Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Huzursuz Bacak Sendromunun Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

0 283

Huzursuz Bacak Sendromunun Nedenleri ve Tedavi YöntemleriTürkiye’de %5 oranında görülmesine rağmen hakkında çok az şey bilinen huzursuz bacak sendromu, bacaklarda ağrı, uyuşma gibi rahatsız edici bir his yaratan, yoğun hareket ettirme arzusuna sebep olan sinir sisteminden kaynaklı bir rahatsızlıktır. Özellikle uykuya dalma evresinde kendini gösteren hastalık, kişiyi hareket etmek zorunda bırakarak uykusuzluk sorunlarına da sebep oluyor.

Genellikle kadınlarda ve ilerleyen yaşlarda görülmekle birlikte erkekler ve hatta çocuklarda da huzursuz bacak sendromuna rastlanabiliyor.

Hastalar genellikle bacaklarında çok rahatsız edici bir his olduğunu, özellikle geceleri ve istirahat halindeyken görülen tarifi zor bu hissin bacakları hareket ettirmeden geçmediğini söylerler. Çok nadiren bacak dışındaki organlarda da hastalığın karakteristik şikayetleri görülebilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Neden Olur?

Henüz tam anlamıyla sebebi keşfedilemeyen bu sinirsel rahatsızlığın yaygın görüşe göre dopamin eksikliğinden kaynaklandığı düşünülüyor. Özellikle genç yaşlarda görülen kişilere genetik olarak geçmiş olma ihtimali yüksektir. Genetik olmayan ve ilerleyen yaşlarda ortaya çıktığı durumlarda genellikle başka bir hastalığa bağlı olarak görülür. Böbrek rahatsızlıkları, demir eksikliği, sinir uçlarından kaynaklı rahatsızlıklar en sık görülen sebeplerdir. Hamileliğin özellikle son döneminde sıklıkla huzursuz bacak sendromundan şikayet görülebiliyor. Ayrıca alkol ve sigara gibi zararlı maddelerin tüketimi hastalığı tetikleyen sebeplerden.

Huzursuz Bacak Sendromunun Nedenleri ve Tedavi YöntemleriHuzursuz Bacak Sendromu Tanısı ve Tedavisi

Hastalığın teşhisi için öncelikle başka bir rahatsızlığın varlığından kaynaklı olup olmadığını anlayabilmek adına bazı tahliller yapılır. Bu tahliller sonucunda eğer farklı bir hastalık ortaya çıkarsa öncelikle o hastalığın tedavi edilmesi gerekiyor. Çünkü bazı durumlarda diğer hastalığın tedavisiyle bacaklardaki yakınmalar sona erebiliyor. Bunun dışında hastanın şikayetlerinin huzursuz bacak sendromuna has özellikleri içerip içermediğine bakılarak uyku testleri yapılabilir. Hastalığın henüz kendine özel bir tanı yöntemi yoktur.

Bu hastalığın ilaçlar ile tedavi edilmesi mümkündür. Ancak ilaç tedavisine başlanmadan önce hastaların şikayetlerinin başka bir rahatsızlıktan kaynaklanmadığına emin olmak için kontroller yapılır. Ayrıca hafif şiddetteki huzursuz bacak sendromu hastalarında hafif egzersizler, masaj uygulamaları, alkol ve sigara kullanılıyorsa bu maddelerden uzak durmak faydalı olabiliyor. Demir eksikliği ya da başka vitamin ve mineral eksikliklerinde takviye vitaminler yine hastalığı baskılayabiliyor. Hastalık ağır seviyedeyse ve bu yöntemlerle çözülemiyorsa ilaç tedavisine başlanır.

Yazar:Gülşah Bayrak

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.