Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kışın İçilecek Bitki Çayları

0 327

Kışın İçilecek Bitki ÇaylarıHastalıkların çoğaldığı kış günlerinde, bitki çayları tüketimine ağırlık vermek zindelik için çok önemlidir.
Bitki çayları, doğallık ve rahatlatıcı etkileriyle bağışıklık sistemini korumaktadırlar. Antibakteriyel etkiyle mikroplardan korur. Özel karışımlar içeren, tam bir antioksidan ve C vitamini deposu bitki çaylarıyla kış mevsimi sağlıklı ve zinde geçirilebilmektedir.
Yalnız, bitki çaylarının bir günde çok fazla tüketilmesi zararlıdır.
1-Melisa Çayı: Mutluluk, yorgunluk gibi sorunlara çözümdür. Kışınki depresif etkilere karşı iyi gelir. Uyku öncesi içilmesi uykuya dalmayı kolaylaştırır. Kışın sıcak, yazın ise serinlemek için soğuk içilir. Lezzet için içine bir dilim limon atılabilir.
2-Kuşburnu Çayı: Cilt formunu korur ve cilt elastikiyetini arttırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı direnci arttırır. C vitamini deposudur. Günde 2-3 bardak içilmesi, soğuk algınlığına karşı iyi gelir ve idrar yolları sorunlarında etkilidir.
3-Zencefil Çayı: Kış hastalıklarını engelleyicidir. Sindirim sistemini rahatlatır. Soyulmuş zencefil ince ince dilimlenerek 10 dakika kaynatılır. Sonra üzerine bir çay kaşığı bal ve birkaç damla limon eklenerek içilir.
4-Papatya Çayı: Sakinleştiricidir, ağız içi yaralarını engellemeye yardımcıdır, boğaz ağrılarını giderir, strese karşı son derece etkilidir. Uyku öncesi bir bardak içilerek derin uykuya kolay dalınır.
5-Karahindiba Çayı: Sindirime yardımcıdır. Kanı temizler ve vücuttan toksinleri atmaya yardımcıdır. İshale iyi gelir. Günde bir bardak içilir.
6-Nane Çayı: Kışın artan mide yanmasını giderme, reflü olaylarını azaltma ve mide bulantısı engellemede en etkili çaylardandır. Bir dilim limon ile birlikte içilir.
7-Tarçın Çayı: Boğaz ağrılarına karşı son derece etkilidir. Soğuk algınlığını azaltır. Bir çay kaşığı bal ve bir dilim limon ile tatlandırılarak içilir.

Kaynakça:
Hürriyet

Yazar: Halil İbrahim Arik

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.