Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Mercan Taşı Faydaları Nelerdir?

0 428

Şifalı taşlar, her geçen gün yaşantılarımızda kendine yer edinmeye daha da devam ediyor. Faydaları tarihin oldukça eski dönemlerinden beri bilinen bu taşlar, günümüzde de insanlar tarafından kullanılmaktadır. Bu kullanım hem kozmetik, hem de şifa amacıyla olabilmektedir. Kozmetik açıdan kullanımlarda, taşın görüntüsü, rengi ve de kokusu oldukça etkilidir. Mercan taşı da şifalı diye nitelendirilen taşlardandır. Bu taşın en önemli özelliklerinden birisi, kırmızı rengi olmasıdır. Şifalı taşlar hakkında araştırma yapan kişiler, bu taşı taşıyanların kendilerini şanslı hissedeceklerini söylemektedirler. Mercan taşı, kişilerde pozitif bir etki yaratarak kişileri mutlu etmektedir. Bu taşa aynı zamanda şans taşı da denilmektedir. Mercan taşı, kişiye katacağı pozitif enerji sayesinde çağımızın modern hastalıklarından biri sayılan stresi önlemede oldukça etkili bir taştır. Yine depresyon durumlarında bu taşın olumlu etkileri gözlenmiştir. Eğer bir kişi, özgüven problemi yaşıyorsa -ki bu toplumun büyük bir kesiminde görülen bir durumdur- bu taşı yanında bulundurmalıdır. Mercan taşı, cilt hastalıkları için de oldukça sağlıklı ve olumlu bir taş olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu cilt hastalıkların başında ise, sedef gelir. Sedef hastalığının tedavisinde bu taştan faydalanılmaktadır. Tedavi edici özelliktedir.

6289_mt1

Kendine özgü kırmızı rengi ve kişilerin gerek ruh gerek de cilt sağlığına olumlu etkileriyle şifalı taşlar arasında kendine oldukça özel bir yer edinen mercan taşının kaynağı ise oldukça ilginçtir. Bu taş, organik yapıdaki denizde yaşayan canlıların iskeletinden oluşmaktadır. Özellikle de sıcak denizlerde bulunmaktadır. Bu taşın diğer bir adı da, sihirli taştır. Mercan taşının faydalı olduğu bilgileri, Eski Mısıra kadar dayanmaktadır. Eski Mısırda bu taş mutluluk ve de şifa amacıyla kullanılmıştır. Bu taşın oldukça ciddi bir cilt hastalığı olan Sedef hastalığına iyi geldiğini söylemiştik. Sedef hastalığı dışında bu taş, kızıl hastalığı için bir nevi koruyucu özellikler taşımaktadır. Mercan taşı, sıcak denizlerdeki canlıların iskeletlerinden bir taş olmakla birlikte, mercan şifa gücünü kaybedebilmektedir. Bu nedenle en az ayda bir defa olmak üzere bu taşı deniz suyunda bekletmek ya da suda yıkamak gerekmektedir. Bu su, berrak ve de tuzlu olmalıdır.

Mercan taşı, cilt ve de ruh sağlığı açısından önemli bir taş olmakla birlikte, mercan taşından faydalanmak isteyen kişiler kesinlikle bir uzmana danışmalıdır. Çünkü bu taşın nasıl kullanılacağı ve de sahte olmaması çok önemli bir konudur.

Yazar:Ismet Göksel Berber

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.