Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Pablo Escobar kimdir?

0 47

Pablo Escobar kimdir?Pablo Escobar doğum 01.12.1949/ ölüm 02.12.1993. Ölümünden sonra Pablo Escobar, Hala Medellin’in uyuşturucu kartelinin başı olduğu son günlerinde olduğu gibi biliniyor. Popüler kültürün içindeki fikstürü büyük oranda sayısız kitap, film ve şarkı sayesinde sağlanmaktadır.

Bir çiftçi ve öğretmenin oğlu olarak dünyaya gelen Escobar, gençken suç hayatına başladı. Bazı raporlara göre, ilk yasadışı işi sahte diplomalar satmasıydı. Daha sonra teyp ve elektronik cihaz kaçakçılığı, mezar taşı çalmak gibi suçlar işledi. Escobar, araba hırsızlığı yaptı ve 1974’te ilk tutuklanmasına neden olan bu suç oldu. Kısa süre uyuşturucu dünyasının kaçakçısı oldu ve 1970’lerin ortalarında Medellín karteline dönüşen suç örgütünün kurulmasına öncülük etti.

Medellin karteli, gücünün üstünde, haftada yaklaşık 420 milyon dolar kazanarak kokain ticaretine hâkim oldu ve liderini dünyanın en zenginlerinden biri yaptı. (Pablo escobar’ı)25 milyar doları bulan bildirimle, Escobar’ın harcaması için yeterli parası vardı. Lüks yaşam tarzı, özel uçaklar, lüks evler partiler içerisinde yaşamaktaydı. 1980’lerin sonunda, ülkesinin iade sözleşmesinden muaf tutulması halinde ülkesinin (Kolombiya) 10 milyar dolarlık borcunu ödemek istediği bildirildi. Ailesinin kaçak hayatı yaşadığı dönemde 1992 yılında saklandığı bir dağ evinde Escobar’ın kızını ısıtmak için 2 milyon doları sobada yaktığı bilinir. Ancak elinden gelen çabalarına rağmen, Escobar bile bu paranın tamamını harcayamadı ve çoğu depo ve tarlalarda saklandı. Kardeşine göre, yaklaşık 2.1 milyar dolarda tarlalarda çareler tarafından kemirilerek yok edildi.

Pablo Escobar kimdir?Escobar, sarayda yaşıyordu, ancak en dikkat çekici mülkü Bogota ile Medellin arasında bulunan İtalya Napoli ismi olarak bilinen 7000 dönüm arazi idi. 63 milyon $ maliyet ile inşa edildi. Daha sonra araziye bir futbol sahası, dinozor heykelleri, suni göller, bir boğa güreşi arenası, uçak ve helikopter pisti, tenis kortu, hayvanat bahçesi yaptırdı. Kolombiya milli takımını özel uçağıyla aldırıp kendi futbol sahasında maç oynatmıştır. Günümüzde turistlerin en çok ziyaret ettiği cazibe merkezi haline gelmiştir.

Escobar’ın özel hayvanat bahçesi, filler, devekuşu, zebralar, develer ve zürafalar da dahil olmak üzere 200 kadar hayvana ev sahipliği yapıyordu. Hayvanların birçoğu Escobar’ın uyuşturucu uçaklarıyla ülkeye getirildi. 1993 yılında ölümünden sonra, hayvanların çoğu devlet bünyesindeki hayvanat bahçelerine transfer edildi. Ancak, dört suaygırı geride kaldı. Çoğaldılar ve 2016 yılına kadar bölgede 40 adet sayıya kadar ulaştılar. Potansiyel olarak tehlikeli görülen aygırlar, çiftliklere zarar verince devlet tarafından ürememeleri adına erkek aygırları imha etmiştir.

Kolombiyalıların desteğini kazanmayı umut eden Escobar, “Robin Hood” lakabıyla sonuçlanan hayırsever çabaları ile tanınır hale geldi. Yoksul insanlar için hastaneler, stadyumlar ve konutlar kurdu. Hatta yerel futbol takımlarına sponsor oldu. Birçok Kolombiyalı vatandaşın popülaritesi, 1982’de ülkenin kongresinde alternatif bir koltuk seçildiğinde gösterildi. Ne yazık ki, iki yıl sonra, suç faaliyetlerini ortaya çıkarma amaçlı bir kampanyadan dolayı istifa etmek zorunda kaldı. İstifa etmesini sağlayan adalet bakanı öldürüldü. Milletvekilliği düştükten sonra hakkında açılan soruşturmalar nedeniyle hapis cezası onaylandı fakat kendi inşa ettirdiği özel bir yerde kendi korumaları tarafından gözetimde kalmayı şart koşarak kendi hapishanesinde hapis yattı. ABD‘nin suçluların iadesi kanunu kapsamında ABD’de cezasını çekmesi istenince hapishaneden firar etti ve polislerle girdiği çatışmada ölü olarak ele geçirildi. ABD’nin arananlar listesinde o dönem birinci sırada olan Escobar, ABD’ ye giderek Beyaz Saray’ın önünde fotoğraf çekilen ilk kişi olma özelliğini taşır.

Pablo Escobar kimdir?Escobar’ın sorunları çözme şekli rüşvet ve silahtı. İtibar kazanarak ikinci seçeneği konusunda herhangi bir endişesi yoktu. Onun birçok polis memuru ve Hükümet yetkilisi de dahil olmak üzere yaklaşık 4 bin kişiyi öldürdüğü bildirildi.

Cenazesine engellemelere rağmen bütün halk katılmıştır. Hakkında bilimsel ve psikolojik araştırmalar yapılan kişiliklerden biridir. Kolombiya’ya giden turistler onun yaşam tarzını gözlemlemeye gitmektedirler.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku