Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Michelangelo Kimdir? ( 1475 – 1564 )

1 881

4471_4360263504_d670fd060a_oTam adı ile Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni; 6 Mart 1475 ve 18 Şubat 1564 tarihleri arasında yaşamış, İtalyan kökenli, dünyaca ünlü ressamdır. Rönesans dönem ressamı, heykeltıraşı, şairi ve mimarıdır.

1475 senesinin mart ayında, İtalyanın Arezzo/Toskana Bölgesi yakınlarında doğmuş, Floransada büyümüştür. Henüz 6 yaşında iken annesinin vefatını yaşaması üzerine, 13 yaşına bastığında, Rönesans ressamı Domenico Ghirdaionun yanına gönderilir. Ünlü İtalyan ressamın yanında eğitime başlar.

Sadece resimle değil, sanatın diğer dalları ile de ilgilenen yetenekli ressam Michelangelo, aynı zamanda ölümsüz heykelleri ile de tanınır. En ünlü eseri olan Davudun heykelini, 26 yaşında iken tamamlamış ve heykeltıraşlık alanında ismini büyük kitlelere duyurmuştur. Bu heykeli yapmak için 5 buçuk metrelik bir mermer kütle kullanmıştır. Davud heykelini yaptığı süreçte, mermer kütlenin yanına bir baraka inşa etmiştir ve gece gündüz aralıksız bir şekilde çalışarak bugün bütün dünyanın bildiği Davud heykelini tamamlamıştır. Çocuk kral Davud, Rönesans sanatının en önemli eserlerinden biridir. 1501 yılında başlayıp, 1504 yılında bitirdiği bu eser, Michelangelo’nun en iyi heykellerinden biri olmakla birlikte, Rönesans sanatının heykel alanındaki başyapıtı kabul edilir. Heykeltıraşlıkta usta olabilmek için çok çalışan ve klasik sanatın bütün tekniklerini bilen Michelangelo, insan vücudunu kusursuz olarak yansıtabilmek için kadavralar üzerine çalışmış ve insan bedenini incelemiştir. Heykellerindeki gerçeklik ve kusursuzluk, belki de bundan kaynaklanmaktadır. Davud heykeli, bugün Floransa’nın sembolü olma özelliğini taşır.

4471_kiyamet_gunu-michelangelo

1505 senesinde, Papa II. Julius tarafından Vatikandaki Sistine Şapeli’nin tavan resimlerini yapması ile görevlendirilir. Bu iş, Michelangelonun en büyük ve önemli başarılarından biridir. Sanatçı, yaklaşık 4 yıllık bir çalışma sonucu tavan resimlerini tamamlar. 1519 yılında, Lorenzo de Medici ve Nemours Dükü Giulianonun mezarlarının bulunduğu kiliseyi, bu kişileri ölümsüzleştirmek adına heykelleri ile süsler.

1534 yılında ise, Papa III. Paulus, Michelangeloya, Sİstine Kilisesinin duvarlarını bir Kıyamet Günü canlandırması yapma görevi verir. Sistine Kilisesinin sunak bölümündeki duvara, Kıyamet Günü tasvirini yapan Michelangelo, bu günlere kadar ünü uzanan Meryemin Göğe Yükselişi, İsanın Vaftizi ve Musanın Hükmü fresklerini ustalıkla tamamlar.
18 Şubat 1564 tarihinde, 88 yaşında iken dünyaya veda eden başarılı ressam ve heykeltıraş, hayatının son yıllarını Romada bulunan Aziz Peter Kilisesi’nin mimarı olarak geçirmiştir. Yaşamı boyunca kendi tarzı ile eserler veren Michelangelo, resimlerindeki doğallık, gerçekçilik ve perspektif ustalığının yanı sıra; onlarca resim, fresk ve heykele hayat vermiş Roma’nın yeniden inşa edilmesinde ve düzenli bir şehir kurulmasında büyük emek harcayarak mimarlık alanında da adından söz ettirmiştir.

Michelangelo’nun yaşadığı dönem, Rönesans dönemidir. Bu yıllarda, başarılı ve alanlarında yetkin ressamlar, heykeltıraşlar ve mimarlar büyük eserler vermiştir. Michelangelo kadar ünlü, Rafael ve Leonardo da Vinci gibi isimler bu dönemdeki en önemli sanatçılardandır.

Kaynakça:
www.michelangelo.com
www.ressamlar.gen.tr
www.filozof.net
www.biyografi.info

Yazar:Ayşegül Karuç

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Bakan Adam diyor

    michelangelo nun etkilendiği sanat akımı nedir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.