Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Meme Küçültme Hakkında Sık Sorulan 30 Soru ve Yanıtı

0 259

Meme küçültme ameliyatı veya göğüs küçültme operasyonu ülkemizde ve dünyada en çok talep edilen estetik meme ameliyatlarından bir tanesidir. Gerek kadınlar gerek erkekler göğüslerinin normalden büyük olması nedeniyle meme küçültme ameliyatını düşünmekte ve bu konuda daha detaylı bilgi arayışına girmekte.  Göğüs küçültme operasyonu hakkında en çok merak edilen ve sıkca sorulan soruları Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Prof. Dr. Cengiz Açıkel’ e sorduk.

1. Göğüsleri büyük olması bir hastalık mıdır?

Göğüslerin ergenlik döneminden beri büyük olduğu ve özel bir hastalığa bağlı olmadığı durum en sık gözlenen durumdur. Buna ek olarak gebelik sonrası dönemde, menapoz döneminde, aşırı kilo alımına veya bazı ilaçların sürekli kullanımına bağlı göğüslerde büyüme gözlenebilir ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık değildir. Diğer yandan, çok çok az oranda bazı otoimmün hastalıklara bağlı olarak “enflamatuar gigantomasti” denilen göğüs büyümesi görülebilir. Özellikle tek taraflı göğüs büyümelerinde olası bir tümöral oluşum söz konusu olabilir.

2. Meme küçültme ameliyatı zorunlu mudur?

Öncelikle bir genel cerrahi uzmanı ve endokrin ve metabolizma hastalıkları uzmanı tarafından muayene ve testler yapılmalı ve altta yatan olası bir hastalık olup olmadığı araştırılmalıdır. Olguların büyük çoğunluğunda olduğu gibi, eğer göğüslerin büyük olmasına neden olabilecek patolojik bir durum saptanmaz ise meme küçültme ameliyatı zorunlu değildir. Ancak, göğüslerin büyüklüğü ile orantılı olarak hem psikolojik hem fiziksel birçok sorun ortaya çıkmakta ve bu nedenle göğüs küçültme ameliyatı talep edilmektedir.  Ameliyat sonrasında hastalarımın en çok mutlu olduğu ameliyatlardan bir tanesi meme küçültme ameliyatıdır. Hem göğüslerin ağırlıklarından kurtulmak hem de estetik göğüslere sahip olmak yaşam kalitesini son derece olumlu etkilemektedir.

3. Ameliyatsız göğüs küçültme yöntemi var mıdır?

Göğüsleri hem 3-boyutlu olarak küçülten hem de estetik şekil veren ameliyatsız bir yöntem yoktur maalesef. Fazla kilosu olanlar kilo verdiğinde göğüslerde de bir miktar küçülme beklenebilir. Göğüs büyümesine neden olan bir ilaç veya hastalık varsa bu nedenler ortadan kaldırıldığında göğüslerde de küçülme beklenebilir. 

4. Göğüs küçültme ameliyatı en erken hangi yaşta yapılabilir?

Ergenlik döneminin bitmesi ve göğüslerin büyümesinin durması üzerinden en az 6 ay geçtikten sonra meme küçültme ameliyatı yapılabilir ki bu yaş 18-19 yaşlarına denk gelir. Ancak çok büyük boyutlarda olan ve ciddi psikolojik sorunlara neden olan durumlarda daha erken yaşlarda da gerekli konsültasyonlar yapıldıktan sonra meme küçültme ameliyatı yapılabilir.

5. Meme küçültme ameliyatı süt vermeyi (emzirmeyi) engeller mi?

Meme küçültme ameliyatında farklı cerrahi teknikler kullanılmaktadır. Bu tekniklerin çoğunda süt verme fonksiyonu korunmaktadır. Bu nedenle ameliyatı çocuk sahibi olduktan sonraya ertelemek zorunlu değildir.

6. Emzirmeyi bitirdikten ne kadar süre sonra meme küçültme ameliyatı olabilirim?

Süt verme döneminde genişlemiş olan süt bezlerinin normale dönmesi için en az 6 ay hatta 1 yıl beklenmesinde yarar olduğunu düşünüyorum.

7. Göğüs küçültme operasyonu meme kanserine neden olur mu?

Göğüs küçültme ameliyatı meme kanserine neden olmadığı gibi potansiyel olarak meme kanseri gelişebilecek meme dokusu miktarını önemli ölçüde azalttığı için dolaylı olarak kanser riskini de düşürmektedir. Ek olarak, ameliyatta çıkartılan dokular rutin patolojik incelemeye gönderilir ve henüz başlangıç aşamasında bir kanser varsa bu da çok erken evrede yakalanmış olur. 

 • 8. Kimler meme küçültme ameliyatı olabilir?
 • Göğüsleri normalden büyük boyutlarda olan ve bu durumdan psikolojik ve fiziksel rahatsızlık duyanlar,
 • Ergenlik dönemini tamamlamış olanlar,
 • Herhangi bir fiziksel veya psikiyatrik hastalığı olmayanlar,
 • Aşırı kilolu olmayanlar,
 • Sigara içmeyenler veya ameliyattan en az 1 ay önce sigarayı bırakanlar,
 • Ameliyattan beklentileri gerçekçi olanlar bu ameliyat için uygun adaydırlar. 
 • 9. Meme küçültme ameliyatı öncesi nelere dikkat etmeli?
 • Ameliyat öncesi dönemde bir genel cerrahi uzmanına başvurarak göğüslerde herhangi bir hastalık kitle vb. durumun olup olmadığı araştırılmalıdır.
 • Fazla kilo varsa öncelikle kilo verilmeli ve normal kiloya düşülmelidir.
 • Sigara kullanılıyorsa bırakılmalıdır.
 • Kan sulandırıcı etkisi olan aspirin gibi ilaçlar, yeşil çay gibi bitkisel ürünler, bazı vitaminler ve besin destekleri ameliyattan en az 2 hafta önce bırakılmalıdır.
Meme Küçültme Hakkında Sık Sorulan 30 Soru ve Yanıtı

10. Meme küçültme ameliyatı kaç saat sürer?

Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve memenin büyüklüğü ve kullanılan cerrahi tekniğe bağlı olarak 3-5 saat sürer.

11. Memede iz bırakmayan meme küçültme ameliyatı var mıdır?

Büyük boyutlu olmayan ve meme derisi sıkı olan çok seçilmiş olgularda meme derisini çıkartmadan sadece “liposuction” yöntemi ile memeyi bir miktar küçültmek mümkündür.

12. Meme küçültme ameliyatında meme dikleştirme işlemi de yapılır mı?

Meme küçültme ameliyatında fazla olan meme dokusu ve meme derisi 3-boyutlu olarak çıkartılarak meme küçültülürken aynı zamanda estetik bir şekil de verilir. Meme ucu memealtı kıvrımının yukarısına taşınır yani meme dikleştirme toparlama işlemi yapılır. Ek olarak, genişlemiş olan meme ucu çevresindeki pigmentli kısım (areola) da küçültülür. 

13. Meme küçültme ameliyatında tüm plastik cerrahlar aynı tekniği mi kullanır?

Ameliyatta çıkartılacak olan ve korunacak olan meme dokusunun seçimi ve meme ucu ile olan bağlantısı noktasında birçok farklı cerrahi teknik söz konusudur. Size hangi yöntemin kullanılacağını doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Görüştüğünüz plastik cerrahlar size farklı cerrahi teknikler önerebilirler ve bu normaldir. Plastik cerrahın kendi deneyimi, tercihi ve sizin memenizin durumu cerrahi teknik seçiminde rol oynar. 

14. Göğüs küçültme ameliyatında göğüsler ne kadar küçültülmeli?

Ameliyat öncesi yapılan cerrahi planlama ve çizim ile kişinin boyu ve beden ölçüleri ile uyumlu bir büyüklük hedeflenir. Bu çizimler binlerce hastada denenmiş ve geliştirilmiş çizimlerdir ve büyük oranda normal bir meme boyutu elde edilir. Tabi ki plastik cerrahın deneyimi ve söz konusu tekniği doğru uygulaması da çok önemlidir.

15. Meme derisinde daha az iz bırakarak meme küçültmek mümkün mü?

Değişik derecelerde izler bırakan farklı cerrahi yöntemler vardır. Genel olarak, meme ne kadar büyük ve sarkık ise, bir başka deyişle, meme derisi ne kadar fazla ise, oluşacak iz de o kadar fazla olacaktır diyebiliriz. Bana göre; daha az iz bırakmak adına fazla deri dokusunun yeterince çıkartılmadığı durumlarda izler az olsa dahi meme şekli istenilen estetik görünümde olmadığı için hasta memnuniyeti düşmektedir. Bu nedenle ben kendi hastalarımın çoğunda ideal estetik görünümü yakalamak adına izleri geniş tutmaktan çekinmiyorum.

16. Ameliyat izleri ne zaman normale döner?

Meme derisinde yapılan kesilere bağlı izler, ameliyatı takip eden ilk aylarda daha belirgindir. İzlerin son halini alması 1-2 yılı bulmaktadır. Hastaların büyük çoğunluğunda bu süre sonunda izler dikkat çekmeyecek bir hale gelir. Çok az bir hasta kısmında ise, izlerde genişleme, kızarma, sertleşme ve kabarma ile karakterize “hipertrofik skar” veya “keloid” dediğimiz kötü yara iyileşmesi görülebilir. Bu durum hastanın kendi yara iyileşme özelliğinden kaynaklanır ve bir doktor hatası olarak değerlendirilmemelidir. Böyle kötü iyileşmekte olan izler için de ameliyatı yapan doktorla yakın iletişimde olunmalı ve sabırla süreç yönetilmelidir.  

17. Ameliyatta dren kullanmak gerekli mi?

Ameliyat alanında birikecek olan olası kan ve doku sıvısını vücut dışarısına almak amacıyla yaygın olarak dren kullanılır. Bununla birlikte bazı seçilmiş olgularda dren kullanmayı tercih etmeyen plastik cerrahlar da vardır. Ben kendi ameliyatlarımda mutlaka dren kullanıyor ve ameliyat alanından gelen sıvı miktarı belirli bir renk ve hacme ulaşana kadar drenleri yerinde tutuyorum.

18. Meme küçültme ameliyatı ağrılı mıdır?

Ameliyat bitiminde kesi hatlarına lokal anestetik enjekte edilir ve damardan da ağrı kesici verilir. Bu nedenle ameliyat sonrasında ciddi bir ağrı duyulmaz. Hastalarım evlerine gittiklerinde parasetamol dışında bir ağrı kesici ihtiyacı duymamaktadırlar. Eğer ciddi bir ağrı duyuluyorsa bu bir komplikasyon habercisi olabilir, doktora haber verilmelidir.

19. Ameliyat sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Ameliyat öncesi görüşmenizde doktorunuzdan ameliyat sonrası süreç ile ilgili detaylı bilgi almanızı öneriyorum. Ameliyat sonrasında yarı oturur pozisyonda yatmak, kolları zorlayıcı hareketlerden kaçınmak, nefes egzersizleri yapmak, yeterince sıvı ve besin tüketmek, kanı sulandırıcı ilaç ve besin desteklerinden uzak durmak, tuvalette aşırı ıkınmamak, doktora danışmadan başka bir ilaç veya besin desteği tüketmemek dikkat edilmesi gereken noktalardan bazılarıdır.

20. Meme küçültme ameliyatı sonrası ne zaman işime dönebilirim?

İşiniz kolları zorlayıcı bir iş değil ise ameliyattan bir hafta sonra, kolları zorlayıcı bir iş ise 2 hafta sonra işinize dönebilirsiniz.

Meme Küçültme Hakkında Sık Sorulan 30 Soru ve Yanıtı
 • 21. Ameliyattan ne kadar sonra spora başlayabilirim?

Ameliyattan 4 hafta sonra kolları çok zorlamamak kaydıyla spora başlayabilirsiniz. Şınav çekme, yüzme, tenis oynama gibi kolları zorlayıcı sporlar için ise en az 6 hafta beklenmelidir.

22. Ameliyattan sonra denize girmek ve güneşlenmek zararlı mıdır?

Dikiş yerleri iyileştikten sonra ki bu süre yaklaşık 2 haftadır, denize veya havuza girmekte bir sakınca yoktur. Ancak kolları çok zorlayacak yüzme hareketlerinden kaçınılmalıdır. Dikiş hatlarının güneş görmesi durumunda bu alanlarda renk değişimleri oluşabilir. Bu nedenle 50 faktörlü güneş kremi kullanılmalı ve ameliyat alanları doğrudan güneşe maruz bırakılmamalıdır. Ameliyat alanlarını kapatan bir mayo ile, güneş kremi de sürmek koşulu ile, denize girilmesinde sakınca yoktur.

23. Ameliyat sonrası nasıl bir sutyen kullanmalıyım?

Ameliyatı takip eden 6-8 hafta boyunca kesi yerlerine baskı yapmayan doktorunuzun önerdiği özel sutyen korse kullanılmalıdır. Bu süre sonrasında yeni sutyeninizi alırken bizzat deneyerek size uygun ölçüde bir sutyen alabilirsiniz.

24. Ameliyat sonrasında sutyen kullanmak zorunda mıyım?

Meme küçültme ameliyatını takip eden ilk 6-8 haftalık özel sutyen kullanımı sonrasında sutyen kullanmak zorunda değilsiniz. Ancak, özellikle ayakta iken sutyen kullanılmadığında göğüslerin yer çekimi etkisi altında sarkmaya biraz daha fazla meyilli olacağı da unutulmamalıdır.

25. Ameliyat sonrasında göğüslerim nasıl olacak ve şeklini ne kadar süre koruyacak?

Göğüs küçültme ameliyatı sonrası pansumanlar çıkartıldığında gördüğünüz göğüs şekli göğüslerinizin gerçek ve son hali değildir. Ödemlerin geçmesi ve yer çekimi etkisi ile göğüslerin gerçek şeklini alması 3-6 ayı bulmaktadır. Göğüsler dinamik organlardır, ameliyat sonrası verilen şekil ömür boyu aynı kalmayacaktır. Zamanla ve gebelik, kilo alıp verme gibi faktörlere bağlı olarak göğüslerde bir miktar değişim beklenmelidir. 

26. Meme küçültme ameliyatının riskleri var mıdır?

Her ameliyatta olduğu gibi meme küçültme ameliyatı için de bazı komplikasyonlar söz konusudur. Anesteziye bağlı risklerin yanı sıra, ameliyat bölgesinde kan birikmesi (hematom), meme ucunda kan dolaşımı bozukluğu ve doku kaybı, dikiş hatlarının açılması, meme ucunda duyu değişiklikleri veya duyu kaybı, dikiş izlerinin kötü iyileşmesi, memelerin yeterince küçültülmemesi, estetik açıdan tatmin edici olmayan sonuçların alınması, göğüslerde belirgin bir asimetri oluşması gibi istenmeyen durumlar gözlenebilir. Ameliyat öncesi yapılan görüşmelerde plastik cerrahınızdan ve anestezi doktorunuzdan tüm bu riskleri açıklayan “yazılı onam formu” nu talep etmenizi ve dikkatle okumanızı, aklınıza takılan soruları tekrar konuşmanızı öneriyorum. 

27. Meme küçültme ameliyatı sonrası göğüsler tekrar büyüyebilir mi?

Yeterince küçültülmüş göğüslerin eski boyutlarını alması mümkün değildir. Ancak, aşırı kilo alınması, gebelik, bazı ilaçlar veya hastalıklar nedeniyle göğüslerde bir miktar büyüme ve deformasyon gözlenebilir.

28. Meme küçültme ameliyatı sonrası revizyon ne zaman yapılmalıdır?

Ameliyat sonrasında herhangi bir revizyon yapmak için en az 6 ay beklenmesinde yarar vardır. Kesi izlerinde genişleme, güzel iyileşmeme gibi sorunlara bağlı bir revizyon için ise en az 1 yıl beklenmelidir. 

29. Meme küçültme ameliyatı tekrarlanabilir mi?

İlk ameliyatta yeterince küçültülmemiş veya istenilen şekle ulaşılamamış durumlarda, ameliyattan en az 1 yıl sonra ameliyat tekrarlanabilir. Ancak, ilk ameliyatta kullanılan cerrahi tekniğin bilinmesi çok önemlidir. Bu nedenle ikinci ameliyatınızı farklı bir doktora yaptıracak iseniz ilk ameliyatı yapan doktorunuzdan size hangi cerrahi tekniğin uygulandığını açıklayan bir rapor almanızda büyük yarar vardır. 

30. Meme küçültme ameliyatının fiyatı nedir?

Ameliyat fiyatı ameliyatı olacağınız hastaneye, ameliyatınızın zorluk derecesine ve plastik cerraha göre değişkenlik gösterir. Ameliyatta çıkartılan dokuların patolojik inceleme ücreti ve kullanılan özel sutyen de fiyat belirlenirken göz önüne alınır.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.