Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Murat Göğebakan Kimdir?

0 558

9 Ekim 1968 yılında Adana’da dünyaya gelen Murat Göğebakan, ailesinin Almanya’da çalışmasından dolayı Adana ve Almanya arasında sürekli seyahat etmiştir. Okul yıllarını Adana’ da geçiren Göğebakan, 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı’na girmiştir. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra Çukurova Üniversitesi’ nde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. 1995 yılına kadar Adana’da yaşayarak gitar dersleri ve bar çalışmaları yapmıştır.

7757_murat_gogebakan1995 yılında İstanbul’a gelen sanatçı Prestij Müzik ile anlaşarak ilk albümü olan Ben Sana Aşık Oldum albümünü piyasaya çıkarmıştır. İlk çıktığı yıllarda başarılara imza atan Murat Göğebakan, Kral Tv Müzik Ödülleri’ nde ” Yılın Şarkısı”, ” En İyi Söz”, ” En İyi Beste”, ” En İyi Rock” ve ” En İyi Çıkış Yapan” kategorilerinde aday gösterilerek En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı ödülüne layık görülmüştür.

Murat Göğebakan, sanatçılık hayatı boyunca en iyi çıkışı 2002 yılından sonra elde etmiştir. Bunun öncesinde 1998 yılında yine Sindoma Müzik çıkışlı üç albümü bulunmaktadır. Sen Rahatına Bak, Merhaba ve Tek Suçum Seni Sevmekmiş isimli albümlerinde bulunan parçalar ile gençlerin dikkatini çekmeyi başarmıştır. 2002 yılında çıkardığı Ayyüzlüm isimli albüm ” En Çok Satan Albüm” unvanını almıştır. Daha sonraki yıllarda Yaralı isimli albümünü çıkartarak müzik başarısına bir yenisini eklemiştir.

2010 yılında sağlık problemleri yaşamaya başlayan sanatçı, kan kanseri ile savaşmaya başladı. Bu süre içerisinde Aşıklar Yolu albümünü çıkarmıştır. Bu süre içinde Hasan’dan Olma Hatice’den Doğma Murat Göğebakan isimli bir de kitap çıkartmıştır. 2012 Mart ayında Aşkın Göz Yaşları isimli bir albüm çıkartarak bu albüme iki klip çekme imkanı bulmuştur.

Birçok başarılı müzik adamı ile çalışmalarda bulunan Murat Göğebakan, 2010 yılında yakalandığı kan kanseri rahatsızlığı yüzünden 31 Temmuz 2014 yılında vefat etmiştir. Müzik hayatı boyunca birçok başarıyı elde eden Murat Göğebakan özel hayatında iki kez evlilik yapmıştır. En son evliliği 10 yıl sürmüştür. Son olarak Recep Tayyip Erdoğan için bestelediği Uzun Adam isimli eseri Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kullanılmıştır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku