışkanlıktan Kurtulmanın YollarıTırnak yeme alışkanlığı genellikle çocuklarda görüldüğü gibi yetişkimlerde de sık görülen bir rahatsızlıktır. Tırnak yeme alışkanlığı tamamen piskolojiktir. Ve buna onikofaji deniyor. Kimi insanlar çok strese girince, kimileri heycanlanınca, kimileride tamamen bunu alışkanlık haline getirip tırnaklarını yiyebiliyorlar. Tırnak yemekten belki kimse ölmez ama bu rahatsızlık bir çok hastalığa davet çıkarır. Çünkü gün içinde dış etkenlere en çok maruz kalan (hava, duman, kir) ellerimiz ve dolayısıyla tırnaklarımızdır. Tırnaklarımızı yediğimiz takdirde buradaki mikropları doğrudan vücudumuza almış oluyoruz. Buna bağlı olarak birtakım diş eti hastalıkları ve ağız içi enfeksiyonlarıyla karşı karşıya kalabiliriz. Ayrıca; mide ve bağırsaklarda parazit oluşumuna neden olabiliyor. Tırnak yeme alışkanlığının ruhsal birtakım etkileride vardır. Tırnağını yiyen kişiler karşı taraftan stresli bir insan olarak algılanabilir.

Tırnak Yemenin Zararları ve Bu Alışkanlıktan Kurtulmanın Yolları

Tırnak yeme alışkanlığını bırakmak için; eczanelerde losyonlar ve kremlerden faydalanabiliriz. Ayrıca bu ilaçlar çocuklarda parmak emme alışkanlığınında bırakılmasına yardımcı olur. Bunun dışında ellerimize ve tırnaklarımıza bakım yapmamız şarttır. Çünkü bakımlı tırnaklar daima yenmiş tırnaklardan daha çekici görülür. Bir diğer alternatif ise;tırnaklarımızı yiyeceğimiz zaman hemen başka bir işle uğraşmaktır. Tırnak yeme isteğimiz geldiği zaman bunu tamamen aklımızdan çıkarıp sevdiğimiz bir şeyle meşgul olmalıyız. Yine tırnak tedavisinde kullanılan acı ojeyi de kullanarak tırnak yeme alışkanlığımızı azaltabiliriz. Tırnak yemeyi yavaş yavaş bıraktıktan sonra uzayan tırnaklarımızı ucundan kesmeliyiz. Böylece yiyerek deforme ettiğimiz tırnaklarımızı güçlendiririz.

Tırnak Yemenin Zararları ve Bu Alışkanlıktan Kurtulmanın Yolları

Ayrıca çocuğumuz tırnaklarını yiyorsa, bunu kızarak ona belirtmemeli nedenine inmeli onu gözlemlemeliyiz. Eğer çocuk, sadece sizin yanınızda tırnka yiyiyor, siz yokken bunu yapmıyorsa büyük ihtimalle bu dikkat çekmek içindir.Fakat ne yapıp edip vazgeçiremiyorsanız, karşınıza alıp konuşmalı, ve bir piskologtan yardım almalısınız.

Yazar: Elif KAYGISIZ

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.