Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Keloğlan Kimdir ?

0 467

Keloğlan Kimdir ?Türk masallarının en ünlü kahramanlarından biri olan ve sevimliliği ile herkesin gönlünde yer alan, saçı olmayan fakat zekası, kurnazlığı ile tanınan biridir. Çok fazla hikayesi ve masal kitapları vardır. Onun adına yazılan masallarda çocuklar adeta bu kahramanın ölümsüzlüğü ile büyüyor ve ondan birçok örnekler alıyorlar. Halkın sevgilisi keloğlanı biz,omzundan eksik olmayan çıkını ile hatırlarız. Keloğlan masalları Türk mitolojisi önemli ölçütlerde değer kazanmıştır. Altay mitolojisinin ortak figürlerinden biri olarak tanınır. Bazı lehçelerde kullanılan keloğlan adının tabirine göre,”Keloğlan” adının “Kaloğlan, Kalca, Kelce” şeklinde kullanılmaktadır.

Keloğlan Kimdir ?Keloğlan masallarını şöyle bir ele aldığımızda ,Keloğlan en çok annesi ile yaşamakta ve neredeyse annesinin sözünden hiç çıkmamaktadır. Ürkek ve saf bir kimliğe bürünür olması onu en doğal yapan tavırlarındandır. Ses tonlaması ve çeşitli seslendirmeler ile keloğlan dair birden fazla masal ,dizi ve film çekilmiştir. Ekranların kahkaha tufanıdır o. Anadolu delikanlısı ve dürüstlük abidesidir. Asla yanlış yapmaz ve yanlışa mahal verenleri de katiyen sevmez. Yoksulluk içinde garip annesi ile büyür. Bazen huysuz ,bazen şımarık ,bazen akılsız olur ama bunun en doğal kısmı saflığı ve iyiliği arasında hiç bir terazinin onun ayarını bozmasına izin vermemesidir. Kurnazlığını ise hiç olmadık zamanlarda kullanır.

Keloğlan Kimdir ?Aklı iyi çalışan, sürekli bir şeyler geliştiren,ve fikirlerinde örnek model olan bir kimliktir. Komik ve sevgi dolu olmasıdır onu halka bağlayan. Üzüntüsünü belli etmemeye çalışır. Bu nedenle,genelde mutlu, kendi dünyalarında yaşayan ana oğuldur.Keloğlan, tembel fakat istediğinde herkesten çalışkan olabilecek bir kapasiteye sahiptir. Saf ve talihsiz bir kişidir. Sürekli bir iş bulma peşindedir, Fakat tembelliği fazla baskın olduğunda bulduğu işlerde pek fazla barınamaz. Girdiği işlerden her seferinde kovulmayı başarır. Sürekli Karşılaştığı olumsuz durumlarda hemen sivri zekasını kullanarak bu işe doğru bir şekilde ulaşma çabasına girer. Çevresindekilerine verdiği değer kendisininkinden daha fazladır. İnsanları kıramayan seven bir yapıya sahiptir. En çok ilgi çeken tarafı ise hazır cevap olmasıdır. Pat diye lafı yapıştırır ve bu durumdan asla çekinmez. Açıksözlü biridir.

Keloğlan Kimdir ?Keloğlan adına yapılan birden fazla değişik masallarda değişik birçok olay söz konusudur. Fakat bu masallarda hem düşündürücü hem de eğlendirici bir mizaha sahip olması onu Keloğlan karakteri yapmakta zorlamıyor. Halkın sevdiği keloğlan adlandırılması ve karakterini canlandıran ünlü ise, Rüştü Asyalı olmuştur. Keloğlan karakteriyle inanılmaz özleşmiştir. Keloğlanın masalları ise yok satmaya devam etmektedir.

İşte keloğlan masal örnekleri :

  • Keloğlan ve Kuyudaki Dev, Keloğlan’ın Sazı,Keloğlan ve Çocuk Cin,Keloğlan ile Vefasız Arkadaşı,Keloğlan ve Değirmenci, Keloğlan ile Devler,- Keloğlan ve Marifetli Tavşan, Keloğlan ve Şifalı Su,Keloğlan ve Sihirli Taş, Keloğlan ve Gizli Hazine,Keloğlan ,Hekimbaşı,

Kaynakça:
masalevi.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku