Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Meristem Doku Nedir?

0 1.564

Meristem Doku Nedir?Özelleşmiş hayvansal dokuları sinir, kas, bağ doku (kemik, kıkırdak; kan ve bunun gibi) ve deriyi oluşturan ve sindirim sistemini, akciğerleri ve dolaşım sistemi gibi organları örten epitel dokuyu hepimiz iyi biliriz. İlkel bitkiler olan alglerde doku özelleşmesi yoktur. Bunlar, sulu ortamlarda yaşadıklarından, desteğe, solunum aygıtına ve içsel taşınıma gereksinim duymazlar. Bununla birlikte, karalara geçiş bu tür dokuları gerekli kılmıştır. Bu tip dokuların tümü tohumlu bitkilerde bulunur.

Meristematik doku

Meristematik dokular aktif olarak bölünebilen embriyonik, farklılaşmamış hücrelerden oluşur. Hücre bölünmesi embriyonik evrenin çok erken dönemlerinde başlar; ancak genç bitki geliştikçe, birçok bölge diğer işlevleri görmek için özelleşir ve yeni hücrelerin üretiminde ana bir rol oynamayı durdurun Sonuç olarak, hücre bölünmesi, sınırlı bölgelerdeki bazı farklılaşmamış dokularda devam eder. Bu dokulara meristem adı verilir. Genel olarak, gelişmiş hayvan hücreleri, özel bir görev yüklenerek farklılaşırlar. Bu nedenle, hayvanlarda meristemin eşdeğeri bulunmaz.

Çok büyük varyasyon göstermeleri nedeniyle meristem hücrelerinin özelikleri hakkında herhangi bir genelleme yapmak zordur. Aslında, tipik bir meristematik hücre diye bir şey yoktur. Bununla birlikte, bu hücrelerin genellikle küçük, ince çeperli ve sitoplazmaca zengin (yani, yalnızca küçük kofulları sahip) oldukları söylenebilir. Ayrıca, meristematik dokularda hücreler arası boşluklar bulunmaz.

Bir meristem tarafından oluşturulan yeni hücreler, başlangıçta meristemlere benzerler; ancak bunlar büyüyüp geliştikçe, özelikleri yavaşça değişir ve diğer bitki dokularının elemanları şeklinde farklılaşırlar. Köklerin ve gövdelerin büyümekte olan uçlarında meristematik doku bölgeleri bulunur. Bu apikal meristemler, bitkinin uzunluğuna büyümesinden sorumludurlar. Birçok bitkinin köklerinin ve gövdelerinin çevresinde de meristemler bulunur. Lateral (yanal) meristemler denilen bu meristemler enine büyümeden sorumludurlar.

Kaynakça:
Biological Science – James L. Gould, William T. Keeton

Yazar: Taner Tunç

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku