Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Meme Kanseri Riskini Azaltan Besinler

0 36

Araştırmalar, diyet ve fiziksel aktivitenin önemli risk faktörleri olduğunu ve meme kanseri vakalarının üçte birinin yaşam tarzı müdahalesi ile önlenebileceğini göstermektedir. Bazı yiyecekleri diyete eklemenin doğal olarak meme kanserini önlemeye yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Meme sağlığı için en iyi gıdalar, hastalıklarla savaşırken ve genel sağlığı geliştirirken bol miktarda besin sağlayanlardır. Bu yazıda meme kanseri riskini azaltan besinler hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Meme Sağlığı için En İyi Gıdalar

Meme kanseri vakaları arasında sadece yüzde 5 ila 10’u genetik kusurlardan kaynaklanırken, yüzde 90 ila 95’i diyet ve obezite gibi çevresel ve yaşam tarzı faktörlerine atfedilebilir. Kanserle savaşan besinler diyet içine hastalığın önlenmesi ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesi için doğal bir yaklaşımdır. İşte meme sağlığı için en iyi yiyecekler:

Ispanak

Ispanak ve diğer yeşil yapraklı besinler vitaminler, mineraller, enzimler ve antioksidanlar açısından inanılmaz derecede zengindir. Ayrıca, göğüs sağlığı için yemek yerken dikkat etmek istenilen iki şey olan kalori ve sodyumda çok düşüktür. Ispanak gibi yapraklı yeşillikler, doğal glikozinolat kaynakları olarak da hizmet ederler; bu çalışmalar, kanserojenleri etkisiz hale getirmeye ve kanser hücrelerinin yeniden ölmesine yardımcı olmaya çalışabileceğini göstermektedir.

Yaban Mersini

Yaban mersini bir süper gıda olarak kabul edilir, çünkü hastalıklarla mücadele antioksidanları yüksektir. Çünkü yüksek lif yiyecek olduğu için süper besleyicidir ve meme sağlığı için araştırmacılar tarafından tüketilmesi önerilmektedir. Yaban mersini, serbest radikal hasarını azaltmaya ve sağlıklı yaşlanmayı teşvik etmeye yardımcı olan proantosiyanidin antioksidanlarda özellikle yüksektir. Diğer mükemmel meyve seçenekleri arasında ahududu, çilek, kiraz ve goji meyveleri bulunur.

Brokoli

Yapılan birkaç çalışma, günlük olarak brokoli gibi turpgiller tüketmenin, kanser oluşumunu önlemeye yardımcı olduğunu bildirmiştir. Bunun nedeni büyük ölçüde bitkileri korumak için çalışan glukozinolatlardır. Bu bileşiklerin anti-tümör etkileri vardır ve metastazın önlenmesine yardımcı olur. Brokoli’ye ek olarak, diğer bazı mükemmel seçenekler arasında karnabahar, brüksel lahanası ve lahana bulunmaktadır.

Ceviz

Ceviz, iltihabı kontrol eden omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir ve protein, lif ve mikro besinleri sağlarlar. Fareler üzerinde yapılan bir araştırmada, ceviz içeren bir diyetin farelere implante edilen insan meme kanserlerinin büyüme hızını inhibe ettiğini ve meme bezi tümörlerinin sayısını azalttığı tespit edilmiştir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı antioksidan ve antienflamatuar bileşiklere sahiptir. Araştırmacılar, Akdeniz diyetinin bir parçası olarak zeytinyağı tüketiminin, kanserin önlenmesinin faydalı etkilerine katkıda bulunduğuna inanmaktadırlar. Lipids in Health and Disease’de yayınlanan 2011 tarihli bir çalışmada, zeytinyağı tüketiminin, en düşük zeytinyağı alımıyla karşılaştırıldığında meme kanseri gelişme olasılıkları ile ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır.

Avokado

Avokado, C vitamini, E vitamini, B6 vitamini, folat ve potasyum gibi mikrobesinler açısından zengindir. Ayrıca lif bakımından zengindir ve sağlıklı yağlarla doludur. İranda yapılan bir araştırmaya göre avokado fitokimyasallar açısından zengin olduğu için, bu kanser hücresi büyümesinin engellenmesinde önemli rol oynayabileceği tespit edilmiştir.

Nohut

Nohutlar protein, lif, omega-6 ve omega-3 yağ asitleri ve folat bakımından zengindir. Meme sağlığı için çok önemli olan temel besinleri ve bitki bazlı lifleri sağlar. Yapılan bir hayvan çalışması, nohut lektininin (fasulyedeki proteinler) antikanser aktivitesi uyguladığını ve meme kanseri tedavisi için bir ilaç kaynağı olarak kullanılabileceğini tespit etmiştir. Fasulye, siyah fasulye, barbunya fasulyesi ve lima fasulyesi de dahil olmak üzere meme kanseri diyetinin bir parçası olarak önerilir.

Mercimek

Mercimek ayrıca protein, lif ve demir bakımından zengin, besin açısından zengin besindir. Bu yüzen diyete mercimek eklemek kişiyi daha uzun süre tok tutacak ve muhtemelen kalori alımını azaltacaktır. Araştırmalar, mercimeklerdeki polifenollerin ve diğer biyoaktif bileşiklerin , baklagillerin kanser, diyabet, obezite ve kardiyovasküler hastalık gibi hastalık insidansını azaltma yeteneğine büyük katkıda bulunduğunu vurgulamaktadır.

Tatlı Patates

Tatlı patatesler karmaşık karbonhidratlar, lif, A vitamini, C vitamini ve diğer bazı önemli besinleri sağlar. Kilo kaybına yardımcı olurlar çünkü çok doldurur, bu da kalori alımını azaltmanıza yardımcı olabilir. Tatlı patatesler, serbest radikal hasarına karşı koruyucu etkileri olan beta-karoten de dahil olmak üzere antioksidanlar açısından da zengindir. Yayınlanmış bir hayvan çalışması Bilimsel Raporlar bulundu tatlı patateste bileşikler potansiyel anti-tümör etkileri olabilir ve meme kanseri metastaz inhibe edebileceği düşünülmektedir.

Zerdeçal

Zerdeçal, aktif madde kurkumin nedeniyle meme sağlığı için en güçlü gıdalardan biridir. Bu bileşiğin tümör boyutunu azalttığı ve meme kanseri ile savaştığı bulunmuştur. Araştırmacılara göre, kurkumin hücre döngüsü ve proliferasyonu, apoptoz, yaşlanma, kanser yayılması ve anjiyogenez üzerindeki etkisi ile meme karsinogenezini modüle eder.

Potansiyel Meme Kanseri Riskini Azaltan Diyet

Bazı gıdaların hastalıklarla mücadeleye yardımcı olduğunu ve hatta meme kanseri riskini önleyebileceğini bilinmektedir, ancak meme kanserini başka nasıl doğal olarak önleyebilir? Bu diyet ve yaşam tarzı faktörlerini meme kanseri diyetine dahil etmek çok yardımcı olabilir. Diyete eklenebilecekler arasında şunlar bulunmaktadır:

Daha Fazla Taze Meyve ve Sebze Tüketimi

Araştırmalar, meme sağlığı için yapabilecek en sağlıklı şeylerden birinin daha taze meyve ve sebze tüketmek olduğunu söylemektedirler. Bu gıdalar sadece lif, vitaminler, mineraller ve güçlü antioksidanlar da dahil olmak üzere temel besinleri sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kalorilerde daha düşüktür, bu da sağlıklı bir kilo vermenize yardımcı olur. Ayrıca, bitki bazlı bir diyet ve meme kanseri arasındaki bağlantı cesaret vericidir.

Yüksek Lifli Gıdalar Tüketmek

Oncotarget’te yayınlanan sistematik bir inceleme ve meta-analiz, diyet lifi tüketiminin, özellikle postmenopozal kadınlarda meme kanseri riskinde azalma ile önemli ölçüde ilişkili olduğunu bulmuştur. Bitki lif kaynaklarını yemek, meme kanseri diyetinin önemli bir parçasıdır.

Doğal Tatlandırıcılar Tercih Etmek

Kanser riski üzerine suni tatlandırıcıların etkilerini değerlendiren çalışmalar karışık sonuçlar olmasına rağmen, tüketiminin bazı kanser risklerini artırabilir yönündedir. Ek olarak, yüksek şeker alımı meme kanseri için önemli bir risk faktörü olan obezite ile ilişkilidir. Doğal tatlandırıcılar genel sağlık için daha sağlıklı bir seçenektir. Amerikalılar günlük olarak çok fazla şeker tüketerek iltihaplanma ve önemli sağlık sorunlarına yol açmaktadırlar. En sağlıklı şeker ikamelerinin bazıları arasında stevia, çiğ bal, akçaağaç şurubu ve hindistancevizi şekeri bulunur.
Alkolü Sınırlandırmak
Yapılan çalışmaların gösyterdiğine göre; alkolden kaynaklanan meme kanserinden ölüm insidansı, daha yüksektir. Araştırmacılara göre, 2012 yılında dünya genelinde tahmini 144.000 meme kanseri vakası ve 38.000 meme kanseri ölümü alkole atfedilebilirken, bu vakaların yüzde 18,8’i ve bu ölümlerin yüzde 17.5’i hafif alkollü olan kadınları etkilemiştir.

Geleneksel Süt Ürünleri Tüketiminden Kaçınmak

Geleneksel süt ürünleri, bağırsak mikrobiyomunun bileşimini değiştiren ve sistem çapında iltihaplanmaya neden olan emülgatörler gibi katkı maddeleri içerebilir. Ayrıca, yüksek yağlı süt ürünlerinin, meme kanseri teşhisi sonrası daha yüksek mortalite riski ile ilişkili olduğunu gösteren bazı araştırmalar vardır. Vücuda faydalı probiyotikler sağlamak için kültürlü süt ürünlerini kullanmaktan daha iyidir.

İşlenmiş Tahıllardan Kaçınmak

İşlenmiş veya rafine edilmiş tahıllar vücudun parçalanması için çok zordur, bu nedenle bağırsak sorunlarına neden olurlar ve iltihaplanma, sızıntılı bağırsak sendromu, yanlış besin emilimine yol açabilirler. Dondurulmuş yemekler, kutulu makarnalar ve mağazadan satın alınan fırınlanmış ürünler gibi paketlenmiş ve işlenmiş gıdalar yemek yerine, ev yapımı yemeklerde tam tahılları kullanmayı tercih edilmelidir. Bazı harika seçenekler kinoa, arpa, teff, darı ve yulaftır.

Organik Ürünler Seçilmelidir

Geleneksel yiyecekler muhtemelen sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilecek böcek ilaçlarından ve herbisitlerden gelen zararlı kimyasallarla kirlenir. Bu zararlı kimyasalları tüketmekten kaçınmak için, mümkün olduğunda organik ve ideal olarak yerel olarak yetiştirilen gıdalar satın alınmalıdır. Bu özellikle kirli düzine isimlendirilen yiyeceklerden herhangi birini yerken önemlidir. Merayla beslenen, yerel olarak yetiştirilmiş etler satın alarak hormon ve antibiyotik içeren hayvansal ürünlerden de kaçınmak gerekir ve bunun için etiketlerde hormon ve antibiyotik içermediğini gösteren bilgilere dikkat edilmelidir. Bu kirleticiler östrojen bozulmasını etkileyebilir ve meme kanseri gibi sağlık sorunları riskini artırabilir.

Sağlıklı Kilo Vermek

Aşırı kilolu veya obez olmak postmenopozal meme kanseri için bir risk faktörüdür. Kilo yönetimi rehabilitasyonu ve iyileştirilmesinde, hem de meme kanserinin önlenmesinde son derece önemli bir rol oynamaktadır. Enflamasyonun biyo belirteçlerini azaltır, yaşam tarzı davranışlarını iyileştirir ve yaşam kalitesini iyileştirir.

Düzenli Egzersiz Yapmak

Araştırmalar, düzenli ılımlı fiziksel aktivitenin meme kanseri geliştirme riskini azalttığını ve hayatta kalma oranlarını arttırdığını göstermektedir. Her gün açık havada yürüyüş, hafif koşu, yoga, pilates, yüzme, bisiklet, ağırlık kaldırma gibi egzersizler yapmak meme sağlığı için önemlidir. Meme sağlığını destekleyen diğer diyet ve yaşam tarzı seçenekleri şunlardır:
• Yeterince uyumak
• Dışarıda vakit geçirmek
• Sigarayı bırakmak
• Yağsız, organik proteinler yemek
• Sağlıklı yağları tüketmek
Riskler ve Yan Etkiler
Meme sağlığına fayda sağlayan gıdalarla dolu besleyici bir diyet yemenin yanı sıra, sigara içmemek, toksik maruziyeti azaltmak ve yeterince uyku almak da dahil olmak üzere kanserin önlenmesi için önemli olan diğer faktörlere dikkat etmek gerekir. Bu yiyecekler vücudun sağlığını korumasına veya kendini iyileştirmesine yardımcı olur, ancak bunları dengeli ve sağlıklı bir diyete eklendiğinden emin olmak gerekir.
Yapılan çalışmalar meme kanseri hastaları için en iyi yiyeceklerin protein, sağlıklı yağlar, vitaminler ve mineraller sağlayan besin yoğun gıdaların olduğunu göstermektedir. Meme sağlığı için en iyi yiyecekleri yemenin yanı sıra, sorunlu yiyeceklerden kaçınmak, alkol tüketimini azaltmak, sağlıklı bir kiloyu korumak ve düzenli egzersiz yapmak önemlidir.

Kaynakça:
http://ww5.komen.org/Blog/Eating-to-Reduce-Breast-Cancer-Risk/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4829739/

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.