Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Mevlana’nın İnsanlığa Bıraktığı Değerler Nelerdir ?

0 870

Mevlana'nın İnsanlığa Bıraktığı Değerler Nelerdir ?Mevlana Celaleddin Rumi denince akla ilk gelen hoşgörü ve sevginin paha biçilmeyen şeklidir.İnsanlığa büyük katkısı olan ve her kelamı ile gönülleri derinden yoklayan,insanlığın en güzel örnekleri arasında yer alan çok değerli bir kişiliktir. Yüzyıllarca süregelen ve adı yediden yetmişe herkesin dilinde olan,hoşgörünün öncüsüdür ve din bilginidir Mevlana. Asıl ismi Muhammed Celaleddindir. Adındaki huzuru temsil eden , Mevlana ismi efendimiz anlamına gelir. Mevlana’nın Rumi olarak bilinmesi ise, geçmiş yüzyıllardan bu yana, Diyarı Rum olan Anadolu’ nun en güzel vilayetinde zamanını ömrünü geçirdiği Konya şehridir.

Mevlana'nın İnsanlığa Bıraktığı Değerler Nelerdir ?Konya’da en çok konuşulan ve her yerde en güzel sözleri asılı olan, büyük bir insandır.Hayatının uzun bir bölümünü Konya’da geçirmiştir ve türbesi de Konya merkezdedir.Mevlana 1207 yılında Afganistan‘ ın Belh şehrinde dünya’ya gözlerini açmıştır.Anadolu’ nun en çok tanınan,gönüllerin sultanı ve evliyalarından olan Mevlana Hazretleri Şems-i tebrizi ile yakın dostluk kurması ile aralarında var olan gönül bağı sonsuza kadar sürmüştür. Annesi Belh emiri Rükneddinin kızı olan, Mümine Hatundur. Mümine Hatun,çok değerli,saygın bir karakterdir. Güzeli,doğruyu en iyi şekilde öğreten değerli bir kadındır.

Mevlana’nın babası da o zamanlar çok saygı gösterilen tam bir beyefendidir. Zaten anne ve babasının örnek olması ile güzelliği yaşayan ve yaşatan mevlana, Babası,Hüseyin Hatibi oğlu Bahaeddin Veled‘in emeği sayesinde mevlana’ya iyi bir baba örneği olmuş,doğru yolu en iyi şekilde göstermiştir. Babası Sultanü-l Ulema Bahaeddin Veled siyasi olaylara merağı fazla olduğundan yaklaşmakta olan Moğol istilasının sebebiyle o dönemler, Belh şehrinden ayrılmak zorunda kalmıştır. Daha sonra Nişabura gitmişler, orada Mutasavvıf Ferüddin Attar ile tanışmışlardır.

Mevlana'nın İnsanlığa Bıraktığı Değerler Nelerdir ?Mevlana insanlara en iyi yolu göstermek için seferber olmuştur. Hoşgörünün ne kadar güzel bir duygu olduğunu,insanlığa kattığı değerin ne kadar faydalı ve şifalı olduğunu her defasında hazin kelimeleri ile ifade etmiştir. Birçok örnekte gördüğümüz gibi her cümlesinde koca bir anlam yatmaktadır.Mevlanın hayatında özel bir yere sahip olan Şems tebrizi, tanıştıklarından bu yana aralarında oluşturdukları sevgi köprüsü en güzel insanlık örneklerinden biridir.

Mevlana için dönüm noktası o zamanlar çok değer verdiği arkadaşı,Şems tebrizi ile sağlanmıştır.Mevlana Hazretleri 17 Aralık 1273 günü Hakkın rahmetine kavuşmuş ve herkesi derin üzüntüye sokmuştur. Mevlana -şems tebrizi arasındaki bu ikili sıcaklık ve bağ sonsuza dek,nesilden nesile ,güzel söz ve örnekleri ile devam edecektir. Bazen Mevlana’yı anlatmaya kelimeler kifayetsiz kalır. Dünya tarihinde en çok değeri,sevgiyi,hoşgörüyü verecek en iyi cümlelerle anlatacak tek insandır.İnsanlara kıymeti,güzel düşünmeyi,vefayı öğreterek,kalplere sevgiyle kazındı. Onu ifade etmeye güç yetmez.

Kaynakça:
bilgievi.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.