Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Meme Ameliyatları Sonrası Bebek Emzirilir mi?

0 323

Farklı sebeplerden dolayı meme operasyonu geçiren kişiler ilerideki zamanda anne olmak isteyebilirler. Ve bu anne adayları geçirdikleri bu meme operasyonlarının bebeklerini emzirirken nasıl etkileneceği konusunda kaygı yaşarlar. Bebeklerinin beslenmesinde en doğru seçim olan emzirmenin bu geçmiş operasyondan etkilenip etkilenmeyeceği, yeterli süt üretimi olup olmayacağı konusunda yaşadıkları bu kaygı hamilelik heyecanına gölge düşürdüğü dönemler bile yaşamalarına neden olabilir. Aşağıda göğüs ameliyatı geçiren birinin bebeğini emzirme sürecinde merak ettikleri ile ilgili açıklamalar mevcuttur:

Meme Büyütme Ameliyatı

Meme implantı olan çoğu kadın hala emzirebilir, ancak ameliyat sonrası beslenmeyle ilgili bilinmesi gereken şeyler vardır. Bir kişi göğüs büyütme ameliyatı yaptırdıysa, bebeğini emzirme yeteneğini etkileyip etkilemeyeceğini merak eder. İyi haber şu ki, çoğu kadın hala emzirebilir durumdadır, çünkü ameliyat genellikle memenin süt üretimiyle ilgili kanallarını veya alanlarını kapsamamaktadır. Bugünün meme implantlarındaki silikonun süte sızması pek mümkün değildir. Ancak emzirmeyi etkileyen bir büyütme riski, göğüste ensizyonun nerede yapıldığı ve ne tür bir ameliyat geçirildiğine bağlıdır. Tipik bir meme büyütme ameliyatında, göğsün altındaki kırışık olan kızılötesi kat olarak adlandırılan bir kesim yapılır ve göğüs dokusunun altında bulunan göğüs kasının arkasına bir implant yerleştirilir. Bu işlemde İmplantasyon aslında göğsün uzağındadır, bu yüzden başlangıçta bulunan tüm kanallar hala sağlam ve hala meme ucuna bağlıdır.
Bu, meme büyütme işleminin en yaygın yöntemi olsa da, genellikle kozmetik nedenlerle (yaranın daha az görülmesi için) insizyon koltukaltı veya areola çevresinde yapılır. Areola etrafındaki bir kesi, meme başının algılanmasını etkileyebilir ve süt kaynağını etkileyebilecek bırakma refleksi için gerekli sinyalleri engelleyebilir. Bazı kanallar da kopukluk olabilir, ancak emzirmeyi deneyene kadar bunun tam olarak ne olduğunu bilinmez. Bazı ameliyatlarda implant, nadir durumlarda kanallara müdahale edebilecek pektoral kasın üzerine yerleştirilir. Ne tür bir işlem yapıldığından emin olunmayan durumlarda ayrıntılar için plastik cerrah ile görüşülmelidir.
Dikkate alınması gereken bir diğer nokta da, büyütme ameliyatını ilk başta gerçekleştirme nedenidir. Oldukça simetrik, düzenli şekillendirilmiş göğüsler varsa emzirme esnasında zorlanılmayabilir. Ancak, büyütme işlemimden önce çok düz veya tübüler şekilli göğüsler varsa, ameliyattan bağımsız olarak düşük süt arzı riski altında olma olasılığı vardır. Ayrıca ergenlik döneminde bazı memelerin düzgün şekilde gelişmediği ve bu nedenle gerekli anne sütünü üretmek için yeterli miktarda bez dokusu içermediği de göz ardı edilmemesi gereken bir konudur.
Eğer bir büyütme işlemi yaptırıldıysa ve emzirmek isteniyorsa, işlerin iyi bir şekilde başlayabilmesi için mümkün olan her şeyi yapılması gerekir. Özellikle de yetersiz salgı dokusuna sahip olabileceğinden şüphelenildiği durumlarda bunu yapmak önemlidir. (Bunun bir işareti, göğüslerin hamilelik sırasında değişmemesidir.) Çemen otu ve devedikeni gibi süt üretimini teşvik ettiği düşünülen doğal takviyeleri alınması ve düşük tedarikte potansiyel olarak kullanılması durumunda süt üretimini artıran reçete edilen ilaçlar konusunda bir uzmanla konuşması önerilir.
Bebeğin iyi şekilde meme ucuna kilitlendiğinden emin olmak ve endişeler varsa emzirme danışmanı veya emzirme kliniğine ulaşmak gerekebilir. Ayrıca uzmanlar mastitis olarak bilinen meme enfeksiyonun daha fazla dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yapmaktadırlar. Çünkü bu, implant dokusu etrafındaki skar dokusu sıkıldığında meydana gelen kapsül kontraktürü riskini artırabilir. Bu oldukça acı verici olabilir ve ciddi durumlarda implantların çıkarılmasına neden olabilir.
Meme Ameliyatları Sonrası Bebek Emzirilir mi?Sağlık uzmanlarına göre bebeğin doktoruna meme ameliyatı olunduğu kesinlikle söylenmelidir. Böylece bebeğin kilo alımını izleyebilir ve beslenmenin sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlayabilir. Düşük süt tedariği varsa, formülle takviye edilmesi gerekebilir. Pompalamak bazen yardımcı olabilir, ancak bunun çok bireysel bir seçimdir. Çünkü emzirmenin yanı sıra pompalamak yorucu olabilir, bu yüzden her zaman tavsiye edilen bir durum değildir. Bunun yerine, kadınlar ek bir hemşirelik sistemi de denilen laktasyon yardımı kullanmaya teşvik edilir. Burada ilave süt, memeye emerken bebeğin ağzına yerleştirilen bir tüpe bağlı bir kapta bulunur. Sütün memeden ilave alınması vücudun süt ürettiğini gösterir. Bu, anne sütü arzını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur, ancak aynı zamanda annenin arzusu buysa, bebeğin sadece memeden besleyebileceği anlamına gelir.

