Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Suyun Ana Özellikleri Nelerdir?

0 238

Suyun Ana Özellikleri Nelerdir?Bu yazıda suyun beş ana özelliği ele alınacaktır:

– Kutup molekülleri çekimi
– Yüksek özgül ısı
– Yüksek buharlaşma ısısı
– Buzun daha düşük yoğunluğu
– Yüksek polarite

1. Diğer Polar Moleküllere Suyun Çekimi
Birleşme
Suyun diğer su moleküllerine olan çekimi olarak bilinen kohezyon, suyun başlıca özelliklerinden biridir. Suyun polaritesi onu diğer su moleküllerine çekmeyi sağlar. Sudaki hidrojen bağları diğer su moleküllerini bir arada tutar. Suyun yapışkanlığı nedeniyle, sıvı yüzey gerilimine sahiptir. Bu, Su Striders gibi böceklerin su üzerinde yürümesine izin verir. Su, orta sıcaklıkta bir sıvı halde olup ve bir gaz değildir.
Yapışma
Suyun farklı bir madde molekülleri arasındaki çekiciliği adhezyon olarak adlandırılır. Su, hidrojen bağları oluşturabilen herhangi bir moleküle yapıştırıcıdır. Sudaki yapışkanlık nedeniyle, kılcal hareket oluşur. Örneğin, su içinde dar bir tüpünüz olduğunda, su tüpün yukarı tırmanmasını sağlayan camın suya yapışması nedeniyle su yükselecektir.
2. Suyun Özgül Isısı
Su, iki özellik nedeniyle sıcaklığı ılımlı hale getirebilir: yüksek özgül ısı ve yüksek buharlaşma ısısı. Yüksek özgül ısı, sıcaklığı 1 santigrat derece olacak şekilde bir maddenin bir gramı tarafından emilen veya yitirilen enerji miktarıdır. Su molekülleri birbirleri arasında çok fazla hidrojen bağı oluştururlar. Buna karşılık, bu bağları yıkmak için çok fazla enerjiye ihtiyaç vardır. Bağları kırmak, bireysel su moleküllerinin serbestçe hareket etmesine ve daha yüksek bir sıcaklığa sahip olmasına izin verir. Başka bir deyişle: eğer hareket eden çok sayıda bireysel su molekülü varsa, bunlar daha fazla sürtünme ve daha fazla ısı yaratacak, bu da daha yüksek bir sıcaklık anlamına geliyor. Su molekülleri arasındaki hidrojen bağları, meydana geldiklerinde ısıyı soğurur ve ısı değiştirir, bu da sıcaklık değişimlerini en aza indirir. Su, organizmaların ve ortamların ılımlı bir sıcaklığının korunmasına yardımcı olur. Su ısınması uzun zaman alır ve ısı uygulanmadığında sıcaklığını daha uzun tutar.
3. Suyun Yüksek Buharlaşma Sıcaklığı
Suyun yüksek buharlaşma ısısı, sıcaklığı ılımlı hale getirme yeteneğinden sorumlu diğer özelliktir. Suyun yüksek buharlaşma ısısı temel olarak bir gram sıvıyı gaza dönüştürmek için gerekli olan ısı enerjisi miktarıdır. Su, hidrojen bağlarını parçalamak için çok fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Suyun bir yüzeyden buharlaşması, soğutma etkisine neden olur. İnsanlarda olduğu gibi sıcaklaştığımızda ya da vücudumuzda enerji kimyasal bağlar kırıyorsa, soğutma etkisi olarak ter dökeriz. Bu durumda, aynı süreç oluşur: Su, cildin yüzeyinden buharlaştıkça, yüzeyi soğutur.
4. Buzun Düşük Yoğunluğu
Daha soğuk sıcaklıklarda, su moleküllerinin hidrojen bağları buz kristalleri oluşturur. Hidrojen bağları daha kararlıdır ve kristal şeklini korur. Buz – katı su formu – hidrojen bağlarının aralıklı ve nispeten ayrı olması nedeniyle sudan daha az yoğundur. Düşük yoğunluk, buzdağlarının yüzmesine izin veren ve göllerin yalnızca üst kısmının donma sebebi olan şey tam da budur.
5. Su Yüksek Polarite
Su, yüksek bir polariteye ve iyonlara ve diğer polar moleküllere cazip olan bir polar moleküldür. Su, güçlü bir çözücü yapan hidrojen bağları oluşturabilir. Su molekülleri, iyon, kısmi yük veya kutup gibi tam bir şarj içeren diğer moleküllere çekilir. Tuz (NA + CL-) suda çözünür. Su molekülleri tuz moleküllerini çevreler ve bu iki münferit iyon etrafında hidrasyon kabukları oluşturarak NA + ‘yı CL-‘ den ayırır.

Kaynakça:
https://owlcation.com/stem/5-Properties-of-Water

Yazar: Meltem Yıldırım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.