Köpekbalığı Diş Dolgusu Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde biyomimetrik diş hekimliği en hızlı gelişim gösteren alanlardan biri olmuştur. Kök hücrelerin alanında çalışmaları sürdüren bilim adamları, çürüklerin daha sağlıklı maddelerle kapatılarak gerekli olan maddeyi ağız içinde bulundurmayı hedefliyor. Geçmişte yapılmış olan araştırmalara göre en sağlıklı dişlerin köpekbalıklarına ait olduğu ortaya çıkmıştır. Bundan da yola çıkılarak kişilerin doku yapısı ile uyumlu olacak şekilde bir uygulamanın yapılması söz konusu oluyor. Ağızda bulunması hiçbir sakınca çıkarmayacak biyo uyumlu madde, bölgenin onarılması için benzersiz bir yöntem oluyor. Bunun yanında köpek balıklarında bulunan ağız yapısı kadar sert bir yapıya ulaştığını da bildirmek gerekiyor.

Biyouyumluluk doğa içinde bulunan insan ve hayvanlarda bulunan vücut yapılarının taklitle biyolojik koşullar ile oluşturulmasıdır. Örnek olarak kuşlardan ilham alınarak uçak yapılmasıdır. Bu yöntemle birlikte çürüklerde önemli gelişmelerin kat edilmesi mümkün olacaktır. Bu açıdan da yapılacak olan yapının kendi kendi yenileme özelliğinin olduğunu söylemek gerekir. Bunun yanında ağızla birlikte yüzde yüz uyum sağlayan bir yapının da ortaya çıktığını belirtmek gerekir.

Nasıl Çalışır?

Bu dolgu bölgeyi içerden mineral yardımı ile iyileştirmeye başlar. Bu yüzden tek bir dolgu, daha sağlam bir türü ortaya çıkarmak için ideal olacaktır. Bu süreç ise tıp dilinde remineralizasyon olarak adlandırılır. Herkes dişlerini fırçalayarak dıştan remineralize etme işlemi yapar. Bir nevi olarak köpekbalığı diş dolgusu da bu işlemi içten olarak gerçekleştirir. Bu adımdan sonra da güvenli ve uzun ömürlü bir yapı elde edilmiş olur. Hekiminizle birlikte beyaz renkler kullanılarak bu işlemin yapılması sağlanacaktır. Hekimler bu durumda hangi dolgu malzemesinin daha uygun olacağını belirleyecektir. Aynı zamanda bu dolgunun büzülme yapma ihtimali olmadığından mikro sızıntı gibi bir sorun olmayacaktır. Bu durumda bakteri girişini engelleyecek bir özelliğe sahiptir. Böylelikle ağız yapısında bundan sonraki zamanlarda çürüklerin oluşması engellenmiş olacaktır.

Uzun Ömürlü Ağız Yapısı

Bu yöntemin en büyük avantajı da uzun ömürlü bir ağız yapısı ortaya çıkarmasıdır. Bu sayede sorunların ortaya çıkması da engellenmiş olur. Bu yöntem çocuklar içinde oldukça avantajlı bir yöntem olarak karşımıza çıkar. Uygulamadan da yardım alınarak uzun ömürlü ve sağlıklı bir ağız yapısının elde edilmesi mümkün olacaktır. Özellikle çocuklarda çok büyük bir sorun haline gelen çürükler bu uygulamadan sonra, bir daha karşınıza çıkmaz. Bu açıdan çocuğun ömür boyunca rahat ettirilmesi ve bu açıdan da bir sorun yaşamamasını sağlamış olursunuz. Sağladığı pek çok avantajla hekimlerin ilk tercihi olmaya başlayan bu yöntem, uğraşılan tüm sorunların birkaç adımda ortadan kaldırılması için en iyi yöntem olacaktır. Bu yüzden de pek çok insanın işlem sonunda beğenisini kazanan bir uygulama olarak karşımıza çıkar.

Yazar: Cansu Kutlu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar