Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İş Hayatında Verimliliği Artırma Tüyoları

0 39

İş Hayatında Verimliliği Artırma TüyolarıStres ve Yorgunluk, yoğun iş hayatının doğurduğu sonuçlar olup, gün içerisinde çalışma motivasyonunu, işe karşı isteksizlik ve işinden sıkılma gibi birçok psikolojik zayıflık olarak bize dönmektedir. Gün içerisinde daha yüksek çalışma performansı sergilemeniz adına, sizler için araştırma yaptık.

Çok Sıcak Veya Çok Soğuk Çalışma Ortamından Uzak Durun

Ortamın sıcaklığı odaklanmayı etkileyen faktörlerdendir. Dünya Sağlık Örgütünün, çok sıcak veya çok soğuk ortamların konsantrasyonu bozduğunu ve ideal çalışma sıcaklığının 18 ila 21 derece olarak belirtmiştir. İnsan vücudun düzenli ve iyi çalışması için vücut sıcaklığını normal düzeyinde tutması gerekir.

İş Hayatında Verimliliği Artırma TüyolarıBol Su Ve Minimum Kahve Tüketimi

İnsan vücudunun yaklaşık yüzde yetmişi sudan oluşmaktadır ve beyin, kalp, böbrek gibi iç organların düzenli çalışabilmesi için suya ihtiyacı vardır. Gün boyu tüketilen yeterli su miktarı, halsizlik, dikkat dağınıklığı, sinirlilik, baş ağrısı ve algıda zorluk gibi birçok sorunu ortadan kaldıracaktır.
Konsantrasyon ve verimliliği artıran ve enerji sağlayan kahvenin ise gün boyu çok tüketilmemesi gerekiyor. Fazla tüketilen kahve çarpıntı, baş dönmesi, sinir ve stres oluşturmaktadır.

İş Hayatında Verimliliği Artırma TüyolarıHavasız Ortamlardan Uzak durun!

Oksijen tüm canlılığın temel yaşam kaynağını olmakla birlikte, yeteri kadar oksijen bulunmayan ortamda çalışmak dikkat dağınıklığı ve strese neden olmaktadır. Birden fazla kişi ile çalışıyorsanız, oksijen seviyesi miktarı havasız ortamda hızla azalarak yerini karbondioksite bırakacaktır. Vücut ise yeteri kadar alamadığı oksijeni, size tepki olarak dikkat dağınıklığı, uyku, halsizlik olarak sinyal olarak verecektir. Gün boyu düzenli havalandırma, çalışma veriminizi yükseltecek ve daha dinç olmanızı sağlayacaktır.

Gün İçerisinde Küçük Hareketler Yapın!

Masa başında çalışmak oldukça zor ve vücudu yoran unsurlardan bir tanesidir. Hareketsiz şekilde uzun süre oturmak bel ve boyun ağrıları yapmakla birlikte kan dolaşımını azaltır. Bu ise sizin çalışma veriminizi oldukça düşürür. Gün içerisinde yapacağınız küçük yürüyüşler, sizin hem yorgunluğunuzu alır hem de kan dolaşımınızı hızlandırarak halsizlik ve kas yorgunluğunuzu giderecektir. Aynı zamanda çalışmalarınızda konsantrasyon sağlayarak veriminizi artıracaktır.

İş Hayatında Verimliliği Artırma TüyolarıMüzik İyi Gelebilir!

Monoton bir çalışma ortamı motivasyonu düşürür, ilgisi dağılan çalışan odaklanmakta zorlanır ve gevşeme ve miskinlik başlar. Monoton çalışma ortamını dağıtmak için kısık sesli müzikler açılabilir, hem işinizi zevkli hale getirir hem de çalışma isteği oluşturur.

Çalışmalarınızı Haritalandırın!

Yapacağınız işlerin bir listesini oluşturarak gün içerisinde ki performansınıza göre haritalandırarak işlerin yoğun ve çıkılmaz halini aza indirebilirseniz. Bu haritalandırma metodu hem daha iyi organize olmanızı sağlayacak hem de sizi çok daha iyi hissettirecektir.

Kaynakça:
blog.avansas.com/mesai-saatinde-yorgunluktan-kurtulmanin-puf-noktalari
www.pudra.com/yasam/kariyer/is-motivasyonunu-artirmak-icin-13-oneri-16…

Yazar:Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku