Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Tomahawk Nedir?

0 293

Tomahawk Nedir?Tomahawk, Amerika Birleşik Devletleri’nin sahip olduğu savunma programı kapsamında üretilmiş olan bir uzun menzilli karadan karayı ya da denizden karayı vurma kapasitesine sahip bir balistik rokettir. Terminolojik anlamda, ”Kızılderili baltası” olarak ifade edilen bu silah, günümüzde Amerika Birleşik Devletleri’nin sahip olduğu en ölümcül silahların başında gelir. Son derece tehlikeli bir silah olan Tomahawk, Amerikalılarca birçok kez de kullanılma fırsatını nail olmuştur. Tam olarak ”Tomahawk Deniz Kara Saldırı Füzesi” şeklinde ifade edilen bu silah, ilginç bir şekilde su altında da kullanılmaktadır. Bu anlamda denizaltılara da yerleştirilebilen Tomahawk, çok yönlü bir silah olarak dikkati çekmektedir. Bu anlamda birçok şekilde kullanım imkanına sahip olunan Tomahawk, Amerika Birleşik Devletleri’nce birçok kez kullanılmıştır. Bunlar başını şüphesiz ki Körfez Savaşı çeker. Körfez Savaşı’nda Saddam’ın işgal ettiği Kuveyt‘i kurtarmak için ateşlenen Tomahawk füzeleri birçok Irak hedefini tam isabetle vurmayı başarmıştır. Son derece yüksek isabet oranına sahip olmasıyla bilinen Tomahawk füzeleri, Saddam Irak’ına karşın kullanıldığı vakit, bazı sorunlar da yaşamış ancak bunlar göz ardı edilebilecek ölçüde olmuştur.

Söz konusu füze her ne kadar çok isabetli ve de başarılı bir geçmişe sahip olsa da aslında çok maliyetli bir füzedir. Tek bir füzenin maliyetinin yaklaşık olarak 1,5 milyon Amerikan dolarına mal ediliyor olması son derece yüksek bir maliyet olarak kabul edilmektedir. Ancak ilerleyen yıllarda söz konusu füzenin daha da düşük bir maliyete mal olması da gündemde yer alan en önemli meselelerdendir. Üretimini Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptığı bu sıradışı sistem, Amerika Birleşik Devletleri Askeri Kuvvetlerinin vazgeçilmezlerindendir. Amerika Birleşik Devletleri, çok önemli bir silah olması sebebiyle Tomahawk satışını ince eleyip sık dokuyarak kabul etmektedir. Bu anlamda ülke sadece ama sadece yüzyıllar boyunca stratejik ortağı olan Birleşik Krallık’a Tomahawk satışına onay vermiştir. Bu anlamda Birleşik Krallık ve de Amerika Birleşik Devletleri dışında günümüzde Tomahawk kullanan herhangi başka bir devlet şimdilik bulunmaz.

Tomahawk Nedir?Tomahawk füzelerinin ne kadar değerli olduğu satışının neredeyse kimseye yapılmamış olmasından da anlaşılabilir. Çünkü bu füzeler akıllı füzeler arasında yer alır ve de yapay bir zekaya sahiptir. Sahip oldukları algoritmalar sayesinde birçok hedefi, dolanarak takip edebilir. Yere paralel olarak da hareket edebilen Tomahawk füzeleri, bu anlamda çok farklı bir özelliği haizdir.

Amerika Birleşik Devletleri bu uzun menzilli silahları, Yugoslavlara, Sırplara ve de ayrıca 2003 yılında Afganlara karşı test etmiştir. Oldukça etkili sonuçlar elde eden Amerika Birleşik Devletleri son olarak 2017 yılında bu füzeleri Suriye topraklarına bırakmıştır. Çok ciddi bir yıkım olmasa da Amerika sahip olduğu gücü gerek Rusya gerekse de bölgede yer alan diğer ülkelere göstermiştir.

Yazar:Emir Karasu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.