Meme Küçültme Ameliyatı

Göğüs küçültme ameliyatı bebeği emzirmeyi zorlaştırabilir, ancak bu imkânsız olduğu anlamına gelmez. Bu konuda bilmeniz gerekenler şu şekildedir:
Örnek bir vaka olan Melissa Blanchard’ın göğüsleri o kadar büyüktü ki sırtını ağrıttı ve omuzlarına ve boynuna migrenlere neden olan baskı uyguladı. Ve göğüslerinin büyüklüğü konusunda her zaman çok rahatsız olan bir kişiydi. Bu yüzden yirmili yaşlarının ortasındayken, meme küçültme ameliyatı olmaya karar verdi. 10 saatlik ameliyattan sonra Blanchard birkaç C büyüklükte olan gögüsleri bir C bardak formuna düşürüldü. Bu ameliyat adeta hayatını değiştirdi çünkü sadece fiziksel olarak daha iyi hissetmekle kalmadı, aynı zamanda kendine olan güveni arttı. Cerrahı ona, ameliyatın emzirme kabiliyetini etkileme olasılığı olduğunu söylemişti, bu yüzden yaklaşık 15 yıl sonra ilk kızına hamileyken, emzirme fikrine fazla bağlanmamak istedi. Fakat emzirmenin önemini bildiği için emzirmek istedi.
Blanchard doğumdan sonra hala hastanedeyken süt ürettiğinde rahatladı, ancak ilk birkaç gün içinde kızı çok kilo kaybetti ve doktor ona formül mama vermesi gerektiğini söyledi. Sonraki birkaç ay boyunca hemşire Blanchard’e bebeğini tedarikini teşvik etmek için pompalamadan önce bir şişe formül süt verdi. Emzirme, bağışıklık sistemi için yapılacak doğru şey emzirmekti ve oda emzirmeyi seçti. Gögsü yeterli süt üretmediği dönemde emzirmeyi seçmek onun için zor bir süreçti. Çünkü altı ay sonra, Blanchardın bebeği süt yeterli olmadığı için göğsündeyken çok sinirleniyordu ve şişeyle toplayabildiği her sütü pompalamayı ve beslemeyi seçmişti.
Meme küçültme ameliyatı olan kadınlarda süt arzı ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. İşlem sırasında, bir cerrah memenin glandüler dokusunu içerebilen bir kısmını çıkarır ve süt üreten ve meme ucuna taşıyan kanallar çıkarır. Toronto’daki Bayan Kolej Hastanesi plastik cerrahi sorumlusu John Semple’nın açıklamasına göre emzirme imkansız değildir ancak ameliyattan sonra göğüslerden üretilen süt miktarı azaltılabilir. Göğüs küçültme sırasında, bir bebek meme ucunu emdiğinde beyne süt üretmesi için sinyal vermesi için gereken duyumdan sorumlu olan sinirlerin bir kısmı da kesilebilir.
Bu örnek vaka gençken meme küçültme ameliyatı olmasına rağmen emzirmeyi tercih etmiştir. Neyse ki, en sık görülen meme küçültme türü ile cerrah meme başını takılı halde bırakır ve etrafını keser. Bu durumlarda, sinirler tipik olarak yeniden büyür ve fonsiyonları yeniden kazanılır.(bunun ameliyattan bir yıl sonraya kadar sürmesine rağmen). Bununla birlikte, kişi serbest meme başı grefti olarak adlandırılan şeye sahipse, meme ucu gerçekten çıkarılır ve daha sonra cilt grefti olarak yeniden bağlanır. Bu gibi durumlarda, bazı duyumlar geri gelebilir, ancak emzirebilmek mümkün değildir.
Ne olursa olsun meme küçültme ameliyatı türünü, bir bebek doğurana kadar bilmenin bir yolu yoktur emzirmek mümkündür. Toronto’daki bir laktasyon danışmanı olan Taya Griffin, emzirmeyi denemek için bir azaltma yapmış kadınları teşvik eder, ancak bebeğin beslenmesinin en azından bir kısmını formülle takviye etmek zorunda kalabileceği konusunda hazırlıklı olmak iyi bir fikirdir. Emzirmek mümkün olsa da, daha sık bunu tamamen kendi başlarına yapamayan anneler bulunmaktadır.
Emzirmek için iyi bir başlangıç yapmak her zaman önemlidir ve kadınlar için çok önemli bir konudur. Neredeyse hataya yer yoktur. Bunun nedeni anne sütünün arz ve talep üzerine çalışması gerekir. Çünkü bebek ne kadar çok tüketirse, vücut o kadar fazla üretecektir. Kötü bir mandal veya dil bağı takılıyorsa, o kadar süt verilemez. Bu nedenle, sütü azaltmış olan her kadının laktasyon danışmanına ulaşmasını tavsiye edilir ve bu ideal olarak doğumdan önce bile yapılması gerekebilir.
Meme Ameliyatları Sonrası Bebek Emzirilir mi?Bir laktasyon danışmanı veya naturopatinin, çemen ve süt üretimini arttırdığı düşünülen devedikeni gibi doğal takviyeler önerebilir. Ayrıca kadınları, süt üretimini teşvik edebilecek ilaçlar reçete etmesi konusunda doktorlarıyla konuşması gerekir. Formül mama veya anne sütünden sonra takviyeye ihtiyaç varsa, tamamlayıcı sütün bir tüpe bağlı bir kapta bulunduğu ek bir bakım sistemi olarak da bilinen bir emzirme yardımcısı kullanılmasını önerilir. Bu yardımcı bebek memeyi emerken bebeğin ağzına yerleştirilir. Bu, anne sütü arzını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olur, ancak aynı zamanda annenin arzusu buysa, bebeğin sadece göğsüyle besleyebileceği anlamına gelir.
Emzirmenin azaltma sonrası zor olduğu durumlarda, özellikle ameliyat sırasında daha küçüklerse ve emzirmenin nasıl etkileyeceğini tam olarak anlaşılmadı durumlarda gelecekte kadınlar duygusal olarak mücadele ederler. Bir emzirme ameliyatından sonra emzirmek için laktasyon danışmanı işe almak veya bir kliniğe gidip Facebook gruplarından ya da La Leche liginden destek almak gibi, kişiye yardımcı olacak tüm adımları izlenmelidir. Eğer tüm yollar denendiyse ve anneye doğru geliyorsa bebeğin besleme şeklini değiştirme konusunda endişelenilmemelidir.
Örnek vaka olarak incelenen Blanchard 14 aylık bebeği için, sadece formül beslemeye geçmeden önce bir ay emzirdi. Çok ihtiyaç duyduğu ameliyattan pişmanlık duymadı ve her iki kızına da mümkün olduğu kadar anne sütü verdiği için mutlu bir durumdadır.

Kaynakça:
my.clevelandclinic.org
breastfeeding.asn.au
ncbi.nlm.nih.gov

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.