Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Özgüven Nedir? Özgüven Sahibi Olabilmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

0 271

Özgüven, kişinin kendi analizini yapabilmesi ve kendisiyle barışık olması demektir. Yani bireyin yapabileceği şeylerin veya yapamayacağı şeylerin kararını tek başına almasıdır. Özgüven sahibi olmak, bireyin kendisi haricindeki kişilerin olumsuz tavır ve düşüncelerinin kendisini Özgüven Nedir? Özgüven Sahibi Olabilmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?yönlendirmesine izin vermemesidir.
Özgüven, insanların hayatla baş etmesini ve karşına çıkan sorunlarla gerçekçi bir biçimde mücadele etmesini sağlayan son derece önemli bir özelliktir. Özgüven kazanma süreci ise, hayatın önemli zorluklarıyla başa edip mutlu olmaya layık olma deneyimidir. Bu bakımdan özgüven, bireye güç verir ve insanı daha fazla çaba sarf etmeye özendirir. Aynı zamanda başarı için de önemli bir ilham kaynağı olan özgüven, elde edilen başarılardan da keyif almayı sağlar.

Özgüven Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Özgüven eksikliği, kişilerde birtakım etkiler bırakır. Bu etkilerden bazılarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:
• Karar almada zorluk,
• Devamlı olarak başkalarına ihtiyaç duyma,
• İlişkilerde sınır koyamama,
• Risk alamama,
• Başkaları tarafından kullanılma,
• Düşüncelerini söyleyememe,
• Sosyal ortamlarda bulunamama,
• Sevilmeme hissi,
• Utanç,
• Eleştiriye açık olamama,
• İçe kapanma,
• Depresyon belirtileri,
• Kendini yetersiz görme,
• Başarılı yönleri görememe,
• Fiziksel görünümü beğenmeme gibi belirtiler özgüven eksikliği yaşayan kişilerde meydana gelen belirtiler arasındadır.

Özgüveni eksik olan bireylerde ortaya çıkan bu belirtiler de onları devamlı olarak yanlışa sürükler. Kendi kararlarını kendileri alamayan bireyler bir süre sonra mutsuz bir hayatın içine düşerler. Çünkü yanlış yapmaya müsait bir konuma gelirler.Bu durum sonucunda da çevrelerindeki insanlar tarafından pek çok konuda olumsuz eleştiri alırlar ve hayat boyu mutsuz olurlar.

Özgüven Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?Özgüven Nedir? Özgüven Sahibi Olabilmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Özgüven eksikliği, çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu durum ilk önce ailede başlar. Bu yüzden çocukluk zamanında ailenin çocuğa olan davranışı büyük önem taşır. Çocuğun ailesi tarafından aşağılanması, onlar tarafından değer görmemesi özgüven eksikliği yaratmaktadır. Çünkü kendini değersiz ve önemsiz hisseden çocuk yaşadığı bu durumu hayatı boyunca unutmaz.

Yaşanan bu durum yalnızca aile içinde değil, aynı zamanda aile dışındaki faktörler sebebiyle de oluşabilir. Bu faktörler ise okul dönemi, bulunulan çevre ve arkadaş ortamıdır. Okul döneminde arkadaş ortamında çocukla alay edilmesi, öğretmenin çocuğa yanlış bir şekilde davranması, çocuğun bulunduğu çevrede itibar görmemesi ve sevilmemesi de özgüven eksikliğine sebep olan en önemli faktörlerdir. Bu durumun hayat boyu devam etmesi de bireyin psikolojisini alt üst edip bireylerin benlik saygılarını yitirmelerine yol açmaktadır. Bu nedenle aileler çocuklarına gereken ilgi ve sevgiyi göstermelidir. Okul döneminde de öğretmenler her çocuğa eşit yaklaşmalıdır. Çünkü ancak bu sayede çocuklar özgüven sahibi bireyler olarak yetişebilirler.

Özgüven Sahibi Olmak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kişilerin özgüven sahibi olabilmeleri için öncelikle kendisini mutsuz eden herkesten ve her şeyden uzak durması gerekir. Bu bakımdan kişinin kendisine pozitif bir ortam yaratması her şeyden önemlidir. Ancak bu sayede kişi, özgüven sahibi bir birey olabilir. Bunun yanında kişinin, hayatındaki sorunlara odaklanmayı bırakıp hayatına olumlu değişiklikler katmaya odaklanması da bir diğer önemli konudur. Bunu yapmayı başarabilen her birey hem özgüven sahibi hem de mutlu bir birey olacaktır. Ayrıca kişinin, güçlü yanlarını tanıyıp onları vurgulaması da onu özgüveni yüksek bir kişi yapacaktır. Bu yüzden çabalarınız ve sağlam adımlarla ilerleyebilmeniz için de kendinizi mutlaka ödüllendirin. Bir engelle karşılaştığınızda, kendinize nazik bir şekilde davranın. Asla başarısızlık üzerinde durmayın. Kendinizi sevmeyi öğrenin. Ulaşılabilir ve gerçekçi hedefler belirleyin. Yoğun duygular hissettiğiniz zamanlarda da durup düşünerek mantıklı kararlar vermeye çalışın. Durumlar ve insanlar hakkında yorum yapmayın. Geçmişte yaşanan olumsuz deneyimlerden yola çıkarak kararlar almayın. Size mantıksız gelen şeyler hayır demeyi öğrenin. Yardım istemekten veya yardım etmekten asla çekinmeyin. Tutkuyla yapabileceğiniz bir hobi edinin. Çünkü hobi edinmek, motivasyonunuzu daima yüksekte tutmak için önemli bir araç olacaktır.
Ancak özgüven geliştirmenin yolları asla bunlarla sınırlı kalmamalıdır. Bunların dışında da dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlardan ise şu şekilde bahsedebiliriz:

Özgüven Nedir? Özgüven Sahibi Olabilmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?Vücut Dilini ve Dış Görünümünüzü Değiştirin

Özgüveni yüksek olan insanların hemen hemen hepsi vücut diline ve görünümüne önem veren insanlardır. Çünkü duruş, göz teması, konuşma,gülümseme gibi detaylar her zaman dikkat çeken unsurlardır. Yalnızca omuzlarınızı geri çekmeniz dahi başkalarına özgüven sahibi bir insan olduğunuzu anlatır. Gülümsemek de hem kendinizi hem de çevrenizdekileri çok daha rahat hissettirecektir. Zaten iyi bir gülümsemeye ve duruşa sahip birini gördüğünüzde aklınıza gelen ilk şey kendine güvenen bir kişi olacaktır.

Kafanızdaki Olumsuz Düşüncelerden Kurtulun

Başarısızlığı ve olumsuzluğu asla kabul etmeyin. Büyük sıkıntılarla baş edebilmek, son derece önemli ve güven artırıcı bir detaydır. Düşük özgüven, zihinde yer alan olumsuz düşüncelerden kaynaklanan bir durumdur. Bu sebeple kendinizi üzmekten vazgeçip olmak istediğiniz konuma ulaşmak için çabalayın.

Her Şeye Hazırlıklı Olun

Bazı durumlarda yüksek, bazen de düşük özgüven hayat kurtarıcı bir özelliğe sahiptir. Bu gerçeği göz önünde bulundurarak düşük özgüven için meydana gelebilecek olan durumlarla baş etmeye çalışın. Bu durumlar; işiniz, sunumunuz veya herhangi bir şey olabilir. Bunlar hakkında öğrenmeniz gereken şeyler için her zaman hazırlıklı olun. Eğer kendinize ve öğrendiklerinize güvenerek hazırlandıysanız, aynı şekilde özgüveniniz de artacaktır.

Özgüven Nedir? Özgüven Sahibi Olabilmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?Zor Zamanlarla Baş Etmeyi Öğrenin

Hayat zorluklarla doludur. Bu bakımdan özgüvenimizi korumanın da zor olduğu zamanlar gelecektir. Bu sebeple öncelikle hayatınızda minnettar olduğunuz ve gurur duyduğunuz bütün şeylerin bir listesini oluşturun. Oluşturduğunuz listeleri de devamlı olarak görebileceğiniz bir yere bırakın. Kendinize olan güveniniz azaldığında ise, hazırlamış olduğunuz bu listelere göz atarak kendinizden tekrardan ilham almanıza imkan sağlayın.

Yazar: Sevinç Urgenç

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

...