Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Michigan Nasıl Bir Yerdir?

0 1.420

Michigan Nasıl Bir Yerdir?Michigan,

Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin sınırları içinde yer alan 50 eyaletten biridir. Birleşik Devletler’in kuzeyinde bulunan bu eyalet, ülkenin en çok nüfusa sahip yerleşim bölgeleri arasındadır. Oldukça popüler bir yer olan Michigan, Amerika kültürünün son derece yoğun şekilde yaşandığı en önemli eyaletlerin başında gelir. Ülkenin en kuzeyinde yer alan eyaletlerden biri olan Michigan, komşu ülke Kanada ile de sınırı bulunan bir yerleşim yeridir. Bu da eyaleti gerek Kanada gerekse de Amerika Birleşik Devletleri için önemli kılmaktadır. Bakıldığı zaman Amerika’nın en değişik eyaletlerinden olan Michigan, bu özelliğini aslında bulunduğu coğrafyaya borçludur. Eyalet, batısında, doğusunda ve de kuzey hattında göller ve de akarsularla çevrilidir. Bu da Michigan’a adeta bir yarımada görüntüsüne bürünmesine sebebiyet verir. Birleşik Devletler toprakları üzerinde başka herhangi bir eyalet Michigan gibi bir coğrafi özelliğe sahip değildir. Amerika Birleşik Devletleri’nin her anlamda en gelişmiş eyaletlerinden olan Michigan, ”The Great Lake’s State”, ”The Wolverine State” ve de ”The Mitten State” gibi çeşitli lakaplara da sahiptir. Eyaletlere lakap verilmesi Amerikan kültüründe olan bir gelenektir.

Michigan Nasıl Bir Yerdir?Eyaletin aynı zamanda da bir mottosu bulunur. Bu ”If you seek a pleasant penninsula, look about you”dur. Michigan, Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski eyaletlerinden biridir ve de eyalet enteresan bir şekilde anayasal manada resmi bir dile sahip değildir. Bunun yanı sıra her ne kadar resmi bir dili olmasa da ülkenin genelinde konuşulan İngilizce, Michigan’ın da resmi olmasa da ”de facto” olarak kullandığı bir dildir. Bu anlamda idari ve de mahkemelerin de bu dili çalışma dili olarak kullandığını vurgulamamız gerekir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en gözde eyaletlerinden olduğunu belirttiğimiz Michigan, bu unvanını fazlasıyla hak eden bir yer olarak karşımıza çıkar. Eyalet nüfusunun yüzde 90’ına yakın bir kısmı Avrupa’dan göçmenlik statüsü altında gelen günümüz Amerikan vatandaşlarından oluşur. Bunlar arasında çoğunluğu İngilizler, Almanlar ve de Fransızlar oluşturur. Eyaletin sınırları dahilinde birçok önemli yer bulunur. Bunlar arasında en önemlisi şüphesiz Detroit şehridir.

Michigan Nasıl Bir Yerdir?Bu şehir Michigan eyaletinin en büyük ve aynı zamanda da en zengin kentidir. Nüfus olarak en kalabalık 10 eyaletten biri olmayı başaran Michigan, 26 Ocak 1837 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin eyaletleri arasına dahil olmuştur. Michigan bu anlamda ülkenin 26’nci eyaletidir.Eyalette birçok şehir yer alsa da en büyük şehir, Detroit’tir. Her ne kadar Detroit en büyük ve de en zengin kent olsa da eyaletin başkenti Lansing şehridir. Amerika Birleşik Devletleri’nde küçük şehirlerin eyaletlere başkentlik yapması da gelenekler arasına girmiştir. Eyalette yer alan başka şehirleri ise büyüklerine göre şu şekilde sıralanır: Grand Rapids, Warren, Sterling Heights, Ann Arbor, Lansing, Flint, Dearborn, Clinton, Livonia. Michigan‘a Türkiye’den de ulaşmak mümkündür. Bunun için Türk Hava Yolları’nı tercih etmeniz yeterli olacaktır. Seyahat süresi ortalama 10-12 saat civarındadır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku